Бабах! Трусонуло… Десь у Чернігові приліт. Писати чи тікати?… Писати, бо ж видавничий день, середа. Через три години треба здати номер газети до друку.
Бабах! – вдруге.
– Швидко в укриття! – до кабінету забігають колеги і буквально хапають за руку.
– А газета?! – достукує абзац.
– В укритяяяя!
Так згадує ранок 17 квітня Ольга Макуха, редакторка газети «Весть». Того дня ворог випустив по місту три ракети «Іскандер». Але в друкарню ж треба встигнути. Без варіантів. Адже за 22 роки роботи газета не виходила лише під час блокади Чернігова у лютому-березні 2022 року.
Встигнути в номер
Через 40 хвилин після вибуху Юлія Семенець, журналістка газети «Весть», підʼїздить до місця прильоту. Щоправда, доводиться полишити авто і йти дворами, адже машини близько не підпускають.
– Тоді як шарахнуло! З квартири повискакували, в чому були, – Олена Коноваленко, чернігівка, ділиться з Юлією враженнями. Жінка з родиною живе в будинку метрів за 50 від місця, куди влучила ракета.
Рятувальники працюватимуть без перепочинку. Через ракетну атаку загинуло 19 людей і майже 80 зазнали травм.
… Юлія Семенець повертається в редакцію. До здачі номера в друк залишається менше години. Та попри всі графіки перероблюють першу сторінку. Все встигли. Стоїмо!
Після деокупації області чернігівська газета «Весть» долучається до всеукраїнських і міжнародних проєктів. Матеріали журналістів видання Юлії Семенець та Ольги Самсоненко використовують європейські медіа.
А наприкінці 2023 року спільний проєкт газети «Весть» та сайту «Texty.org.ua» «Бомби, смерть і збитий льотчик. Три дні бомбардування Чернігова у березні 2022» став одним з 12 лауреатів Національного конкурсу журналістських розслідувань.
– Коли їздили до Швеції (поточнити країну) презентувати наш проєкт, – згадує Євгенія Дроздова, керівниця напрямку журналістики даних «Текстів». – Після перегляду роботи журналістів газети «Весть» про бомбардування Чернігова глядачі в залі аплодували стоячи. А деякі навіть плакали.
Цей матеріал перекладено англійською мовою. Так само як і статтю журналістки Ольги Самсоненко про чернігівця, українського військового Олексія Анулю під назвою «Дев’ять місяців у російському полоні провів Олексій Ануля. Їв живу мишу, хвіст жував довго, як жуйку».
Саме завдяки перекладу про «Весть», Ольгу та Олексія Анулю дізналася Катерина Луцька, журналістка німецького щотижневого журналу «Шпігель». «Ми теж хотіли б опублікувати такий матеріал», — звернулась вона до Ольги.
Пролізти по тунелю, котрий вирили грабіжники банку, спостерігати за роботом, що ладнає каналізаційний колектор. Мабуть, немає місця, куди б не дісталися журналістки газети «Весть».
На репортажі їздять редакційним автомобілем, «Ланосом» 2015 року випуску, з пробігом понад пів мільйона кілометрів. Так, ми не помилилися. Не дивуйтесь. Ми самі трошки в шоці від того, що він хоч і поганенько, та досі їздить.
– Сучасні реалії вимагають швидкої реакції. Та сама ракета долітає до міста за 10 хвилин після сигналу тривоги. Хоч би машина не підвела у найвідповідальніший момент. Нове авто – наша мрія, – говорить редакторка видання.
За добу – понад дві тисячі підписників на «ютубі»
Газета виходить з 2002 року. Нині тираж складає 4005 примірників. Головний читач «Весті» – жителі Чернігова та приміських громад. Але читають газету по всій області. З 2023 року і по всій Україні і навіть за її межами. З минулого року «Весть» стала мультимедійним виданням. Має власний сайт https://vestgazeta.com.ua та цифрові платформи. І тепер в Інтернеті можна знайти не лише тексти журналістів «Весті», а й відео, яке вони самостійно знімають і монтують. Менше, ніж за рік, від коротких відеозамальовок «Весть» перейшла до повноцінних відеорепортажів.
Найбільш активну аудиторію серед цифрових платформ має «Ютуб». Так, після опублікування відео з російськими військовополоненими на сторінку за добу підписалося близько двох тисяч глядачів. Саме ж відео набрало більше півтора мільйони переглядів та майже три тисячі коментарів.
Попри всі новітні технології головна аудиторія «Весті» читає її паперову версію, тобто газету. І хоча виданню поки не вдалося вийти на довоєнні показники накладу, за два роки повномасштабного вторгнення вдалося стабілізувати передплату.
Цього вкрай мало, щоб забезпечити колектив: трьох журналістів, менеджера сайту, верстальника та інших, усім необхідним. Але достатньо, щоб приходити на роботу і не здаватися, – каже головна редакторка видання Ольга Макуха.
До читачів «Весть» надходить у четвер, за передплатою і в роздріб. Газету до читача у місті доставляє листоноша, за містом – пересувне відділення.
У Чернігові збереглася мережа приватних газетних кіосків, це підтримує продажі. Також «Весть» є на розкладках супермаркетів, у поштових відділеннях.
Як підтримують звʼязок з читачем? Це ж не Інтернет. Коментар не залишиш.
– Нам так само, як і 20 років тому, надсилають паперові листи, – Ольга Володимирівна показує стосик конвертів.