Національна спілка журналістів України занепокоєна можливими наслідками для медіа сфери після прийняття поправок до законопроекту 4212 (додаткові заборони на рекламу).
Як інформують видання «Новое время» та інформагентство УНІАН, правки до законопроекту передбачають заборону на рекламу тютюну та алкоголю в усіх видах медіа.
Варто зазначити, що за оцінками експертів Всеукраїнської рекламної коаліції, після запровадження заборон загальний обсяг рекламного ринку України скоротиться на 10-15%.
В умовах економічної кризи, яка спричинена пандемією COVID-19, дуже багато медіа, особливо в регіонах, опинилися на межі виживання. Через локдауни бізнеси значно скоротили свої рекламні бюджети. Згідно з даними опитування НСЖУ, 86% редакцій українських медіа наголошують, що за останній рік суттєво втратили свої рекламні доходи.
Така різка заборона для ЗМІ доступу до коштів на і без того кволому українському ринку реклами може призвести до катастрофічних наслідків. Незалежні медіа припинятимуть свою діяльність, а їх аудиторія залишиться без надійного джерела правдивої інформації. В умовах активної інформаційної війни такий крок може стати суттєвим послабленням позицій в захисті інформаційного простору.
Національна спілка журналістів України безумовно підтримує курс, спрямований на збереження здоров’я нації, але вкотре наголошує, що рішення, які можуть суттєво вплинути на медіа сферу, варто приймати лише після консультацій із авторитетними представниками нашої галузі.
В свою чергу, НСЖУ, як найбільша журналістська спільнота, закликає можновладців відкласти розгляд резонансних законодавчих правок. Водночас, варто розпочати процес спільного напрацювання механізму поступового скорочення обсягів реклами тютюнових виробів та алкоголю в медіа із запровадженням економічних заходів з підтримки ЗМІ.
Що передбачають правки в законопроект:
- Заборону на будь-яку згадку про алкоголь і будь-яку тютюнову продукцію в мережі;
- Заборону для виробників на поштову та sms-розсилку про свою продукцію;
- Тютюновим компаніям заборонять співпрацювати з громадськими організаціями і ставати спонсорами будь-яких заходів;
- Також тютюнові компанії не зможуть проводити благодійні акції;
- Заборона на контракти з ресторанами, барами, торговими мережами, ЗМІ;
- Спонсорування теле – і радіо-передач;
- Заборона видимого розміщення тютюнових виробів у місцях роздрібної торгівлі.