У Кропивницькому відкрито фотовиставку «Історії з окупованого Криму», на якій представлено 22 фотороботи відомих українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук, які раніше активно висвітлювали події в Криму доки окупаційна влада не заборонила їм в’їзд до Криму, – повідомляє пресслужба Постійного Представництва Президента України в АРК.
Ця фотовиставка присвячена Дню кримського спротиву та річниці широкомасштабної війни Росії в Україні. Під час роботи в Криму ці журналісти, крім створення нарисів, репортажів та аналітики, багато фотографували, їх роботи складають своєрідний фотолітопис кримського спротиву. Це унікальна хроніка життя окупованого Росією півострова, документальне свідоцтво репресій щодо українських громадян, зокрема до представників корінного кримськотатарського народу.
Торік у жовтня фотовиставку «Історії з окупованого Криму» було представлено на міжпарламентському саміті Кримської платформи в м. Загреб у Хорватії. Кропивницький став другим містом, де фотовиставка «Історії з окупованого Криму» була презентована широкому загалу українських глядачів. Раніше вона відбулася у Хмельницькому, а також її чекають глядачі в Чернівцях, Одесі, Луцьку і Львові.
Впродовж 2016-2019 років одна з авторок фотовиставки «Історії з окупованого Криму» Аліна Смутко працювала в окупованому Криму, поки не отримала заборону від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії. Фотокамера Аліни фіксувала життя сімей, часто багатодітних, які залишилися без годувальника після масових арештів.
«Історії, які я і мої колеги, з якими ми разом працювали у Криму після окупації 2014-го року, показуємо у своїх фотографіях, — це розповідь про боротьбу із несправедливістю по цей бік тюремних ґрат. Рідні політичних бранців пройшли через випробування обшуками о п’ятій ранку, залякуваннями та переслідуванням, погрозами та штрафами, численними судовими засіданнями, де вони мусили спостерігати, як система знущається над їхніми рідними — абсолютно безпідставно і незаконно тримаючи їх у судовому «акваріумі» та в СІЗО, звинувачуючи у фальсифікованих злочинах. І ця боротьба триває й досі, хоча нині в нас дуже мало засобів, аби її побачити і показати світу», — зазначила репортерка журналістам.
Презентовані світлини були зроблені з 2014 по 2019 рік, доки автори ще могли їздити до Криму. Російська окупаційна адміністрація запровадила для них заборону відвідувати півострів на строк 10 років, а для Тараса Ібрагімова – на 35 років.
Інформаційна служба НСЖУ