Майстер-клас із серії «Українські фіксери: локальний контекст і глобальні виклики», організований за сприяння Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, відбувся у Запорізькому центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Майстер клас провів Орест Семотюк – експерт львівської експертної групи Pylyp Orlyk Institute for Democracy, MAXQDA Trainer, кандидат політичних наук, докторант кафедри нових медіа Львівського національного університету імені Івана Франка.
На тренінгу яблуку ніде було впасти. Понад 40 молодих журналістів регіональних ЗМІ та фрілансерів, медійників-переселенців, студентів та викладачів факультету журналістики двох запорізьких вишів. Спікер Орест Семотюк, експерт львівської експертної групи Інституту демократії імені Пилипа Орлика, каже, що ми багато чули про фіксерство, але, до повномасштабного вторгнення, до кінця не розуміли, що це.
-Наш інститут проводить такі тренінги, щоб познайомити українських журналістів з цією професією. Зараз українські фіксери – це місток між регіональним контекстом і глобальним медіасвітом. Фіксер – це як нянька для журналістів, він погоджує логістичні речі, супроводжує журналістів і може навіть бути співавтором матеріалу, – зазначає пан Семотюк.
Дуже потрібним виявився цей тренінг і для журналістів-переселенців. Головна редакторка газети «Трудова слава» з прифронтового міста Оріхова ось що каже з цього приводу:
- Коли ми повернемося на свої деокуповані території, ми в силу обставин змушені будемо працювати не тільки над випуском газети. Але й певним чином виконувати роботу фіксерів. Бо журналісти приїдуть на територію визволених громад – і куди вони одразу підуть за інформацією, за допомогою – в місцеві редакції. Адже не кожен же має персонального фіксера. І ми, завдяки проведеному майстер-класу, тепер маємо і уявлення, і розуміння, як організувати їх роботу, як зробити її продуктивною і безпечною. А все це, врешті-решт, забезпечить наших читачів, слухачів, глядачів якісною і актуальною інформацією.
Чимало уваги було приділено також питанням безпеки та етики в роботі фіксерів. А саме: що має і чого не повинен робити фіксер під час перебування в зоні бойових дій. До речі, саме там частіше всього журналісти стають фіксерами один для одного.
-Тележурналістам нині доводиться і самим бувати у ролі фіксерів, і наші колеги під час зйомок у зоні бойових дій допомагають одне одному. Тому ми певною мірою розуміємо, наскільки це серйозне і відповідальне завдання – організувати плідну роботу в таких умовах. Тож цей майстер клас дуже на часі. Вдячні прекрасному тренеру Оресту Самотюку та інституту демократії ім. Пилипа Орлика за його проведення, – поділилась враженнямижурналістка телеканалу МТМ Мар’яна Сарапий.
Наприкінці майстер-класу всім його учасники отримали повну відеоверсію майстер-класу та сертифікати.
Метою заходу була підготовка фіксерів, які допомагатимуть іноземним журналістам і групам, що висвітлюють війну в Україні.