«У разі передачі місцевим радам повноважень встановлювати тарифи на теплову енергію, гарячу воду, водопостачання та водовідведення необхідно врахувати, хто здійснюватиме контроль за дотриманням структури тарифів і захист прав споживача», – про це заявила член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Ольга Бабій під час вебінару для журналістів загальноукраїнських і місцевих медіа, організованого Національною спілкою журналістів України за підтримки USAID Проєкт енергетичної безпеки в четвер, 29 жовтня.
НКРЕКП виклала свої зауваження до Проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, поданого Кабінетом міністрів. «Ми не боремося, щоб ці повноваження залишалися у нас. Якщо Верховна Рада вирішить, що треба передати повноваження щодо встановлення тарифів на місця – добре, це буде рішення країни. Але ми застерегли, що у випадку такої дії втрачається контроль за дотриманням структури тарифів і втрачається можливість споживача звернутися до якогось арбітра та захистити свої права у сфері водопостачання і теплопостачання», – зазначила Ольга Бабій.
За її словами, обласні державні адміністрації неспроможні виконувати такий контроль, не мають відповідних методик і досвіду проведення перевірок. Здійснений комісією моніторинг засвідчив, що 6 областей не оприлюднюють публічні дані про перелік ліцензіатів, кількість перевірок тих компаній із надання комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються на рівні місцевої влади.
«У монополіях є таке правило: власник не може регулювати ціну товару. Ці підприємства є підприємствами комунальної власності, і тут буде конфлікт інтересів, тому що тариф встановлюватиме власник. Тому Антимонопольний комітет теж має застереження до цього законопроєкту», – пояснила член НКРЕКП.
На думку Ольги Бабій, варто внести до поданого урядом законопроєкту правки і надати НКРЕКП додаткові повноваження із контролю за дотриманням структури тарифів та за дотриманням монополістами правил.
«Ми можемо це розробити, ми інституційно до цього готові, тому що у нас у кожній області є територіальний підрозділ, і для нас це не складатиме жодної проблеми», – додала представниця комісії.
Участь у вебінарі взяли понад 50 журналістів та експертів. Серед спікерів заходу були експертка USAID Проєкту енергетичної безпеки Оксана Шевчук, експерт енергетичних ринків і житлово-комунального господарства, кандидат економічних наук Віктор Логацький, медіатренер, викладач кафедри журналістики Національного університету «Острозька академія» Віталій Голубєв.
Докладніше про теми, які обговорювалися на вебінарі, – незабаром на сайті. НСЖУ.