Пропонуємо вам ознайомитися із перекладом статті, що була опублікована у газеті «The Washington Post» та дізнатися думки американських експертів з питання виживання локальних медіа в умовах кризи, викликаної епідемією коронавірусу.
Це суворий парадокс.
Активність читачів та глядачів зростає, громадяни шукають інформацію про коронавірус, про життя чи смерть: Де пройти тест? Чи є в моїй лікарні достатньо апаратів ШВЛ? Чи безпечно виходити на вулицю?
Але нинішнє економічне падіння загрожує ринку реклами – реклами ресторанів, автомобілів, подорожей, розваг – та іншим джерелам забезпечення, які давали можливість працювати багатьом ЗМІ.
Для деяких події останніх декількох тижнів вже виявилися занадто важкими. Альтернативні тижневики припинили свій вихід. Місцеві газети звільняють персонал у вже і так скорочених редакціях. Багато інших, в тому числі й онлайн-медіа, висять на нитці.
Це відбувається по всьому світу: низка газет в Австралії та Британії, за останні кілька днів, оголосили, що закривають або призупиняють друковані видання.
«Журналістика дуже важлива в цей момент», – сказав мені в інтерв’ю Крейг Аарон, президент і співкерівник неприбуткової правозахисної організації «Free Press», що базується у Вашингтоні. «Нам потрібно забезпечити підтримку роботи журналістів і це необхідно робити зараз».
З цією метою Аарон наполягає на різних кроках, які ще кілька тижнів тому здавалися радикальними. Його пропозиція, опублікована у виданні «Columbia Journalism Review», включає подвоєння федеральних фондів для національних засобів масової інформації, пряму підтримку регіональних ЗМІ та створення спеціалізованого фонду «First Amendment Fund» для підтримки нових підходів до збору новин.
І він не один вимагає негайно реакції та клопоче про допомогу.
«Помий свої руки. Не чіпай свого обличчя. І придбай передплату на місцеву газету».
Таку пораду Стівен Валдман та Чарльз Сеннотт запропонували громадянам у статті під назвою «Коронавірус вбиває місцеві новини».
Валдман є співзасновником «Report for America», а Сеннотт – генеральним директором проекту «GroundTruth», обидві організації, присвячені зміцненню журналістики. Вони не вважають, що федеральний уряд повинен “рятувати” медіа. Але «майбутні плани стимулювання повинні включати кроки, які допомагатимуть зберегти місцеві ЗМІ», – написали вони. Серед них: Уряд «повинен передбачити у своїх майбутніх планах стимулювання 500 мільйонів доларів на рекламу органів охорони здоров’я у регіональних медіа».
Навіть зараз федеральний уряд витрачає великі кошти на рекламу, яка закликає до служби в армії та участі в переписі населення. «Уряд купуватиме ефективний спосіб оприлюднення повідомлень для медиків від населення», – написали вони.
Вони також закликали національні та громадські фонди, а також приватних благодійників створити спеціальні фонди для медіа або збільшити поточні витрати у цій сфері.
Вони зазначають, що зараз фонди зобов’язані виділяти 5 відсотків своїх коштів на гранти щороку, але зараз настав час підвищити рамки: “Якщо зробити обов’язковими більше ніж 5 відсотків, то додатково вийде мільйони доларів».
А населення, в свою чергу, має не тільки оформлювати передплату на місцеві ЗМІ, але й жертвувати кошти на некомерційні інформаційні організації, такі як бюро розслідувань.
«Газети, веб-сайти яких ви постійно читаєте, мають продовжувати свою діяльність”, – писала Ембер Хант, репортер-розслідувач щоденної газети «The Cincinnati Enquirer», коли закликала людей передплатити декілька видань, якщо в них є така можливість. «Реклама зникає, і хто знає, коли вона повернеться».
Нинішнє зниження доходів від реклами настає в той момент, коли медіа і так вже переживають глибоку кризу, головним чином через стрімке переміщення рекламних бюджетів на найбільші технологічні платформи, такі як Facebook та Google, в останні роки.
Деякі ЗМІ, в тому числі низка найбільших національних газет, на даний момент все ще здаються стабільними.
Але понад 2000 газет припинили свою діяльність за останні 15 років, і все більша кількість американських штатів стають «новинними пустелями» – місцями, де немає постійних джерел саме місцевих новин.
Багато інших продовжують існувати, але іноді лише «для галочки», адже їх редакційні колективи настільки зменшуються, що їх сприймають як «газети-привиди».
Експерти в галузі новин роками прогнозували, що серйозне економічне падіння спричинить смертельний удар для цих вже і так проблемних підприємствах. І ось криза у сфері охорони здоров’я може стати поштовхом для цього.
«Коронавірус – причина вимирання ЗМІ», такий заголовок має стаття Крейга Сільвермана у якій йдеться про вільне падіння рекламного ринку – і сплеск читацької аудиторії – в «Seattle Times», які висвітліють події в одному з епіцентрів вірусу. (В свою чергу, «BuzzFeed» знижує зарплати персоналу до травня, аби уникнути звільнень; генеральний директор Іона Перетті заявив, що на цей період він відмовляється від своєї зарплати.)
«Практично вся розважальна реклама зникла, ресторани відмовились, і реклама автомобілей пішла вниз, заявив президент «Seattle Times» Алан Фіско.
Це жахлива ситуація, наслідки якої, безумовно, не можна змінити у повному обсязі. Найбільше, що ми можемо зробити – не допустити найгіршого результату.
Я не знаю, чи всі пропозиції дієві.
Але в той час, коли якісна журналістка виявляється більш необхідною і перебуває під великою загрозою, я впевнений, що нам потрібно спробувати все можливе.
Автор – Маргарет Салліван, оглядач газети «Вашингтон Пост»