Війна не повинна позбавити громадян України права на інформацію, права знати правду. І найкраще це можуть зробити вільні українські медіа і сміливі журналісти. У цьому переконаний директор ІА «Українські новини» Денис Іванеско. Тому для вільних медіа важлива підтримка у важкі воєнні часи. Її завдяки міжнародним партнерам Ukrainian Media Fund та Gazeta wyborcza Foundation медіа можуть отримати від Національної спілки журналістів України. Про участь у проєктах НСЖУ і допомогу – у прямій мові Дениса Іванеска.
«Агресія росії поставила інформаційне агентство «Українські новини» на межу виживання. Наша редакція зіткнулася з найбільшою кризою за всі 29 років роботи. Через обстріли і атаки наші працівники полишили свої домівки. Частина пішла до лав армії і тероборони. Частина переїхала закордон чи до більш безпечних західних регіонів України. Брак коштів змусив відмовитися від ньюз-руму, офісу і прес-центру у Києві. Ми були вимушені звільнити дві третини працівників, решті – суттєво скоротити оплату праці.
Один з наших працівників став оборонцем рідного Ірпеня у найважчі для міста дні. Після звільнення мер вручив йому відзнаку «за захист міста», а потім Зеленский нагородив орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Зараз він колега боронить Україну під Бахмутом, де нещодавно був поранений.
І до війни редакції було важко – ковідні обмеження, економічна криза, тиск нових медіа – соцмереж і месенджерів, які змінили спосіб споживання інформації. З лютого ми фактично позбавлені можливості заробляти. Тому перейшли до збору донатів і допомоги. Нині мова йде про можливість зберегти одне з найстаріших інформагентств України хоч у якомусь вигляді, щоб побачити перемогу України і написати про це нашим передплатникам в Україні і за кордоном.
Попри все ми зберегли найцінніше – ядро людей, стрічку новин і механізм їх доставки передплатникам каналами агентства. Завдяки завчасному переїзду на закордонні сервери ми забезпечуємо безперебійну роботу вебсайту і щоденне виробництво понад 100 новин трьома мовами.
Українські новини глибоко вдячні Національній спілці журналістів, Ukrainian Media Fund та Gazeta wyborcza Foundation за допомогу й можливість брати участь у творчих проектах «Ми з України!» та «Журналісти – важливі!». Для нас це справді важливо. Допомога збільшує наші шанси пережити кризу і додає оптимізму і впевненості.
Війна не повинна позбавити громадян України права на інформацію, право знати правду. І найкраще це можуть зробити вільні українські медіа і сміливі журналісти».
***
За час дії програми допомоги українським медіа у 2022 році Національна спілка журналістів України, за вагомої підтримки партнерів Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, надала фінансову допомогу 43 редакціям.
У контентних проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!», ініційованих НСЖУ, на постійній основі взяло участь 36 медіа. Вони отримували фінансову допомогу від партнерів терміном два місяці і більше. Зокрема, серед учасників проєктів – 29 регіональних та місцевих редакцій. Допомогу від НСЖУ та Ukrainian Media Fund отримало й 7 всеукраїнських медіа, загальна аудиторія яких становить понад 3,5 мільйона читачів. 25 українських медіа – учасників проєктів НСЖУ – завдяки допомозі змогли оплачувати друк своїх газет.
За час дії проєкту «Ми з України!», ініційованого НСЖУ за підтримки Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, у місцевих та національних медіа вийшли друком чи в ефір понад 480 авторських матеріалів про сильних духом українців, які допомагають співвітчизникам під час війни. За два місяці впровадження ініціативи «Журналісти важливі!» медіа-учасники проекту опублікували понад 80 матеріалів про роботу своїх колег. Проєкт ще триває.
Ініціативу Ukrainian Media Fund започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн. Фонд був заснований на знак солідарності з журналістами та фотографами, які щодня ведуть репортажі з передової в Україні. Його головною метою є мобілізація міжнародної підтримки – як фінансової, так і матеріальної – для місцевих засобів масової інформації в Україні. Так через Ukrainian Media Fund для українських журналістів було передано захисне спорядження і обладнання для роботи: ноутбуки, павербанки, фото- та відеокамери, штативи, смартфони.