Створені за ініціативою НСЖУ під егідою ЮНЕСКО і наших зарубіжних друзів та партнерів, Центри журналістської солідарності за час своєї діяльності консолідували українських журналістів в боротьбі з російською агресією, стали справжніми осередками незламності, творчості та професійного вдосконалення.
Вже майже два роки ЦЖС діє і при Запорізькій обласній організації НСЖУ. Журналісти-переселенці з окупованих та прифронтових територій, місцеві медійники, воїни-журналісти і волонтери, творча молодь приходять сюди за підтримкою і допомогою, для професійного і чисто людського спілкування. Запорізький Центр журналістської солідарності став невід’ємною частиною життя медійної спільноти у важкий воєнний час.
Ось як оцінюють його роботу самі журналісти.
– Центри журналістської солідарності НСЖУ роблять дуже важливу роботу – це я можу сказати як людина, що брала участь у заходах. Ніколи ще журналістам не була настільки потрібна підтримка колег, і ніколи ще ця підтримка не надавалася в такій кількості. Я вважаю, що робота Центрів журналістської солідарності демонструє не тільки приклад взаємодопомоги, але і взаємодії, роботи на спільний результат. І без такої роботи журналістам було б набагато важче комунікувати із суспільством, яке як ніколи потребує чіткої і прозорої інформації, – розповів голова Всеукраїнського ГО «Мрія», журналіст-фронтовик Юрій Гудименко, який після важкого поранення на фронті нині опікується захистом прав українських воїнів.
– Робота Центрів журналістської солідарності дуже важлива і серйозна. Я, коли приїжджаю до Запоріжжя з відряджень на фронт, завжди заходжу сюди, спілкуюся з колегами, бачу, як вони працюють, як потрібні їм і психологічна підтримка, і навчання, і спілкування. До речі, своє захисне спорядження – шолом та бронежилет – я отримав саме тут. І саме тут я заряджаюся енергією та новими ідеями на свою подальшу роботу, – зауважив досвідчений фронтовий журналіст, локальний продюсер, керівник Центру громадських ініціатив Запоріжжя Олександр Павлов.
– Чи потрібні ЦЖС? Та тут без варіантів… В іншому випадку геть незрозуміло, як залишитись у професії журналістам із окупованих і прифронтових територій; як узагалі зберегти медійну спільноту в регіонах, якщо ми говоримо саме про спільноту, – підкреслила відомий запорізький журналіст, учасниця проекту НСЖУ «Розстріляна свобода слова» Ольга Боглевська.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової та Юрія Зелінського