Станіслав Асєєв, минулорічний лауреат оголошеної НСЖУ Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка, удостоєний найвищої в Україні творчої відзнаки – Національної премії імені Шевченка за 2021 рік. Відповідний Указ Президента Володимир Зеленського оприлюднений на сайті Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка. Цьогорічних Шевченківських лауреатів вшанували під час офіційної церемонії в Києві, інформує «Радіо Свобода».
Серед цьогорічних лауреатів – Олександра Андрусик, Євген Шимальський, Катерина Сула — за серію концертів вокальної музики «Архітектура голосу»;
режисер Валентин Васянович та художник-постановник Владлен Одуденко — за повнометражний ігровий фільм «Атлантида»;
письменниця Оксана Луцишина — за роман «Іван і Феба»;
режисер-постановник та художник-сценограф Сергій Маслобойщиков, художник по костюмах Наталія Рудюк та композитор Олександр Бегма — за виставу «Verba» за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка;
художник Борис Михайлов — за мистецький проект «Випробування смертю».
Державну нагороду донецькому журналісту принесла його книга есеїв «В ізоляції» – своєрідний щоденник послань з окупованого Донбасу. Протягом двох з половиною років, перебуваючи в полоні бойовиків «ДНР», Станіслав писав блоги та есеї для українських видань «Радіо Свобода», «Дзеркало тижня» та «Український тиждень», де показав справжнє обличчя «руського міра» та підтримуваних Кремлем незаконних військових утворень «ЛНР» та «ДНР».
Весь цей час медіаспільнота, Національна спілка журналістів України та її зарубіжні партнери боролися за звільнення Станіслава Асєєва. Інформаційний простір був заповнений зверненнями та заявами з вимогою припинити політичне переслідування журналіста. До акцій на підтримку Станіслава приєдналися Міжнародна та Європейська федерації журналістів, а також спілки журналістів Польщі, Литви та інших країн. Зрештою, 16 квітня 2020 року Станіслав Асєєв був звільнений в рамках обміну полоненими.
«Ми використовували будь-яку можливість для того, аби заявити на весь світ про беззаконня, які творять бойовики незаконних угрупувань на Донбасі. Журналісти згуртувалися навколо біди, в яку потрапив наш колега, і самовіддано боролися за його звільнення. Ми заявляли і продовжуємо стверджувати, що журналісти – це важливі для суспільства персони. Відтак ми спільно раділи звільненню Станіслава з полону, і так само радіємо його нагороді – Національній Шевченківській премії. Ми пишаємося, що Станіслав Асєєв став лауреатом оголошеної НСЖУ Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка за 2020 рік. Такі люди – патріоти України, їх потрібно берегти й шанувати», – переконаний голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Нагадаємо, журналіст і блогер Станіслав Асєєв був затриманий у Донецьку в 2017 році. Він пробув у полоні 31 місяць, з яких 28 місяців – на території арт-центру «Ізоляція», переоблаштованому проросійськими найманцями на в’язницю для ворогів «ДНР». «В ізоляції» вийшла лімітованим накладом ще під час перебування автора у полоні.