У Запорізькому Центрі журналістської солідарності відбувся тренінг «Інформаційна безпека для журналістів», який провів провідний спеціаліст з IT-технологій Олег Косьмина
Він розповів про основні засади кібербезпеки, навчив журналістів методам боротьби з соціальною інженерією. Захід був спрямований на підвищення компетентності медійників в цифровій сфері та запобігання потенційних ризиків при роботі в Інтернеті.
– Соціальна інженерія – це вид кібератаки, де хакери використовують людську довіру як інструмент для різних прийомів маніпуляції. Злочинці ретельно вивчають усі слабкості та вразливості особи та завдяки методам переконання, емоційного тиску та залякування вводять користувачів Інтернету в оману, – підкреслив спеціаліст. – Щоби уникнути маніпуляцій, треба «думати як хакер». Це означає, що ви маєте передбачати усі небезпечні ситуації, що можуть трапитися в Мережі. Журналістам слід особливо уважно ставитися до цифрової конфіденційності, адже в кіберпросторі існує неабиякий ризик витіку важливих даних, крадіжці інформації шахраями, шпигунства, – каже Олег Косьмина. – Задля запобігання таких проблем треба знати основи комп’ютерної безпеки.
Тренер наголосив на регулярному оновленні програмного забезпечення та антивірусів, адже хакерські методики постійно змінюються та вдосконалюються. Також необхідним є використання двофакторної автентифікації – методу додаткового захисту облікових записів. Олег порадив медійникам слідкувати за своїми паролями. На думку багатьох ІТ-спеціалістів, вони мають бути складними та унікальними: «Обов’язково робіть резервні копії важливих даних на декількох носіях, використовуйте хмарні сховища з шифруванням даних. Саме це запорука безпечного користування Інтернетом».
У будь-якій ситуації спеціаліст радить зберігати здоровий глузд та залишатися стійкими до стресу.
– Дезінформація – це велика проблема Мережі. Створення журналістами якісного, достовірного контенту та дотримання правил кібербезпеки – найбільша протидія розповсюдженню фейків, – наголошує тренер.
– Завдяки нашому викладачу, я дізналася більше про правила безпеки під час користування Інтернетом, – ділиться своїми враженнями журналістів України Світлана Костюк. – На мою думку, подібні заходи дійсно необхідні журналістам, адже вони напряму впливають на рівень нашого професіоналізму.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Юлія Матковська, студентка факультету журналістики ЗНУ,
фото авторки