Тренінг «Інвестигативний пошук та дата-журналістика: робота журналіста з відкритими джерелами даних» відбувся у Запорізькому центрі журналістської солідарності НСЖУ
Його для місцевих медійників та журналістів-переселенців провела доктор філософії, доцент факультету журналістики класичного приватного університету Ангеліна Тригуб.
Інвестигативний пошук – це олин з методів розслідувальної журналістики. За допомогою такого пошуку глибоко досліджуються теми, які викликають суспільний резонанс. Зокрема, це політична корупція, економічні злочини, корпоративні правопорушення, прояви аморальності суспільства тощо.
Тренерка розповіла, які відкриті джерела для здобуття журналістами необхідної інформації існують у суспільстві. Це, зокрема, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Судовий реєстр, в якому містяться дані про діяльність адвокатів, позивачів і відповідачів, удові рішення тощо.
З сайту «Прозоро» можна дізнатися про використання державних коштів, дотримання чи порушення при цьому законності, проведення тендерів, детальну інформацію про учасників, одержати уявлення про їх надійність Вся добута з цих джерел інформація використовується журналістами для підготовки актуальних публікацій.
Про те. наскільки корисним був захід, свідчать відгуки журналістів – учасників тренінгу.
– Особисто для мене тренінг був дуже змістовним і корисним, – зазначає Світлана Карпенко, редактор оріхівської газети «Трудова слава», яка вже понад півроку тому поновила свій випуск і регулярно виходить на прифронтовій території. – Адже інвестигативний пошук, або журналістика розслідувань – один із складних, але надзвичайно цікавих та ефективних напрямків у нашій роботі. Завдяки прекрасному спеціалісту, доценту факультету журналістики Ангеліні Тригуб, ми не тільки познайомилися з інформаційними ресурсами, які допомагають журналістам у підготовці матеріалів, але й навчилися ними з найбільшою ефективністю користуватись.
–Як не «заблукати», відстежуючи потрібну інформацію, наприклад, на просторах сайту ПРОЗОРО чи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань? На ці та багато інших запитань ми сьогодні отримали відповіді під час тренінгу, – говорить кореспондентка віжн-радіо «На дотик», журналістка-переселенка з Енергодару Алла Шамрай. – Ми вчилися правильно і швидко здобувати необхідні перевірені факти для журналістського матеріалу чи цілого розслідування. І для цього не обов’язково виходити з дому, якщо у вас є його величність Інтернет. Сьогодні ми мали нагоду отримати гарний досвід, щоб на повну потужність використовувати його в своїй роботі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач