3 листопада 2020 року Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) вперше в своїй історії провела щорічну зустріч в онлайн-форматі. Таке рішення було прийнято після того, як ЄФЖ була змушена через пандемію COVID-19 скасувати цю офлайн-подію, яка повинна була відбутися в травні у Хорватії. В онлайн-засіданні 2020 взяли участь понад 70 філій (спілок журналістів) з 43 країн. Про це повідомляється на офіційному сайті Федерації.
Національну спілку журналістів України, яка є членом Європейської Федерації Журналістів, на цьому заході представляв голова НСЖУ, член виконкому ЄФЖ Сергій Томіленко.
Не дивно, що багато дискусій відбувалося на тему наслідків кризи пандемії COVID-19 для журналістів та свободи преси.
«Деякі авторитарні лідери під егідою COVID-19 посилили тиск на свободу преси та проявили своє зневажливе ставлення до права на інформацію», – заявив президент Європейської Федерації Журналістів Могенс Бліхер Б’єргард у своєму вступному слові. «Нам доведеться надовго затамувати подих, щоб пережити ці дуже важкі часи. Ми стійкі та процвітаючі, коли солідарні».
Зокрема, він висловив солідарність з колегами з Білорусі, які неодноразово стикалися з порушеннями своїх прав після президентських виборів 9 серпня: «Я запевняю вас, що ви можете розраховувати на нас. Ми будемо продовжувати співпрацю з вами, поки ви не досягнете свободи».
Учасники щорічних зборів переважною більшістю прийняли шість резолюцій:
- на підтримку глобального процесу відновлення преси;
- план відновлення медіа-сектору для ЄС;
- надзвичайні заходи для збереження робочих місць у галузі;
- про забезпечення свободи ЗМІ в Туреччині;
- про авторські та суміжні права й обговорення умов;
- про рівні права для всіх журналістів.
Крім того, були визначені пріоритетні питання:
- доля фрілансерів, які більше не можуть заробляти на життя журналістикою;
- реакція профспілок на обмеження через корона-кризу;
- необхідність законів про боротьбу проти SLAPP (швидке відхилення позовів проти громадськості);
- ситуація в Білорусі;
- ситуація в Туреччині.
Учасники щорічної зустрічі також засудили французький законопроект «Про глобальну безпеку», який передбачає покарання за фото- чи відеозйомку працівників поліції та жандармерії у вигляді позбавлення волі строком на 1 рік та штрафом у розмірі 45 тисяч євро. Це суперечить усім положенням про свободу преси в Європі і може стати перешкодою для журналістів просто виконувати свою роботу.
Асамблея прийняла обов’язковий звіт про діяльність Федерації за останні півтора року, а також фінансові й бюджетні звіти 2020 року.
Експертні групи (Фріланс, Мовники, Трудові права, Авторські права та Цифрові технології) надали доповіді голів та погодились посилити взаємодію між групами для більш тісної спільної роботи над такими загальними питаннями, як колективні переговори та робота у дистанційному форматі.