Учасники наради в Тернопільській обласній організації НСЖУ закликали новообраних керівників рад і депутатів усіх рівнів якнайшвидше звернути увагу на проблеми місцевих газет та до активної співпраці із своїми районками.
І започатковуючи процес реформування друкованих ЗМІ, і вже в його ході центральна влада неодноразово декларувала свої наміри допомоги газетам на перших порах їх становлення як вже незалежних видань. Врешті-решт, таке зобов’язання прописане у самому Законі «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Однак далі декларацій справа не пішла і досі, не зважаючи навіть на цьогорічне повсюдне ускладнення ситуації через економічну кризу, спричинену пандемією Covid-19.
– Ще два-три роки тому Кабмін на клопотання Держкомтелерадіо і Національної спілки журналістів України обіцяв виділити реформованим друкованим ЗМІ по 100 тисяч гривень для стартового розвитку, але, як ми розуміємо сьогодні, то були лише слова, – каже голова Тернопільської обласної організації НCЖУ Василь Тракало. – Місцеві друковані видання разом зі своїми читачами залишилися наодинці перед складними суспільно-економічними викликами. У такій ситуації електронні носії та телебачення все частіше витісняють з інформаційного простору ще зовсім недавно популярні і досить читабельні паперові видання. Як результат – стрімко падають наклади, а через низькі мінімальні зарплати в редакціях набирає обертів ще одна суттєва проблема – кадрова. Зовсім не випадково подекуди у редакціях залишилося по двоє-троє працівників. З дистанцій сходять як центральні, так і регіональні місцеві газети. Не обминає, на жаль, ця чаша і видання тернопільського краю. Першою закрилася газета колишнього Тернопільського району, а буквально днями через фінансові труднощі заявили про можливе не оголошення передплати на наступний 2021 рік ще кілька місцевих видань.
З приводу такої критичної ситуації Тернопільська обласна організація НСЖУ скликала на нараду членів правління – керівників провідних друкованих ЗМІ області. ТОО НСЖУ, зрозуміло, не володіє фінансовими ресурсами, аби бодай тимчасово втримати на плаву журналістські колективи, але вважає своїм обов’язком публічно акцентувати увагу нещодавно обраних на місцевих виборах очільників краю на проблемах газетярів. На зустрічі з цього приводу члени правління обласної професійної спілки Віктор Уніят (газета «Свобода»), Богдан Дікальчук («Вільне життя»), Зінаїда Кушнірук («Наш день»), Ярослав Сиривко (підволочиська газета «Гомін волі»), юрист Роман Руснак наголошували, що новообрані голови обласної ради, Тернопільської, Кременецької та Чортківської районних рад, голови ОТГ уже у найближчому майбутньому – як місцеві патріоти-державники – просто зобов’язані звернути увагу на проблеми редакцій і на чергових сесіях закласти бюджетні кошти, якими зможуть впродовж наступного року розплачуватися за можливі публікації про діяльність влади, спілкування на сторінках тижневиків зі своїми виборцями, а нашими читачами. То було б чесно і на благо розбудови держави. Тому просимо усіх керівників рад, новообраних депутатів сприйняти недавню розмову у Спілці як звернення щодо активної співпраці зі своїми місцевими газетами вже сьогодні, бо завтра-післязавтра вже може бути запізно.
Як повідомив Василь Тракало, на зустрічі в обласній організації НСЖУ також було вирішено направити листи-звернення з проханням підтримати реформовані друковані ЗМІ фінансово на адресу Президента України і Кабінету Міністрів. «Сподіваємось, що журналістів регіональної української преси на цей раз почують у столичних кабінетах. Бо інформаційний захист держави сьогодні є надто важливим», – зазначив він.
Джерело сайт Тернопільського прес-клубу