Як повідомила НСЖУ представник ГО «Кримська солідарність» Лутфіє Зудієва, у Комітеті ООН проти тортур відреагували на звернення кримського громадянського журналіста Амета Сулейманова про призначення покарання, несумісного з його станом здоров’я. Таку інформацію поширив голова Правління правозахисної організації «Крим SOS» Олексій Тильненко із посиланням на адвоката Сергія Зайця.
«Адвокат Сергій Заєць, який є представником Амета Сулейманова в Комітеті ООН, повідомив, що своїм проміжним рішенням Комітет звернувся до Росії з вимогою утриматися від виконання вироку до подальшого рішення. Також Комітет наполягає на проведенні комплексного медичного обстеження та наданні необхідного лікування», – розповів Олексій Тильненко. Це проміжне рішення Комітету ООН дає шанс врятувати життя засудженому журналісту, проте не виключає виконання російського вироку – його можуть відстрочити до покращення стану здоров’я Амета Сулейманова.
Як повідомлялося раніше, Амет Сулейманов страждає від артеріальної та мітральної недостатності серця. Йому необхідно терміново зробити операцію із заміни серцевого клапана. Однак, 10 лютого російський Апеляційний суд у підмосковному місті Власиха відмовив Сулейманову у задоволенні апеляційної скарги та залишив у силі рішення Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону щодо громадянського журналіста Амета Сулейманова, Рустема Сейтмеметова, рідних братів Сейтумера та Османа Сейтумерова. Протягом усього процесу захист намагався донести до суду, що стосовно Амета Сулейманова не можна застосовувати подібний захід через стан його здоров’я, однак суд не взяв це до уваги.
Захисниця Ліля Гемеджі наголошує, що вважає такий вирок Сулейманову єи фактично смертельним: «Засудили його вмирати. Ув’язнення для людини з таким діагнозом – це цинізм».
Історія справи: 29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону виніс вирок жителям Криму – фігурантам бахчисарайської справи Хізб ут-Тахрір. Суд визнав їх винними за звинуваченням у «спробі насильницького захоплення влади», а також «в участі в терористичній організації» та виніс ухвалу про ув’язнення фігурантів у колонії суворого режиму.
За інформацією адвоката Едема Семедляєва, Сейтумер Сейтумеров засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, Осман Сейтумеров – до 14 років, Амет Сулейманов – до 12 років, Рустем Сейтмеметов – до 13 років. Усі засуджені повинні 3 роки 6 місяців відбувати покарання спочатку у в’язниці.
НСЖУ заявило, що рішуче засуджує неправомірний, оснований на підтасовках і фальсифікаціях вирок цим громадянам, в тому числі громадянському журналісту Амету Сулейманову, за яким не має інкримінованої йому вини. Спілка вимагає від Росії скасувати незаконний вирок, зняти всі обвинувачення та звільнити Амета Сулейманова.
МЗС України також «рішуче засудило дії Росії» і вимагало звільнення засуджених кримчан.
Прокуратура АРК та Севастополя заявила, що російський вирок фігурантам бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» – «чергова хвиля репресій, спрямована на дискредитацію корінного народу Криму».
Правозахисний центр «Меморіал» визнав фігурантів третьої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова та Рустема Сейтмеметова політв’язнями.
Інформаційна служба НСЖУ