«Світумузыка» – книгу поезій під такою назвою презентував у пресцентрі Національної спілки журналістів України білоруський письменник і журналіст, заступник директора забороненого у Білорусі телеканалу «Белсат» Олексій Диковицький. Модератором презентації був історик і журналіст Роман Кабачій.
Видання «Світумузыка» унікальне насамперед тим, що написане поліською говіркою з околиць Пінська. Як пояснив автор, цією говіркою послуговуються люди лише в сільській місцевості Берестейщини,де Олексій жив змалку, і яку полюбив, як і увесь космос білоруського Полісся, з його неспішністю і наївною, але глибокою сільською філософією і житейською мудрістю.
Для Олексія Диковицького поліська говірка була звичною й безумовною аж до першого класу школи, коли у Пінську хлопця здивувало дещо інше.
– Я був єдиним учнем у класі, який не розмовляв російською мовою, – розповів він про своє «відкриття», власне, зросійщення білорусів, бо, як він розказав, у містах Білорусі «було культурно» говорити російською.
Пізніше його здивувало те, що, коли з плином років знову завітав у рідне село, земляки намагалися говорити з шановним гостем російською. Доводилось просити, щоб спілкувалися так, як звикли у селі.
Тож письмова популяризація поліської говірки стала ще однією метою видання поетичних книжок. Перша книга – «Оньдэ», яку назвали гімном білоруського Полісся – була видана у Варшаві восени 2021 року. А цьогоріч так само у польській столиці побачила світ збірка поезій «Світумузыка». До неї увійшли авторські вірші Олексія Диковицького та його переклади світових рок-хітів.
Під час презентації автор захопив слухачів своїми віршами, які прочитав тією-таки білоруською говіркою, яка всім була зрозуміла, адже українське і білоруське Полісся територіально поруч, і багато діалектних слів схожі, співзвучна й тематика віршів – про рідний край, про особисті переживання, життєві роздуми і болі…
«Як пысаты, колы кров з пальцув
Лэтить на клавіатуру…»
Сам автор поезій до Білорусі нині поїхати не може, та й Белсат оголошений у сусідній країні екстремістською організацією. Олексій Диковицький розповідає про те, що в Білорусі є політв’язні, 50 тисяч білорусів пройшли крізь тюрми, майже 300 тисяч змушені були виїхати… «Люди бояться. Там за один «неугодний» лайк можна отримтаи 5 років тюрми», розповідає Олексій Диковицький.
Він глибоко переймається нинішньою ситуацією в Україні, пов’язаною з російським вторгненням, вболіває за Україну та її народ. Один із своїх віршів, лейтмотивом якого є віра в Україну і в перемогу над російським ворогом, він присвятив захисникам і захисницям України. «Доб’ють гэтаго звіра», – переконаний Олексій Диковицький.
Інна Косянчук