Навчальний тренінг «Битва наративів у медіапросторі в умовах війни» відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Перед початком заходу його учасники – журналісти-переселенці, місцеві медійники та студенти факультету журналістики долучились до Всеукраїнської акції солідарності із полоненими журналістами, яка за ініціативою НСЖУ була приурочена до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів.
– Запорізькі журналісти висловлюють свою підтримку і солідарність з усіма колегами, які перебувають зараз в полоні у рашистів, – зазначила відповідальна секретар ЗОО НСЖУ, співкоординаторка Центру журналістської солідарності Валентина Манжура. – Сьогодні ми згадуємо і своїх земляків-медійників, які свого часу були заарештовані окупантами, витримали важкі знущання і тортури, і їх, на щастя вдалося звільнити завдяки нашій солідарності і широкій підтримці тисяч українців. Але доля деяких з них, зокрема, Ірини Левченко з Мелітополя та її чоловіка Олександра досі невідома, в ворожому полоні вони перебувають ще з травня нинішнього року. Ще двом мелітопольським журналістам після кількох місяців моральних і фізичних тортур висунуто абсолютно безглузді звинувачення нібито у шпигунстві проти Росії. Ми будемо рішуче всі разом боротися за звільнення своїх колег – підкреслила вона.
Учасники зустрічі були одностайними: воєнні злочини проти журналістів не мають залишатися безкарними. Росія має відповісти за ці злочини перед міжнародним судом.
Запорізькі медійники обговорили проблеми журналістської діяльності під час війни, зазначили, зокрема, відсутність механізму для звільнення журналістів з полону. Темою обговорення стали також медійна діяльність в окупації та як журналісти продовжують боротьбу на інформаційному полі.
Саме у розвиток цієї теми і продовжилась професійна дискусія під час тренінгу «Битва наративів у медіапросторі в умовах війни». Доцент кафедри журналістики Запорізького національного університету Вікторія Ковпак розповіла медійникам та студентам факультету журналістики про наративи, які присутні в українському інформаційному просторі, а також у російській пропаганді.
Основною темою зустрічі було навчитися виокремлювати ці наративи на реальних прикладах завдяки панівним медіа українського і ворожого інформпростору. Для цього Вікторія Ковпак запропонувала три концепції – це фреймінг, праймінг та «порядок денний». З цих напрямків і відбулася плідна творча розмова, в якій охоче взяли участь всі журналісти. Вони на практиці вчилися відрізняти наративи, доречно використовувати їх у своїх матеріалах, в інформаційній боротьбі з ворогом, який доволі вміло вибудовує свою пропаганду. Як ефективно їй протистояти? Учасники тренінгу знайшли чимало цікавих прийомів та прикладів.
– Тренінг був безперечно корисним і актуальним, – зазначила журналістка-переселенка з Гуляйполя Тамара Борт. – Я нині разом з Тетяною Великою, головною редакторкою газети «Голос Гуляйпілля», яка поновила свій вихід завдяки підтримці НСЖУ, працюю над черговим випуском видання. Тож знання, одержані на тренінгу, одразу ж будуть використані в практичній площині, – підкреслила журналістка.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової та Юрія Зелінського