У День Української Державності – 15 липня – до Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ завітав Валерій Стойчев – історик, письменник і публіцист, волонтер, директор музею-заповідника замку Попова, що знаходиться на зараз окупованій території, у Василівці. Для місцевих медійників він провів історичний екскурс «Від волі – до волі: сторінки історії Запоріжжя», присвячений багатовіковій боротьбі українського народу за державність.
– Сьогодні наша країна відзначає День Української Державності, що збігається з Днем Хрещення Русі-України та вшануванням видатного державотворця – Київського князя Володимира Великого, – зазначив Валерій Стойчев. – Це свято встановлено Указом Президента України у серпні 2021 року.
Історик нагадав, що українське державотворення бере початок від Київської Русі – могутньої середньовічної держави з центром у Києві. Саме Русь започаткувала фундамент українських державницьких традицій. Упродовж віків ці традиції продовжувалися в інших історичних формах української державності – від Галицько-Волинського князівства до Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, держави гетьмана Скоропадського, Карпатської України і незалежної України сучасності.
– З 2014 року, з початком російської агресії, українці знову змушені відстоювати своє право на державність, на ті цінності, які споконвіку формували нашу ідентичність: волю, свободу, гідність, єдність, незалежність, – наголосив пан Стойчев.
Історик також згадав численні факти, пов’язані з Запорізьким козацтвом і боротьбою за незалежність України в ХХ столітті.
– Лише б не було війни, – казали колись наші бабусі, – з болем нагадав спікер. – Сьогодні ми розуміємо, як багато значать ці слова. Бо війни XXI століття – це війни за свободу, волю, слово, землю, ідентичність. І те, що ми можемо спілкуватися сьогодні – заслуга наших хоробрих і незламних захисників.
До виступу долучився й краєзнавець із Гуляйпільщини журналіст та письменник Іван Кушніренко, який підкреслив:
– Понад тисячоліття тому наші предки зробили цивілізаційний вибір на користь європейського шляху, держави, заснованої на вірі, справедливості та гідності. І попри всі випробування, українська державність вистояла – бо за нею завжди стояли ті, хто готовий був її боронити.
Сьогодні, як відзначили учасники зустрічі, історія знову говорить до нас – і ми відповідаємо не словами, а вчинками. Сили оборони та безпеки України, волонтери, тилові служби та кожен українець щоденно наближають перемогу.
– Зброєю, вірою, стійкістю ЗСУ захищають нашу державність, мову, право бути собою. Українці боронять те, що передалося нам у спадок: незалежність, свободу, право самим визначати своє майбутнє, – підсумували учасники.
Це свято – нагадування про наші корені, про боротьбу і про мрію, яку ми неодмінно залишимо нашим дітям. Ми – разом. Ми – вистоїмо і відстоїмо своє право на державність, на ті цінності, які споконвіку формували нашу ідентичність: волю, свободу, гідність, єдність, незалежність.


Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15.
Тамара Борт, заступник редактора газети «Голос Гуляйпілля», фото авторки
Дискусія з цього приводу: