Журналісти в інтернеті щодня стикаються з різноманітними ботами, тому важливо усвідомлювати, як саме захистити себе та свій акаунт на соціальних платформах, а також як можна подбати про безпеку під час відряджень до зони бойових дій. Про це журналісти дізналися детально під час тренінгу «Медіабезпека для журналістів», який провела в онлайн-форматі медіатренер Наталія Войтович. До зустрічі долучилися студенти факультету журналістики та практикуючі медійники.
Інформаційна безпека у часі війни відіграє важливу роль, адже ворожі кібератаки стали частішими.
– Ми повинні дбати про безпеку медійників, адже журналіст, який добре підготовлений для поїздки в зону бойових дій – надзвичайно цінний кадр. Він не наражатиме на небезпеку себе і оточення. Він знає, як себе поводити. Окрім фізичної безпеки, медійники повинні дбати й про кібербезпеку, оскільки вони постійно користуються гаджетами. А зараз триває й інформаційна війна, тобто можуть відбутися різноманітні кібератаки і необхідно бути підготовленим у всіх сферах, знати, де тебе може чекати небезпека, – зауважила Наталія Войтович.
Тренінг містив два основних блоки: перший був присвячений темі кібербезпеки, а другий – безпеці журналістів під час поїздок на лінію зіткнення.
Під час першого дня журналісти, використовуючи вправи, вчилися шукати та розрізняти ботів, ознайомилися з тим, як правильно підібрати надійний пароль. Також обговорили питання фейкових коментарів.
У другій частині тренінгу Наталія Войтович зосередила увагу на «Посібнику з безпеки для журналістів», створеного у співпраці ЮНЕСКО та «Репортерів без кордонів». У ньому викладено основні моменти, які варто з’ясувати медійникам перед поїздкою до зони бойових дій. Посібник містить основні правила підготовки до відрядження, документи щодо свободи преси, оцінки ризиків й поради з цифрової безпеки.
– Такі тренінги з кібербезпеки та безпеки журналістів є надзвичайно важливими, особливо в умовах сучасної війни, яка відбувається не лише на полі бою, а й в медіапросторі. Журналісти виконують ключову роль у висвітленні правди, а їхня безпека — це не лише питання життя і здоров’я, але й збереження свободи слова та довіри до медіа. Кібербезпека захищає не лише особисті дані журналістів, а й джерела інформації, які можуть наражати на ризик через витоки чи хакерські атаки. Обізнаність у таких питаннях дає змогу уникнути небезпеки, зберегти достовірність матеріалів і мінімізувати ризики маніпуляцій. Такі тренінги — це інвестиція у професіоналізм, довіру аудиторії та, головне, в особисту безпеку людей, які намагаються розповісти світу правду. У світі, де інформаційні війни ведуться щоденно, подібна підготовка стає обов’язковим інструментом кожного журналіста, – зауважила Вікторія Вітер, випускова редакторка «Львівська Мануфактура Новин».
У межах тренінгу журналісти визначили ключові моменти щодо захисту журналіста в медіапросторі та в умовах війни. Такі зустрічі забезпечують впевненість не лише журналістові, а й його команді.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова
Дискусія з цього приводу: