Національна спілка журналістів України вимагає від Росії звільнення журналіста агентства УНІАН Дмитра Хилюка, всіх незаконно засуджених кримськотатарських журналістів і засуджених у Криму Владислава Єсипенка та Ірини Данилович, заявив, виступаючи з трибуни Генасамблеї ООН, голова НСЖУ Сергій Томіленко.
З нагоди Всесвітнього дня свободи преси на запрошення штаб-квартири ЮНЕСКО очільник Спілки перебуває в Нью-Йорку. У соціальній мережі він написав, що для нього було надзвичайно почесно на майданчику Генасамблеї ООН закликати світ підтримувати Україну та українських журналістів, поінформувати світову аудиторію про розслідування воєнних злочинів Росії та наголосити на необхідності бойкоту і притягнення до відповідальності російських пропагандистів.
– Перед мандрівкою до Нью-Йорка для участі в офіційних заходах я попросив колег, відомих розслідувачів та редакторів маленьких локальних фронтових газет, активістів з прав людини, таких як лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук, дати мені поради, що варто озвучити тут, в Нью Йорку, – сказав Сергій Томіленко з трибуни ООН.
Перше, про що розповів голова НСЖУ, це діти – примусова депортація дітей з тимчасово окупованих територій з Херсонщини, Маріуполя, Харківщини, залякування дітей та намагання їх «перевиховати» в спеціальних таборах, підробка документів, наприклад, дозволів від батьків на вивезення дітей на нібито відпочинок. Журналісти в деталях реконструюють ці воєнні злочини, часто стають єдиною надією для батьків на повернення дітей у родини.
– В деталях про це мені розповіла колега Тетяна Попова, яка проводить інтервʼю з дітьми, яких вдалося порятувати з полону. Саме верифіковані розслідування примусової депортації українських дітей сприяли видачі ордеру на арешт для Путіна та його поплічників Міжнародним кримінальним судом, – сказав Сергій Томіленко.
Під час війни права тисяч і тисяч людей масово порушуються. Саме журналісти та медіа підвищують шанси кожної окремої жертви на те, що її історія буде почута.
Документування воєнних злочинів журналістами допомагає встановленню правди та притягненню винних до відповідальності. Наприклад, наразі місцеве медіа «Обрії Ізюмщини» є провідним джерелом інформації для поліцейських та прокурорських розслідувань злочинів місцевих колаборантів під час російської окупації Ізюма.
Оскільки журналісти та медіа фіксують воєнні злочини, російська армія розглядає українських журналістів (як і міжнародних теж) своїми мішенями.
Є численні свідчення про цілеспрямовані атаки на автомобілі з надписами «ПРЕСА», вбивства журналістів на передовій, атаки на редакційні приміщення, арешти, викрадення, катування, позбавлення медійників можливості здійснювати незалежну професійну діяльність на тимчасово окупованих територіях. Показовою є історія журналістки з Мелітополя, головної редакторки медіа РІА-Мелітополь Світлани Залізецької. Росіяни прийшли з обшуком, арештували літнього 75-річного батька і зателефонували доньці з пропозицією здійснити обмін батька на доньку-журналістку.
– Це обурливо! Але це і демонструє мужність та стійкість українських журналістів! – наголосив Сергій Томіленко.
З початку великої війни росіяни вбили щонайменше 58 медіапрацівників-це і професійні журналісти, і цивільні жертви, і Герої в лавах ЗСУ… Одною з останніх жертв є Богдан Бітік, український фіксер італійського видання La Repubblica, якого росіяни вбили минулого тижня в Херсоні.
Щонайменше один український журналіст, якого викрали торік у березні, все ще перебуває в полоні в Росії. Це Дмитро Хилюк, журналіст національного новинного агентства УНІАН з Києва. НСЖУ вимагає від Росії звільнення Дмитра Хилюка і всіх незаконно засуджених журналістів.
– І в ці дні на прикладі Евана Гершковича (заарештованого в Росії репортера американського The Wall Street Journal, – ред.) ми бачимо, що тоталітарна Росія готова застосовувати свої відпрацьовані репресивні практики до кожного незалежного журналіста! – сказав Сергій Томіленко.
Він подякував міжнародним партнерам – насамперед Міжнародній та Європейській федераціям журналістів, штаб-квартирі ЮНЕСКО – за підтримку мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ, яка в критичний час надає допомогу сотням журналістів, убезпечує їх бронежилетами, допомагає технікою.
Сергій Томіленко також привернув увагу до одного з головних нинішніх пріоритетів Національної спілки журналістів України – підтримки місцевих газет на деокупованих і прифронтових територіях. Росіяни руйнують інфраструктуру, розстрілюють мирні міста. Українці там не можуть споживати телевізійні чи радіо новини, онлайн медіа. І саме традиційна преса – єдине джерело важливої місцевої інформації. НСЖУ змогла надати підтримку 25 місцевих фронтових газет. Унікальний приклад – газета «Вперед», яка і в ці дні доставляється волонтерами і військовими в населені пункти, прилеглі до Бахмута.
– Це інформація, яка реально рятує життя… – сказав Сергій Томіленко. – Ми говоримо про роль мужніх журналістів під час війни. Але ми маємо також говорити про відповідальність пропагандистів за розпалювання війни. Журналісти мають бойкотувати пропагандистів і не дозволяти їм використовувати журналістський статус! Пропагандисти мають бути покарані трибуналом. Наш обовʼязок – захищати журналістів та нашу професію. Журналісти важливі!
Інформаційна служба НСЖУ