Журналісти з різних країн світу по інформацію про Україну звертаються передусім до своїх українських колег. Про те, як медійники нашої країни допомагають закордонним ЗМІ в інформуванні тамтешніх читачів і глядачів про події російсько-української війни, пресслужбі НСЖУ розповів редактор і сценарист ТРК «Україна» Андрій Бистров.
– Так сталося, що в мене є дуже розгорнута мережа контактів серед іноземних журналістів, – каже Андрій. – І після початку війни вони почали до мене активно звертатися по коментарі. Доводилося пояснювати їм, що відбувається навколо, чи достатньо в людей продуктів харчування, скільки осіб виїхали за кордон. Журналістів із віддалених країн – Японії, Малайзії, Південно-Африканської республіки цікавили й інші речі: якою мовою спілкуються українці, що таке територіальна оборона, що таке «Азов». По суті, з мого боку це була також журналістська робота, але – для колег, для їхніх ЗМІ. Тобто, крім звичайного волонтерства, яким я, маючи автомобіль, займаюся, як і багато наших співвітчизників, довелося вдаватися ще й до інформаційного волонтерства.
Втім, як переконаний Андрій Бистров, таке «інформаційне волонтерство» – це дуже корисна річ, адже впливати на аудиторії в різних країнах світу також потрібно. Особливо коли йдеться про деякі європейські країни, де значна частина людей досі налаштована проросійськи.
– Із іноземними колегами працює доволі багато моїх знайомих журналістів: організовують для них пошук героїв, спікерів, допомагають збирати коментарі в українських органах влади, в людей на місцях, у політологів, взагалі фахівців, які розуміються в процесах, що відбуваються в Україні, – розповідає Андрій Бистров.
Медійник зауважив, що дуже вдячний Національній спілці журналістів України, її керівникові Сергієві Томіленку за дієву й актуальну підтримку. Чимало журналістів сходу і півдня України опинилися у дуже скрутному становищі. Власники ЗМІ часто не мають можливості, або й бажання допомогти своєму колективові. Тож з питань безпеки, обладнання або й просто місця роботи медійники можуть звертатися тільки до професійної спільноти. Особливу подяку НСЖУ журналіст висловив також за швидку та ефективну роботу з забезпечення медійників бронежилетами.
За час роботи у воєнний період Андрій Бистров сформулював і свої особисті поради колегам, у тому числі й із інших країн, які розпочинають висвітлення подій російсько-української війни:
1. Працювати виключно дотримуючись техніки безпеки воєнного періоду. Адже гонитва за сенсацією може коштувати життя як самим журналістам, так і тим, хто їх супроводжує, героям репортажу тощо.
2. Суворо дотримуватись правил щодо заборони на публікацію результатів обстрілів.
3. Мати власну аптечку та пройти кілька тренінгів з домедичної допомоги.
Також Андрій Бистров закликав журналістів не нехтувати засобами особистої безпеки навіть у відносно спокійних зонах.