Європейська Федерація Журналістів вітає спільну заяву Спеціального доповідача ООН щодо сприяння та захисту права на свободу думок і вираження поглядів Девіда Кей, представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлема Дезіра та Спеціального доповідача Міжамериканської комісії з прав людини з питань свободи вираження поглядів (IACHR) Едісона Ланза, у якій вони закликали уряди всіх країн сприяти та захищати доступ та вільне поширення інформації під час пандемії COVID-19. Відповідне повідомлення Федерація опублікувала на своєму офіційному сайті.
З огляду на поширення коронавірусу уповноважені представники ООН, ОБСЄ та IACHR зробили наступну заяву:
Ми поділяємо серйозну стурбованість людей по всьому світу через пандемію COVID-19. У цей тяжкий момент, ми повністю розуміємо та підтримуємо зусилля фахівців з охорони здоров’я та урядів щодо розробки та впровадження стратегій захисту здоров’я та життя людей. Фундаментальне і невід’ємне право на життя сьогодні знаходиться під загрозою, і влада зобов’язана забезпечити його захист.
Здоров’я людини залежить не тільки від легкодоступної медичної допомоги. Воно також залежить від доступу до правдивої інформації про характер загроз та засобів захисту себе, своєї сім’ї та громади. Право на свободу вираження поглядів, яке включає право шукати, отримувати та передавати інформацію та ідеї різного характеру, незважаючи на кордони та за допомогою будь-яких засобів масової інформації, поширюється на всіх, всюди та може обмежуватися лише у крайніх випадках. У зв’язку з цим ми закликаємо:
По-перше, важливо, щоб влада надавала правдиву інформацію про характер загрози, яку створює коронавірус. Відповідно до основоположних прав людини, уряди всіх країн зобов’язані надавати достовірну інформацію у доступних для всіх форматах, з особливим акцентом на забезпеченні доступу до інформації особам з обмеженими фізичними можливостями та обмеженим доступом до Інтернету.
По-друге, доступ до Інтернету є критично важливим під час кризи. Важливо, щоб уряди утримувалися від блокування доступу до Інтернету; у тих ситуаціях, коли Інтернет заблокований, можновладці повинні негайно забезпечити доступ до якомога швидкого та вільного Інтернет-з’єднання. Особливо в момент надзвичайних подій, коли доступ до інформації має критично важливе значення, обмеження доступу до Інтернету не можуть бути виправдані з міркувань громадського порядку чи національної безпеки.
По-третє, право доступу до інформації означає, що влада повинна докладати виняткових зусиль для захисту діяльності журналістів. Журналістика виконує найважливішу функцію в момент надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я, особливо коли вона має на меті інформувати громадськість про актуальний стан подій та контролювати дії уряду. Ми закликаємо уряди всіх країн беззастережно дотримуватися своїх законів в сфері свободи інформації, щоб усі особи, особливо журналісти, мали безперешкодний доступ до інформації.
По-четверте, ми поділяємо стурбованість тим, що неправдиві відомості про пандемію можуть призвести до додаткових медичних проблем, паніки та безладів. У зв’язку з цим важливо, щоб уряди та інтернет-компанії, в першу чергу самі боролися з дезінформацією надаючи достовірну інформацію. Це може відбуватися у вигляді авторизованих публічних повідомлень, розповсюджень оголошень від державних служб та надзвичайної підтримки громадського мовлення та місцевої журналістики (наприклад, за рахунок розміщення державних оголошень в сфері охорони здоров’я).
Застосування інших заходів, таких як попереднє редагування контенту та цензура, можуть призвести до обмеження доступу до важливої інформації для охорони здоров’я і повинні здійснюватися лише тоді, коли вони відповідають вимогам крайньої необхідності та пропорційності. Будь-які спроби криміналізації інформації, пов’язаної з пандемією, можуть створити недовіру до інституційної інформації, затримати розповсюдження достовірної інформації та негативно вплинути на свободу вираження поглядів.
По-п’яте, нам відомо про все більш широке використання інструментів спостереження для відстеження поширення коронавірусу. Хоча ми розуміємо і підтримуємо необхідність активних зусиль для боротьби з пандемією, важливо, щоб такі інструменти були обмежені у використанні, як за призначенням, так і за часом, а також щоб особисті права на приватність, недискримінацію, захист журналістських джерел та інші свободи суворо дотримувались. Держави повинні подбати і про захист особистої інформації пацієнтів. Ми наполегливо закликаємо при використані таких технологій дотримуватися найсуворішого захисту та контролювати його відповідність до національного законодавства, яке відповідає міжнародним стандартам прав людини.
На закінчення, ми дякуємо всім медичним працівникам, які працюють над лікуванням хворих.
Довідка. Європейська федерація журналістів – найбільша організація журналістів у Європі, яка представляє 320 тисяч журналістів із 45 країн, об’єднаних у 72 журналістські організації. Національна спілка журналістів України є членом ЄФЖ, а голову НСЖУ Сергія Томіленка обрано до складу виконкому ЄФЖ.