«Коли ти змушуєш замовчати пресу гумовими кулями, ти змушуєш замовчати голос народу». Саме така основна теза статті видання «Common Dreams», з її адаптованим перекладом ви можете ознайомитися на сайті НСЖУ.
У понеділок, 1 червня, провідні журналістські групи закликали поліцію США припинити побиття представників засобів масової інформації, які висвітлюють загальнонаціональні протести через вбивство Джорджа Флойда, написавши: «Коли ти змушуєш замовчати пресу гумовими кулями, ти змушуєш замовчати голос народу».
Про це йдеться у відкритому листі від 18 організацій, серед яких National Press Club (NPC), Репортери без кордонів (RSF), Комітет захисту журналістів (CPJ) та PEN America.
«Вперше в історії нації, за останні 72 години поліція відкривала вогонь гумовими та перцевими кулями, розприскувала сльозогінний та перцевий газ і використовувала кийки та щити для нападу на представників преси, які виконували свої професійні обов’язки. Це повинно припинитися», – зазначають групи.
«Кілька років тому у місті Фергюсон (штат Міссурі), поліція намагалася зробити щось подібне і у них не вийшло. Суди не стали на сторону влади, яка незаконно заарештовувала журналістів, а потім намагалася заборонити їх у своєму штаті. До того, це підірвало репутації Міссурі», – йдеться у листі.
«І це знову повториться», – прогнозують групи, звертаючись до правоохоронців Міннеаполісу, Філадельфії, Лас-Вегасу, Денвері, Фарго, Пітсбурга, Далласа, Атланти, Сіетлу, Вашингтона, округу Колумбія та інших міст».
«Не стріляйте по них. Не заарештовуйте їх. За цим спостерігає весь світ. Дайте пресі працювати», – йдеться у листі.
Цей відкритий лист став реакцією на заяву CPJ від 1 червня, про те, що за триденний період (з 29 травня) було зафіксовано щонайменше 125 випадків, пов’язаних із порушенням свободи преси, в рамках нинішнього соціального повстання.
Станом на вечір середи, 3 червня, моніторинг «U.S. Press Freedom Tracker» який проводиться фондом «Свобода преси» зафіксував вже щонайменше 233 факти агресії проти журналістів. А саме зафіксовано: 41 арешт/затримання, 153 напади та 39 випадків пошкодження обладнання або редакцій.
Для того, щоб зрозуміти масштаб проблеми варто зазначити, що за даними видання «Time», за останні 3 роки даний моніторинг фіксував від 100 до 150 випадків на рік! Тобто, статистика за останні 6 днів перевищила річну.
«Нас шокує продовження використання жорстких, а іноді й насильницьких дій поліцією щодо журналістів, які виконують свою роботу. Це пряме порушення свободи преси, фундаментальної конституційної цінності США», – сказав програмний директор CPJ Карлос Мартінес де ла Серна.
«Ми закликаємо місцевих і державних чиновників повністю звільнити ЗМІ від комендантських норм, щоб журналісти могли вільно працювати», – додав він.
Лаура Хазард Оуен написала в понеділок, 1 червня, у «NiemanLab»: «стає зрозуміло, що напади поліції на журналістів стають поширеним явищем, а не поодинокими інцидентами».
Ряд новин та відеозаписів, які поширюються в соціальних мережах останніми днями, підтверджують ці слова.
«Я досліджував незліченну кількість протестів під час написання своєї першої книги. З того часу я писав багато про що. Я думаю, що можна з упевненістю сказати, що ми ніколи не бачили масштабного, навмисного націлювання на журналістів з боку поліції, яке ми фіксуємо за останні кілька днів. Щось змінилося», – написав у Твіттері журналіст Редлі Балко.
Інша організація, Free Press, цього тижня посилила необхідність безпеки преси й заявила, що журналістам, як ніколи важливо, бути на вулицях поряд з протестуючими для посилення їхніх позицій.
«Варто нагадати», – сказала в понеділок, 1 червня, менеджер організації «Free Press News Voices» Алісія Белл. «Перша поправка не дозволяє правоохоронцям придушувати голоси протестуючих і бити журналістів, які розповісти про свою проблему світу».
«Репортери повинні повернути свої камери та мікрофони до місцевих організаторів, які давно займаються боротьбою за права чорношкірих людей, та тих, хто зараз виходить на вулиці зі справедливими скаргами на систему, яка знецінює життя наших людей», – продовжила вона.
«Цей момент підкреслює важливість побудови міцних відносин між ЗМІ та громадами», – сказала Белл.