Міжнародний Прес Інститут (IPI) солідарний з українськими колегами в момент кризи. Сьогодні глобальна мережа редакторів, журналістів і видавців International Press Institute висловлює непохитну підтримку та солідарність з нашими членами та колегами-журналістами з України, які переживають напад Росії. Ми вимагаємо захищати безпеку журналістів і право незалежно висвітлювати події та без страху помсти.
IPI уважно стежить за ситуацією і використовуватиме всі доступні канали, щоб засудити будь-які напади на пресу та домагатися відповідальності винних. Безпосередня фізична безпека українських журналістів, а також усіх міжнародних журналістів, які ведуть репортажі з країни, викликає найбільше занепокоєння.
IPI шокований вторгненням Росії в Україну і вимагає негайного гарантування безпеки та права на діяльність всіх журналістів, які працюють в країні. Особливим є занепокоєння за тих, хто працює безпосередньо в зонах конфліктів та військових кореспондентів на передовій, оскільки вони стикаються з серйозними загрозами для своєї безпеки. Ми нагадуємо Росії, що журналісти – не мішень і що військові операції мають прагнути обмежити кількість жертв.
Оскільки першою жертвою війни часто є правда, то життєво важливо, щоб вільний потік незалежних новин та інформації повністю поважався. У часи такої кризи, як ця, ЗМІ відіграють основну роль у наданні своєчасної та точної інформації про події на місцях. Націлювання нападів на медіа, що висвітлюють конфлікт, або будь-які спроби російських військ вивести з ладу ключову телекомунікаційну інфраструктуру в Україні є абсолютно неприйнятними.
Весь світ спостерігає за загарбницькою війною Росії в Україні. Оскільки події розгортатимуться найближчими годинами та днями, IPI закликає міжнародні органи, зокрема Раду ООН з прав людини, Організацію з безпеки та співробітництва в Європі та Раду Європи, уважно стежити за всіма формами нападів на журналістів та обмеженнями свободи преси та притягнути винних до відповідальності за свої дії. Ми також закликаємо ЄС та його держави-члени запропонувати екстрені візи, статус біженця та гуманітарну підтримку всім журналістам, які змушені покинути Україну через свою професію.
IPI створює групу моніторингу та координуватиме роботу з національними спілками щодо свободи преси в Україні, щоб забезпечити систематичне фіксування всіх нападів на ЗМІ та незалежних журналістів та реагування на них. Ми також працюватимемо з партнерськими організаціями зі свободи преси в Європі, щоб допомогти надати практичну допомогу в надзвичайних ситуаціях та екстрену підтримку з переселення будь-яким українським журналістам, які змушені були покинути країну.
IPI також високо оцінює сміливу роботу наших членів та журналістів, які висвітлюють на місцях у надзвичайно складних умовах, у тому числі наших колег з Kyiv Independent, які невтомно працюють, щоб висвітлювати події, надавати тверезий аналіз та гарантувати, що світ знає, що відбувається. IPI стоїть пліч-о-пліч з ними та всіма іншими журналістами в Україні в цей кризовий момент.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) оприлюднила заяву в четвер вранці, в якій наголосила: «Безпека журналістів на передовій, безпека працівників ЗМІ по всій нашій країні, яка зазнає нападів російсько-окупаційних військ, є нашим пріоритетом».
При цьому в Спілці журналістів зазначили, що створили спеціальну групу для моніторингу ситуації та координації дій членів НСЖУ в Україні. У Києві відкрито гарячу лінію для журналістів: 0442342096. У разі потреби журналісти можуть звертатися до НСЖУ за адресами: [email protected] та [email protected]