У Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності відбулася зустріч із віцепрезиденткою Національної федерації журналістів Італії, віцеголовою Федерації преси Ломбардії, членкинею виконкому Європейської федерації журналістів Анною Дель Фрео та італійськими волонтерами.
Розмовляли про важливість журналістської роботи, становище інформаційної сфери під час війни та виклики, які доводиться досі долати медійникам, щоб продовжувати бути в професії.
Координаторка Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта розповіла про напрями роботи Центру, як облаштовували його після широкомасштабного вторгнення, допомагали колегам зі Сходу та Півдня.
«Багато наших колег-журналістів пережили надзвичайно важкий досвід, тому передусім домовились із психологом щодо тренінгів і консультацій для них.
Проводили різноманітні воркшопи, нетворкінги, арттерапії, спільні походи, відвідини музеїв. Робили все задля того, щоб допомогти медійникам адаптуватися в нових умовах, відновити психологічну стабільність, запобігти емоційному та творчому вигоранню. Завдяки підтримці Міжнародної та Європейської федерацій журналістів мали змогу надавати також матеріальну та гуманітарну допомогу. А торішнього вересня, коли розпочався навчальний рік у місцевих вишах, взяли під свою опіку й студентів-ВПО кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника й кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила. Одночасно дбали також і про належну роботу коворкінгу», – зазначила Вікторія Плахта.
Студентка-ВПО кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила Олександра Борзьонок розповіла, що їй довелося покидати свій дім двічі: на самому початку, тікаючи від війни, а пізніше вдруге – у пошуках знань та навчання. «Я навчалась у Харкові на журналіста, але моє навчання обірвала війна, й мені довелося шукати новий університет. Так я потрапила в Івано-Франківськ. Приїхавши сюди, в мене не було знайомих та друзів. Центр журналістської солідарності допоміг мені адаптуватись у новому місці».
Анна Дель Фрео заявила про солідарність з українськими медійниками та наголосила на необхідності міжнародного захисту прав журналістів і свободи слова та матеріальної підтримки не тільки центральних медіа, а й локальних.
З власних спостережень Анна робить висновок, що в Європі робота журналіста дещо знівельована. Журналістика теперішня і 1990-их – це різні речі. Це вона пов’язує з глобалізацією. У чомусь інтернет суттєво допоміг, але виглядає, що більше нашкодив, – вважає італійська колега.
«Сьогодні спеціалістом з інформації претендує бути будь-хто. Ми маємо пройти знову фазу визнання. Журналіст свого роду – як антрополог. Він має мати можливість вхопити контекст інших країн, щоби надавати правильних інтерпретацій новинам», – зазначила Анна.
Президентка італійської асоціації, яка працює в національному синдикаті, та волонтер Лучано розповіли: щойно розпочалася повномасштабна війна в Україні, то вони одразу вирішили – потрібно допомогти. Двадцять днів після початку вторгнення його команда забрала з кордону Польщі багато переселенців, яких евакуювала до Італії, а затим надавала необхідну допомогу. Це сім подорожей команди: чотири з них були до кордону, а три – безпосередньо в Україну.
Зокрема, італійські колеги реалізовують проєкт для допомоги онкохворим дітям.
Тепер вони мають домовленість із двома італійськими клініками, які готові прийняти чотирьох українських дітей на лікування, разом з одним із батьків.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС