З нагоди Дня журналіста України організатори Міжнародного конкурсу шкільних медіа поспілкувалися з переможцями ХХІІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа. Участь в онлайн конференції взяли голова НСЖУ Сергій Томіленко та президент Міжнародного конкурсу шкільних медіа, секретар НСЖУ Гліб Головченко.
«Це брендовий конкурс для Національної спілки журналістів України. Він дійсно важливий. Це вагомий рух залучення молоді до журналістської професії і фундатором є наш колега Гліб Головченко, який багато років невтомно розвиває цей конкурс. Якщо спочатку це був конкурс газет, то він трансформувався сьогодні в Міжнародний конкурс шкільних медіа, це насправді достойна робота. Так само, як і достойною є робота кожного з вас, особливо ваших наставників, які допомагають вам увійти у журналістську професію», – звернувся до учасників онлайн конференції – переможців Міжнародного конкурсу шкільних медіа голова НСЖУ Сергій Томіленко.
В Україні вже в двадцять третє обрали кращих юнкорів – переможців ХХІІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа. У зв’язку з карантином, цьогорічну урочисту церемонію нагородження переможців Конкурсу переформатували в онлайн конференцію, яка була присвячена обговоренню характеристик, якими повинен володіти сучасний український журналіст, а також темі бачення юнкорами української журналістики майбутнього.
«Під час спілкування ми мали можливість підкреслити, що розуміння журналістики народжується ще у дитинстві, коли наші колеги приходять і стають юнкорами, а найкращі юнкори стають переможцями Міжнародного конкурсу шкільних медіа. Глибоко символічно, що у цьому обговорені взяв участь голова НСЖУ і він продемонстрував рівень поваги дорослих журналістів і до юнкорів, і до юнкорівських об’єднань. Ми дякуємо тим людям, які сьогодні в таких важких умовах займаються в тому числі і практичною медіа освітою», – зазначив президент Міжнародного конкурсу шкільних медіа, секретар НСЖУ Гліб Головченко.
Під час спілкування учасники обговорили не тільки досягнення переможців конкурсу, але й поспілкувалися щодо того, яким бачать юнкори та керівники юнкорівських гуртків сучасного українського журналіста та українську журналістику в цілому.
Володимир Короп, керівник юнкорівського гуртка Дитячий медіацентр «К-video» Чернівецька гімназія №2: «Світ став таким світом інформаційним. З розвитком інформаційних мультимедійних технологій звичайно вони вимагають і змін до самого журналіста. Він повинен стати також універсальним, мультимедійним. Він повинен уміти подавати інформацію на різні платформи в різні ЗМІ, тому така універсальність вимога часу. Журналіст повинен бути універсально ерудований. Розуміти у всіх сферах діяльності…Це також вимагає від журналіста високих інтелектуальних здібностей. І звичайно це талант… Я думаю, що ще одним із основних завдань журналістики є висока культура. Тому що завдання журналіста не тільки подавати інформацію, а завдання журналістики ще й нести високу культурну місію для своїх глядачів, слухачів. І найважливіше, це ми визначили для себе. Це свобода слова, це найбільше досягнення демократії. Але свобода слова – це не вседозволеність, це надзвичайно велика відповідальність».
Анастасія Артенюк, юнкор, Дитячий медіацентр «К-video» Чернівецька гімназія №2: «Для мене журналіст – це універсальний боєць, який на даному етапі сучасності повинен розумітися у всьому. Журналіст повинен розвиватись всебічно, це не тільки філологія, не тільки грамотність. Для мене журналістика – це оперативність, об’єктивність і відповідальність за слово, за те, що ми подаємо і яким чином ми це робимо».
Єлизавета Бастригіна (юнкор газети «Волшебный дом», Лівобережний будинок дитячої та юнацької творчості, м. Маріуполь): «Для мене сучасний журналіст, це людина не просто з талантом, не просто енергійна людина, яка вміє спілкуватися. Але це людина з сильною громадянською позицією, з внутрішнім стержнем, яка в будь-якій ситуації буде сильною. Це людина, яка не тільки об’єктивно та неупереджено доносить інформацію, але яка сама є об’єктивною та неупередженою».
Олена Марина (керівник юнкорівського гуртка КЗ «НВК:ЗШ І-ІІ си.-ліцей №7, м. Вінниця, газета «Дзеркало ліцею»): «Дійсно журналісти важливі і ми підтримуємо це гасло. Журналіст повинен бути неупередженим, чесним, дотримуватися журналістської етики. Найвища магія в світі – це магія слова. Ми це бачимо і в політичних моментах, які відбуваються в нашій країні і в світі, і те, що відбувається на Донбасі».
Вероніка Мучанка (юнкор юнкорівського гуртка КЗ «НВК:ЗШ І-ІІ си.-ліцей №7, м. Вінниця, газета «Дзеркало ліцею»): «Я вважаю, що журналіст повинен бути компетентним і правдивим».
Лілія Гумянова (керівник юнкорівського гуртка, Лівобережний будинок дитячої та юнацької творчості, м. Маріуполь) : «Журналістика – це не щось окреме від суспільства, це зріз суспільства. Тому вона відображає ті проблеми, які є в нашому суспільстві. І журналісти не десь звідкись приходять, вони виходять з цього суспільства…І наше завдання сьогодні, як педагогів, навчати дітей критичному мисленню, бути для них провідником свободи слова».
Невід’ємна і дуже важлива складова конкурсу – спілкування юнкорів з дорослими успішними колегами щодо стану журналістики в Україні. Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко поспілкувався з молодшими колегами про ризики, з якими доводиться стикатися журналістам, адже акули пера завжди у вирі подій. І ще раз нагадав про ініціативу Національної спілки – флешмоб #журналістиважливі, пов’язану з небезпекою, в якій опинилися представники «четвертої влади» в усьому світі у зв’язку із пандемією коронавірусу, яка охопила планету.
Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України: «Журналістика – це професія відповідальних людей і ми очікуємо від журналістів саме відповідальності за своє слово, за свою роботу, ми повинні усвідомлювати, що той матеріал, продукт, журналістський текст, який ми робимо в підсумку, може змінити життя людей. Ключове у відповідальності це те, що ми маємо робити за стандартами, ми перевіряємо інформацію, не маємо права давати інформацію без перевірки, без того, що ми доклали зусилля, щоб дати нашій аудиторії інформацію, якій можна довіряти. Тому ми і закликаємо постійно усвідомлювати, що легкість технологій, легкість самопублікацій не означає, що ми транслюємо будь-що, а ми транслюємо свідомо, перевіряючи, розуміючи, дотримуючись кодексу журналістської етики, оскільки ми хочемо, щоб суспільство довіряло і поважало нас…. Ми день журналіста зустрічаємо під гаслом «Журналісти важливі!». Особливо в умовах надзвичайної ситуації журналісти не могли піти в самоізоляцію, вони були на інформаційній передовій. Наші колеги наражалися і наражаються по всьому світу на ризик захворіти на коронавірус, в цих нинішніх умовах, але вони, дотримуючись санітарних обмежень, продовжують виконувати свій професійний обов’язок. Тому до Дня журналіста ми запустили спеціальну акцію, такий флешмоб #журналісти важливі з тим, щоб привернути увагу суспільства, привернути увагу кожного до нашої роботи».
Секретар НСЖУ Гліб Головченко наголосив на важливості професійних медіа для майбутніх журналістів: «Наше завдання дорослих, щоб у них були ті засоби масової комунікації, які б могли дати їм можливість працювати в професійних стандартах і на рівні світових вимог. І саме тому сьогодні в НСЖУ ми наголошуємо, що незалежно від форми власності, незалежно від того, кому належать засоби масової комунікації, вони всі мають дотримуватися професійних стандартів».
За підсумками онлайн зустрічі було прийнято рішення використати позитивний досвід онлайн конференцій та продовжити подібні зустрічі задля ефективного розвитку шкільних медіа України.
У 2020 році були визначені 28 переможців в 22 номінаціях серед 2117 конкурсних робіт, що надійшли з 464 позашкільних, шкільних та професійно-технічних навчальних закладів з усіх куточків України. Кращим медіа XXIII Міжнародного конкурсу шкільних медіа стала Дитяча студія «К-video» гімназії №2 міста Чернівці.
Хоча «червоний хідник», лімузини, майстер класи й урочистості є одними з улюблених складових конкурсу, 2020 карантинний рік не розчарував учасників, адже кожного року юнкори та їх керівники наголошують, що найцінніше – це спілкування з колегами з різних куточків країни. Адже саме так кожна редакція отримує новий досвід, дозу позитиву та мотивацію аби покращувати роботу у своїх шкільних редакціях. І в цьому році таке спілкування було проведено онлайн.