Нескінченний потік нарікань на роботу «Укрпошти» перелічують у своїх зверненнях на відкриту Національною спілкою журналістів України «гарячу лінію» редактори газет. Лише за один день роботи «гарячої лінії», що запрацювала з 15 грудня, надійшло близько тридцяти сигналів SOS від керівників редакцій із різних регіонів. Кожен рядок цих повідомлень – крик душі людей, на очах яких відбувається знищення друкованого слова.
Головна проблема, на яку вказують абсолютно всі адресати – незадовільні умови доставки перси та оформлення передплати на 2022 рік.
«Несвоєчасна доставка видання змушує передплатників відмовлятися від періодики», – констатує Костянтин Григоренко, “Обрії Ізюмщини” (Харківська область).
«Запровадження пересувних відділень, відсутність відповідальності за зрив доставки, високі тарифи на доставку та приймання передплати». Саме ці фактори, на думку директорки ПП “Газета “Рідне слово” Надії Паук (Чернівецька область) зводять нанівець працю редакційного колективу.
«Невчасна доставка газети. Недоставка газет листоношами, необхідність забирати газету з поштових відділень передплатникам самостійно», – вказує на проблеми Аліна Басенко, Баришівський вісник (Київська область).
А в деяких регіонах пересувні відділення «Укрпошти» взагалі відмовляються приймати передплату.
«Листоношам, там, де їх повернули, не видають квитанційні книжки та передплатні бланки. Невідомий графік приїзду пересувних відділень, газети не розвозять по домівках, хоча це передбачено угодою. Газету не привозять вчасно, а коли пенсія, взагалі не забирають із сортувального відділення», – зазначає Олексій Пасюга, Газета “Ворскла”, Сумська область.
«Потенційні читачі при бажанні передплатити наше видання у операторів пересувних відділень отримують відмову, – розповідає Дмитро Тертичний, ТОВ “Редакція районної газети “Маяк” (Херсонська область). – Онлайн-передплату на місцеві поштові відділення часто взагалі не отримують дані про передплатників через Інтернет. Одна з наших читачок не отримувала оплачену газету в онлайн кілька місяців, доки «Укрпошта» змогла розібратися і знайти це онлайн-замовлення. Тобто система працює недосконало».
Він зауважує, що постійно надходять скарги читачів про несвоєчасність або взагалі відсутність доставки видання.
«Відсутність централізованої бази унеможливлює відстеження перебігу кількості передплатників. Читачі скаржаться, що листоноші не знають адрес нових передплатників і кількість місяців на які було передплачено. І газета доставляється з запізнення на місяць, доки працівники розбираються кому і куди передплачене видання», – заявляє видавець.
Катастрофічною називає передплатну кампанію в Пулинській та Курненській громадах Житомирської області редакторка газети «Вісті» Марія Мосійчук.
«Передплатна кампанія – катастрофічна. Працівники «Укрпошти» не зацікавлені проводити передплату, повідомляючи передплатникам, що через два місяці поштових відділень не буде, і газети не будуть вчасно доставляти. У зв’язку з цим читачам пропонують виписати газету лише на два місяці, або і не пропонують зовсім. Наразі на січень-лютий не виконано навіть половини плану. Передплата на друге півріччя складає лише 15% від цьогорічної», – інформує вона.
«Усі проблеми пов’язані саме із започаткуванням роботи пересувних відділень та скороченням місцевих листонош. Четверговий номер газети лише в одиниці населених пунктів приходить у день виходу. А в деякі села потрапляє лишень у наступні вівторок та середу», – зазначає Наталія Муха, Газета “Нове життя” (Волинська область).
Редакторка районної громадсько-політичної газети “Вісник Золотоніщини” Віта Кавун, (Черкаська область) нарікає на незацікавленість поштарів у заохоченні передплати саме на місцеву пресу. «Відсутній належний зворотній зв’язок “пошта-газетярі”. Раніше проводили наради, на які нас запрошували, ми мали змогу спілкуватися із листоношами, обговорювати проблеми у доставці».
Такої ж думки й редактор видання «Советчица» Валерій Данюк (Харківська область): «Неякісна доставка. Немає зацікавленості у співробітників відділень зв’язку надавати послугу підписки».
Про серйозний комплекс проблем згадує у зверненні на «гарячу лінію» й Олександр Моцний, “Краснопільська газета “Перемога” (Сумська область).
Зокрема, він перелічує фактори, що вплинули на якість доставки: запровадження пересувних поштових відділень, закриття стаціонарних поштових відділень, скорочення листонош, недотримання графіку роботи пересувних відділень, відмова в оформленні передплати працівниками пересувних відділень.
«Конкретно у нашому випадку пересувні відділення у селах Славгород, Бранцівка, Верхня Пожня, Порозок, Лозове та інших станом на 15.12 оформлено нуль примірників (до реформи мали близько 200 примірників). В стаціонарних поштових відділеннях після запровадження пересувних більшість людей теж бояться передплачувати періодику, спостерігаючи сьогоднішній безлад у сусідніх селах. Небажання розуміння проблем, що склалися, поштовими менеджерами та логістами. Приміром, згадані вище села територіально відносяться до Краснопільської ТГ колишнього Краснопільського району, а зараз Сумського, обслуговує бригада з сусіднього району, з Тростянця, яка погано орієнтується в цих селах, на відміну від місцевих, скорочених листонош», – вказує Олександр Моцний.
«У Верховинському районі закрили 12 стаціонарних поштових відділень. У цих селах, де приїжджають пересувні поштові відділення, читачі нарікають, що самим треба йти за періодичними виданнями, не оприлюднено графіки приїзду пересувних відділень тощо. Через це багато цьогорічних читачів, не маючи впевненості, що отримуватимуть газети, відмовляються від передплати на 2022 рік», – з гіркотою констатує редактор газети «Верховинські вісті» Дмитро Кіращук (Івано-Франківська область).
А його колега з Миколаївської області, редакторка газети «Чорноморська зірка» Наталія Пишук, склала докладний перелік убивчих для регіональної преси речей.
«1. Закриття поштових відділень у селах, натомість дуже погана робота та відношення працівників пересувних відділень «Укрпошти».
2. Слабка зацікавленість поштових працівників саме пересувних відділень у збереженні обсягу передплати та невиконання ними своїх посадових обов’язків із доставки періодики.
3. Брак листонош.
4. Систематичне недотримання графіку доставки періодичних видать та самого графіку пересування поштових (пересувних) відділень.
5. Неввічливе та непорядне ставлення деяких працівників пересувних відділень до мешканців сіл.
Найголовніше те, що саме дії та певна бездіяльність вищого керівництва Укрпошти призвели до такого жахливого стану передплати на місцеві видання!», – резюмує пані Наталія.
Всі звернення редакторів газет, які надійшли на «гарячу лінію» Національної спілки журналістів України, оперативно передаються на реагування до центрального апарату «Укрпошти».