Поновлення акредитації відомої данської журналістки Матільди Кімер або її повторна акредитація для висвітлення подій російсько-української війни можливі в разі зміни позиції Служби безпеки України. Таку відповідь НСЖУ отримала на свій запит до начальника Управління зв’язків з громадськістю ЗСУ Богдана Сеника. При цьому у Збройних силах України вказують, що понад 70 громадян Королівства Данії отримали акредитацію ЗСУ, з них понад 30 є співробітниками Суспільного мовника Данії, де працює і журналістка Матільда Кімер, яку у вересні позбавили акредитації за зверненням СБУ.
Національна спілка журналістів України отримала звернення від президентки Данської спілки журналістів Тіне Йохансен щодо позбавлення акредитації ВСУ журналістки Матільди Кімер. Голова Данської спілки висловлює свою стурбованість цим рішенням, яке отримало значний резонанс у Данії. Це спричинено тим, що Матільда Кімер є відомою в країні журналісткою, лауреаткою професійних премій і досвідченою воєнною репортеркою, працює в редакції суспільного мовника і висвітлює війну в Україні з 2014 року.
«У Данії – країні, яка надає потужну військову підтримку Україні в умовах широкомасштабної російської агресії, – до випадку Матільди Кімер прикута суспільна увага, – йшлося у запиті НСЖУ до УЗГ ЗСУ. – Зокрема, кілька матеріалів опублікувало спеціалізоване данське видання Journalisten. Разом із тим, Данська спілка журналістів надіслала листа із цього питання на ім’я Надзвичайного та Повноважного посла України в Королівстві Данія Михайла Видойника. На захист журналістки висловився і міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен. Також із запитами щодо цього випадку до НСЖУ звернулися низка міжнародних партнерів – зокрема, Європейська федерація журналістів і провідні медіа скандинавських країн».
НСЖУ, зважаючи на значний міжнародний резонанс, просила додатково розглянути всі обставини, пов’язані з припиненням акредитації данської журналістки Матільди Кімер, дослідити аргументи Європейської федерації журналістів, Данської спілки журналістів та позицію Міністерства закордонних справ Данії, розглянути можливість подання Матільдою Кімер нової заявки на акредитацію ЗСУ.
Відповідний запит було також надіслано т.в.о. Голови Служби безпеки України В.В. Малюку. НСЖУ переконана, що діяльність працівників авторитетних іноземних медіа сприяє широкій міжнародній підтримці України в умовах війни.
Проте, як повідомив у відповіді на звернення НСЖУ Богдан Сеник, у ході моніторингу інформаційного простору на особистій сторінці Матільди Кімер (сторінка відкрита, верифікована) у соціальній мережі «Facebook» виявлено низку її матеріалів, які дозволяють припустити, що журналістка мала тісну співпрацю з міністерством оборони російської федерації. Зокрема, Матільда Кімер висвітлювала масштабні навчання країни-агресора «Запад-2017», «Восток-2018», була в пулі представників ЗМІ, які відвідували, за запрошенням міністерства оборони рф, російську базу та військовий корабель в Сирії.
Також у 2017 році Матільда Кімер перебувала в окупованому Донецьку, де висвітлювала парад російсько-окупаційних військ, а в 2016 відвідувала окупований півострів Крим.
На цей час в Україні акредитовано понад 70 громадян Королівства Данії (майже 30 з яких є співробітниками суспільного мовника Данії), які мають можливість документувати злочини рф в Україні.
Інформаційна служба НСЖУ