«Я тому й не займаюся представницькою політикою, бо хочу говорити з людьми про реальні речі. Мені більш важливо, щоб з того, що я кажу, люди мали змогу самостійно сформувати свою поведінку», – таке своє кредо відомий український журналіст-аналітик, письменник Віталій Портников сформулював під час зустрічі в івано-франківському інтернет-виданні «KURS».
«KURS» розпочав серію офлайнових заходів «#KURS_говорить» про суспільство, культуру і політику в час війни, про минуле, сьогодення і майбутнє країни і міста.
– Ми вважаємо, що збиратися наживо, обмінюватися думками, думати про те, що відбувається навколо, і готуватися до того, що буде – це дуже важливо, – каже головний редактор видання «KURS», член НСЖУ Сергій Борис. – Важливим є і відчуття причетності, відчуття спільноти, тому ми розпочали таку серію зустрічей.
Першою зустріччю стала дискусія саме з Віталієм Портниковим, з яким говорили про перший рік великої війни: підбивали підсумки, формували перспективи, розбирали пропагандистські наративи і міркували про те, як зберегти тверезість мислення у непрості часи.
Сергій Борис розпочав із запитання про те, як, на думку Віталія Едуардовича, українці та країна прожили цей рік. Журналіст відзначає, що в останній рік вважають відповідальними за формування соціальної атмосфери. Зокрема, є поширеними думки про те, що про негативне не слід говорити, оскільки в межах сучасної ситуації це сприяє демотивації. Однак аналітик так не вважає. На його переконання, з людьми треба говорити «про реальні речі».
Віталій Портников, перебуваючи в Івано-Франківську, чимало уваги приділяв питанням культури. Зокрема, зазначив, що в цьому місті варто насамперед згадати про Дмитра Павличка, який нещодавно відійшов у Вічність і був похований у своєму рідному селі на Прикарпатті. Для журналіста постать цього письменники є важливою ще зі шкільних часів:
– І чому я про нього згадую, і чому це для мене важливо, не беручи до уваги величності постаті… Він був письменником-енциклопедистом і яскравим представником європейської прози. Він важливий для мене й тому, що зміг показати українську культуру як культуру європейську, бо нашу культуру завжди намагалися рустикалізувати, перетворити на свідомо етнічну, сільську, яка не може витримати конкуренції «великої русскої літератури».
У культурній сфері основну зміну за минулий 2022 рік Віталій Портников вбачає в тому, що культуру України почали сприймати справді культурою європейською народу. На відміну від російської, що свідомо закривається від світу…
Інформаційна служба НСЖУ