У фоє центральної міської бібліотеки ім. Тараса Шевченка у Покровську за сприяння Національної спілки журналістів України відкрилася персональна виставка фотокореспондента УНІАН Олександра Синиці «Мій Майдан», яка присвячена 10-річчю Революції Гідності
Лютневі події 2014 року знайшли відображення у 67 роботах Олександра Синиці. До речі, це перша авторська виставка фотокореспондента. І місто Покровськ було обрано не випадково. Адже багато років тому автор фотографій розпочав журналістську діяльність саме тут, тоді його роботи розміщалися на шпальтах міськрайонної газети «Маяк». Наразі він – член Національної спілки журналістів України, переможець численних фотоконкурсів.
Зазвичай Олександр Синиця щодня робить від 100 до 200 фотографій. Це його робота, хобі, покликання, захоплення, звичка, необхідність і бажання донести до глядача кожну мить, яка відбувається тут і зараз, адже у процесі формування сучасної історії України немає неважливих подій. Утім, є дуже знакові, які формують національну свідомість. Революція Гідності – серед таких.
Відкриття фотовиставки Олександра Синиці розпочалося з хвилини мовчання. Так присутні на заході вшанували героїв Небесної Сотні, які у боротьбі за гідність і свободу України віддали найцінніше – власне життя.
І кожна фотографія – це нагадування, мить болю, спалах надії, поштовх до рішучих дій. Упіймати цікаву мить і зупинити її – це талант і високий професіоналізм. Адже кожне фото пана Олександра – це розповідь. Жести, погляди, постаті якнайліпше характеризують присутніх на Майдані, їх відчуття та мрії, атмосферу надії та впевненості у перемозі.
Більше ніж чверть століття пан Олександр висвітлює найбільш впливові події, які відбуваються в столиці України та за її межами. Презентувати свою першу персональну виставку фотокореспондент УНІАН вирішив на рідній Донеччині, де свого часу робив перші журналістські кроки.
Керівник Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк привітав пана Олександра з цією визначною подією та вручив йому Лист подяки за патріотизм та активну громадську позицію. Сергій Добряк зазначив, що події того часу актуальні для нас і сьогодні, адже наразі ми знову боремося з російською навалою, виборюємо нашу свободу, і її ціна досить висока – захищаючи країну, гинуть наші хлопці та дівчата. «Утім, я дякую вам за ці чудові роботи, адже ми маємо пам’ятати кожного героя», – додав Сергій Добряк.
Учасники заходу з цікавістю оглянули роботи митця. Пан Олександр з легкістю розповідав майже про кожну з представлених фотографій, адже десять років тому разом з колегами він практично усі чотири місяці – а саме стільки тривало протистояння влади та волелюбного народу – чергував на Майдані, документував усі події, які там відбувалися, намагався охопити масштаб і передати настрій народу, який згуртувався заради свободи та незалежності держави.
Учасники заходу з задоволенням розглядали фотографії, які свого часу зробив Олександр Синиця. Були серед присутніх і військові. Вони провели паралелі з подіями, які відбувалися у 2014 та сучасністю, адже наразі українці дають відсіч російським загарбникам. Командир добровольчого формування Покровської ТРО, голова громадської ради Михайло Кірсанов зазначив, що «кожна фотографія – це нагадування нам про те, чому ми зараз відстоюємо незалежність країни під час повномасштабного вторгнення з боку рф. З іншого боку, це нагадування усьому світу про стійкість, незламність і міцність української нації».
Як зазначив автор виставки Олександр Синиця, події Революції Гідності залишилися у тисячах його фотознімків, і обрати для виставки лише 67 світлин було дуже складно.
– Відбір був жорстким, але я упорався з цим завданням, підібрав найбільш цікаві, динамічні, інформаційні світлини, які максимально відображають події тієї бурхливої зими, – сказав Олександр Синиця. – Є фото, які задокументували, на мій погляд, найбільш екстремальний момент, коли «Беркут» б’є пересічних громадян. Певна порція стусанів була передбачена і мені, урятував лише жовтий жилет з написом «Преса». Узагалі, я маю багатий архів, але є певні труднощі з організацією виставки: вибір приміщення, фінанси, підбір робіт, їх підпис, друк тощо. Але коли мені зателефонували з Покровська та запропонували зробити виставку, присвячену Революції Гідності, я погодився та відклав усі справи, аби встигнути вчасно.
Виставка буде працювати у центральній бібліотеці Покровська упродовж місяця.
Нонна Кириченко
Фото автора