В Івано-Франківську відбулася VІ Всеукраїнська краєзнавчо-етнологічна конференція учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…», д якої долучились понад 190 учасників із 23-х областей України. Організатори заходу – Міністерство освіти й науки України, Український державний центр національно-патріотичного виховання краєзнавства і туризму учнівської молоді, Департамент освіти і науки Івано-Франківської ОВА, Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді. Серед співорганізаторів та партнерів конференції – Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ й Івано-Франківська обласна спілка журналістів.
Конференція відбулась у змішаному форматі – представники організаторів та партнерів працювали в залі засідань Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, інші учасники долучились онлайн. Відбулося пленарне засідання та робота в секціях.
З вітальним словом до учасників конференції звернулася секретар Національної спілки журналістів України, координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта. Вона наголосила на важливості проведення такого заходу в нинішніх умовах, подякувала співорганізаторам конференції за плідну співпрацю задля збереження національних надбань, популяризацію українського слова.
–Задля збереження української нації, задля кращого майбутнього нашої держави треба дбати про збереження народних звичаїв, обрядів і традицій, які мають велике значення для утвердження національної самосвідомості українців, які завжди були невід’ємною частиною повсякденного життя і стали засобом збереження української ідентичності. Вони відображають не тільки етнічну своєрідність, але й естетику, моральні цінності, ментальність, – зазначила Вікторія Плахта.
–Українська національна ідентичність – стійке усвідомлення особою належності до української нації як самобутньої спільноти, об’єднаної назвою, символами, етнопоходженням, історичною пам’яттю, комплексом духовно-культурних цінностей, зокрема, українською мовою, і народними традиціями. Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою, – зазначив директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, голова обласної організації НСКУ, головний редактор журналу «Краєзнавець Прикарпаття», член НСЖУ Михайло Косило.
Взяли участь у конференції і виголосили промови заступник голови Національної спілки письменників України Ярослав Ткачівський, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, лавреат Національної премії України імені Бориса Патона Володимир Великочий, заступник директора – начальник управління департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Ігор Гаврилюк, представники МОН України, Національної спілки краєзнавців України й інші.
Під час роботи п’яти секцій учасники всеукраїнської конференції торкнулися у виступах, зокрема, традицій, звичаїв та обрядів українського народу. Йшлося також про український побут, народні ремесла та художні промисли, особливості національної кухні, традиційне вбрання українців, народну архітектуру та її стилі, місцеві діалекти.
За результатами роботи VІ Всеукраїнської краєзнавчої-етнологічної конференції учнівської молоді організатори планують видати збірник статей.
Модерували захід журналіст із обласного телебачення «Галичина», член НСЖУ Любомир Белей та працівниця центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Леся Фафлей.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук