«Почали писати в нових жанрах, почали робити те, чого раніше не робили», – так Юлія Суркова, менторка проєкту Національної спілки журналістів України «Кроки до сталого розвитку», в коментарі пресслужбі НСЖУ оцінила результати його реалізації.
Проєкт, який НСЖУ провела за підтримки уряду Японії і ЮНЕСКО, тривав із травня й охопив 27 локальних видань із прифронтових і деокупованих територій. Головне завдання проєкту – допомогти кожному виданню стати на ноги, осучаснити підходи до створення контенту, здобути знання про цифрові платформи для просування медіа і пошуку нових можливостей.
Українська воєнна журналістка Юлія Суркова, яка співпрацює з Agence France-Presse і ООН, була серед тих, хто передавав свої знання і досвід учасникам проєкту – вона відповідала за журналістське наповнення видань (контент).
– Я бачила прогрес учасників упродовж усього проєкту, – каже Юлія. – Був, правда, такий період, коли всі трохи втомилися виконувати завдання, але наприкінці зібралися. І на останніх зустрічах стало очевидно, що нова інформація, яку отримали колеги, пішла їхнім виданням на користь. Вони почали писати в нових жанрах, почали робити те, чого раніше не робили, приміром, звертатися до влади з інформаційними запитами.
Учасники проєкту також задоволені набутими знаннями і вміннями.
– Ми навчилися, як осучаснити нашу діяльність, які вимоги до сучасного інтерв’ю в провідних виданнях світу, як по-новому підійти до звичного матеріалу… Й не тільки цьому, – каже головна редакторка газети «Путивльські відомості» Тетяна Каушан. – Хтось міг би сказати: кожен може сам знайомитися з найкращими зразками світової журналістики. Але насправді на самоосвіту нам завжди бракує часу, і ми працюємо «по накатаній площині», від номера до номера. А хочеться подивитися на все це з іншого боку. З Юлією це вдалося. Це була не суха теорія, а живі зразки найкращої, найсучаснішої журналістської роботи. Це було чудово. Дякую НСЖУ, це був дуже корисний проєкт.
Не всі учасники проєкту, а серед них – як молоді, так і літні люди, повністю позбулися вікових і гендерних стереотипів, проте ті, хто пройшов проєкт від початку до кінця, розуміють важливість набуття нових сучасних знань у журналістиці.
– Кожна людина має свій досвід, але його треба поповнювати, – каже досвідчений головний редактор лиманської газети «Зоря» Олександр Пасічник. – Мені було дуже цікаво спілкуватися з нашими менторами.
– Вчитися завжди є чого, – додає головна редакторка газети «Сільські новини» із Горностаївки Херсонської області Любов Рудя. – Ми маємо досвід випуску паперових газет, але зараз нові технології, і їх треба навчатися.
Учасники проєкту звертають увагу на низку спільних проблем. Сьогодні пресі допомагають НСЖУ, інші українські журналістські організації, міжнародні донори. Проте газетярі розуміють, що фінансова підтримка не може тривати вічно, і прийде час, коли тим виданням, вихід яких нині підтримують меценати, самим доведеться боротися за життя.
– На жаль, не вся місцева преса має чітку перспективу збереження і розвитку, – вважає Юлія Суркова. – Є газети, редакції яких складаються з одної людини, і майбутнє таких видань цілком залежить від ентузіазму цієї людини. Приміром одну таку газету випусках молода жінка, яка добре пише, чудово розуміє журналістські стандарти, усвідомлює, що таке новинні приводи. Але їй самій робити газету важко – як фізично й психологічно, так і фінансово. Натомість, ті видання, які вже мають редакцію, хоч невеличку, думаю, мають гарні перспективи.
Навчально-просвітницький проєкт «Кроки до сталого розвитку» НСЖУ провела за підтримки уряду Японії і ЮНЕСКО. Участь у ньому взяли загалом 27 друкованих видань із прифронтових і деокупованих територій України. Заходи проходили як у формі вебінарів, так і у вигляді індивідуальних консультацій, під час яких учасники можуть поспілкуватися з ментором, задати практичні питання і отримувати конкретні відповіді. На останньому етапі видання, відібрані менторами, виконували практичні завдання. Менторами стали: секретар НСЖУ, головний редактор «Обріїв Ізюмщини» Костянтин Григоренко (фінансово-економічна складова), військова журналістка, яка співпрацює з AFP і ООН Юлія Суркова (контент) і журналіст, медіатренер Академії української преси Андрій Юричко (диджиталізація).
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ