8 червня 2021 року у Лондоні пройшла онлайн-презентація доповіді «Атаки на журналістів, блогерів та працівників ЗМІ у 12 пострадянських країн за 2020-й рік». Однією із країн, що досліджували, є Україна. Згідно з даними моніторингу Фонду «Справедливість для журналістів», партнером якого є Національна спілка журналістів України, в 2020 році у 12 пострадянських країнах (крім балтійських держав) загальна кількість атак на медіа працівників збільшилась у два з половиною рази і склала 4,528 у порівнянні з 1,907 в 2019 році.
Зростання відбулося в основному за рахунок збільшення кількості атак із застосуванням юридичних та економічних механізмів, частка яких склала 73%. Головним джерелом загроз для працівників медіа пострадянських країн залишаються представники влади: вони в 57% випадків є ініціаторами фізичних атак, в 52% нефізичних і кібератак, і у 88% – юридичних.
Основними факторами погіршення умов роботи журналістів в регіоні стали:
- Введення нових законів і правил, які урізають доступ медіа працівників до інформації та свободу пересувань під приводом обмежувальних заходів у зв’язку з пандемією COVID-19 та боротьбою з «фейк-ньюс»;
- Масові акції громадянської непокори у зв’язку із загостренням політичної, економічної і соціальної ситуації;
- Посилення покарань за співпрацю ЗМІ з іноземними колегами та ГО;
- Перехід урядів низки країн у відкрито ворожу позицію по відношенню до непідконтрольних ЗМІ.
Фонд «Справедливість для журналістів» разом зі своїми партнерами та експертами здійснює щоденний моніторинг атак на медіапрацівників в 12 пострадянських країнах (крім балтійських держав) і Криму, результати якого відображаються на Мапі медіаризиків. Дані доступні з 2017 року по даний момент.
Кожен інцидент верифіковано з трьох незалежних джерел і віднесений до однієї з нижченаведених категорій атак:
- Фізичні атаки і загрози життю, свободі і здоров’ю
- Атаки і загрози нефізичного характеру та/або в кіберпросторі
- Атаки з використанням юридичних та/або економічних механізмів.
У 2020 році Фондом була введена нова категорія – гібридні атаки, для більш точного відображення комбінованих нападів на медіапрацівників. Гібридними називають систематичні переслідування будь-якого видання або журналіста з використанням інструментів з двох і більше категорій нападів: фізичних, нефізичних і юридичних/економічних. Таке комбінування силових та/або несилових методів з юридичними механізмами впливу на неугодних журналістів робиться з розрахунку на їх деморалізацію, самоцензуру, відхід з професії і навіть з життя.
Згідно із висновками міжнародних експертів, в Україні найбільш поширеним методом тиску на працівників ЗМІ є атаки нефізичного характеру: популярними способами залякування або помсти журналістам залишається підпал або пошкодження їхнього житла та автомобілів. Число фізичних атак на медіа працівників збільшилося на 19% в порівнянні з попереднім роком, але, на відміну від інших країн досліджуваного регіону, в Україні представники державних структур виступають агресорами лише в кожному третьому випадку.
Варто зазначити, що у минулому році експерти Фонду, у співпраці з НСЖУ, підготували та опублікували дослідження атак проти працівників ЗМІ в Україні за період з 2017 по 2019 рік.