Важливо зберігати професійну гідність і взаємну допомогу в цей надскладний для нашої країни час, – у цьому були одностайними медійники-переселенці, які завітали до коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ у день третьої річниці відкриття ЦЖС. Це вже не перша зустріч з журналістами, яким через повномасштабну війну довелося залишили рідні домівки і тікати від війни, знайшли тимчасовий безпечний притулок в Івано-Франківську. Учасники зустрічі поділилися пережитим, обговорили низку проблемних питань.
Координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта вручила колегам гостинці до Великодня від партнерів Центру – італійських волонтерів асоціації «Anteas Alessandria». Символічні подарунки стали знаком підтримки й уваги до кожного. Цей жест був важливим не лише через дружню атмосферу, але й через нагадування, що, попри всі труднощі, журналістська спільнота продовжує залишатися разом, об’єднана спільною метою.
–Повномасштабна війна, яка вже третій рік поспіль триває на території нашої країни, стала важким випробуванням для нас усіх. Переконана, що саме наша журналістська солідарність, готовність підкласти одне одному своє дружнє плече допомагають долати виклики сьогодення. В межах діяльності Центру ми з перших днів війни і дотепер намагаємося всіляко підтримувати журналістів у професії, а також студентів профільних кафедр, які здобувають фах журналіста. Наш Центр продовжує надавати всіляку допомогу і медійникам із підшефних областей – Херсонської, Чернігівської, Рівненської та Волинської. Наша зустріч є яскравим свідченням того, що журналістська солідарність, підтримка та допомога – важливі, особливо, коли наша країна перебуває в умовах війни, – зазначила Вікторія Плахта.

–Я, можна так сказати, ровесниця Івано-Франківського Центру журналістської солідарності. Днями буде три роки, як я переїхала з Ізюма Харківської області в Івано-Франківськ. На початку повномасштабної війни, наше місто було під окупацією і довелося виїхати з рідного дому. Вперше зайшла в Центр через кілька днів після приїзду в Івано-Франківськ. І одразу відчула доброзичливу атмосферу, мені стало тепло на душі, комфортно. Почала знайомитися з людьми, відвідувати заходи та тренінги, походи в гори. І сьогодні, коли вкотре завітала в наш Центр журналістської солідарності, мені здалося, що я вже тут половину свого життя. Ми всі – одна родина. Вдячна особисто Вікторії Плахті за таку підтримку, – поділилася журналістка Марина Трубнікова.
– У мене є родичі в Городенківському районі Івано-Франківщини. Тож, як розпочалося повномасштабне вторгнення окупантів в Україну, ми одразу поїхали шукати прихисток на Прикарпатті. Тут розшукала своїх колег-журналістів у районній газеті «Край». Почали співпрацювати. Вони посприяли всіляко, щоби я могла онлайн працювати над випуском нашої краматорської газети «Технополіс». Згодом, коли переїхала до Івано-Франківська, одразу сконтактувала з Вікторією Плахтою. Почала відвідувати тренінги, майстер-класи, долучатися до проведення занять для слухачів Школи журналістики, що діє при Івано-Франківській обласні спілці журналістів. І ще одне. Для мене пам’ятним і важливим є те, що тут, в Івано-Франківську, я вступила в лави Національної спілки журналістів України, – розповіла Віра Ільїна, журналістка з Краматорська Донецької області, заступниця редактора газети «Технополіс».



– В Івано-Франківську я недавно. На початку повномасштабної війни залишила Харків і виїхала за кордон. Майже три роки жила в Німеччині. Вивчала мову, проходила навчання з журналістики. Та все ж вирішила повернутися в рідну Україну. Адже тут я вдома, маю певний професійний рівень і не треба починати все з нуля. В Україні, все рідне і знайоме. А який це кайф говорити рідною мовою! Обрала для тимчасового проживання Івано-Франківськ, оскільки вирішила, що тут безпечніше. З Івано-Франківським Центром журналістської солідарності познайомилася завдяки своїй харківській колезі Ані Черненко, яка очолює Центр журналістської солідарності в Харкові. Пані Вікторія Плахта приємно зустріла, поспілкувались, а також допомогла у вирішенні деяких питань, важливих для мене. Щиро вдячна, – зазначила Аліна Курлович, журналістка з Харкова, яка нині працює редакторкою ексклюзивів на 24 каналі.
– В Івано-Франківськ я приїхала в 2023 році. Дуже люблю гори і вирішила зупинитися тут. З Івано-Франківським Центром журналістської солідарності мене познайомив мій колега Роман Кривко. З перших днів роботи Центру він тут, у коворкінгу, готував матеріали та виходив онлайн в етер «Українське радіо. Харків». Центру – моя любов і шанування. Центр – це ще одна родина! Вдячна за вашу підтримку, щирість і допомогу, – наголосила Тетяна Кривоніс, журналістка, випускова редакторка «Українське радіо. Харків».
– Я з журналістикою була пов’язана ще зі школи – очолювала редакцію шкільної газети. Хотіла вступати на журналістику, але батько переконав мене стати економістом. Коли вчилася на економічному факультеті, то й там знайшла газету. Активно в ній працювала. Надалі в моєму житті все так складалося, що журналістика завжди була поруч. Нині я фотографиня. Займаюся цим професійно. Маю соціальний проєкт, в якому треба і писати, і фотографувати. А ще маю бажання вступити в Національну спілку журналістів, – зазначила Анастасія Сукачова.
На завершення зустрічі її учасники обговорили пропозиції щодо проведення низки спільних заходів.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: