Газету «Перемога» щотижня отримують передплатники Краснопільської громади, що на Сумщині. Краснопілля – у десятикілометровій зоні від російського кордону. Назва газети є символічною у воєнний час, допомагає триматися і колективу, і читачам. Протягом двох років редакція намагається успішно долати виклики війни.
– Складним був період наприкінці 2022 року через багатогодинні та хаотичні відключення світла, недостатність фінансування, – каже головний редактор Олександр Моцний. – Тоді Національна спілка журналістів України у партнерстві з ЮНЕСКО надали нам генератор, який і зараз стає у нагоді. Для його роботи у нинішній зимовий період ми маємо запас пального – 30 літрів. Сподіваюся, вистачить у разі екстрених ситуацій.
У Краснопільській громаді оголошена обов’язкова евакуація. Виїхали родини з дітьми, хтось пакує валізи, але багато людей пишуть відмови, залишаючись у рідних домівках. Центр селища майже повністю зруйнований ворожими кабами. У таких умовах редакція газети «Перемога» проводить активну передплату на 2025 рік.
– У Краснопіллі добре зарекомендувала себе редакційна передплата, – пояснює Олександр Моцний. – Ми самі адресно доставляємо газету, читачі знають час доставки і чекають нас. Їм важливо не лише прочитати новини та отримати цікаву й корисну інформацію. Думаю, головне для людей – знати, що ми живемо і працюємо поруч з ними, що ми залишаємося у селищі.
У 2022 році у медійників було теж велике бажання працювати, але через постійні відключення електрики, зупинялися всі редакційні процеси – від набору текстів та верстки сторінок і до пересилки файлів у друкарню. Тоді тільки починали набувати популярності генератори, вони були практично єдиним альтернативним джерелом енергії. З настанням блекаутів їхня вартість неабияк підвищилася. У редакції газети зайвих кілька десятків тисяч гривень точно не було.
– У нас тоді ледь на друк коштів вистачало, – зауважує головний редактор. – Доводилося працювати пізніми вечорами, коли вмикали світло. Поспішали справитися до початку комендантської години. Але ж ще потрібно було темними вулицями повертатися додому, особливо нашим працівницям. Одного дня зателефонував голова Сумської обласної спілки журналістів Володимир Садівничий і повідомив, що для прикордонних редакцій Національна спілка журналістів України надає електрогенератори. Я навіть аж не повірив одразу, перепитав, чи точно йдеться про нашу редакцію. Стільки радості у всіх було, коли отримали генератор! Йшов грудень 2022 року. Ми розуміли, що тепер зможемо і зиму пережити, і газету у 2023 році випускати. Раділи не лише ми. Редакція була в приміщенні, де тоді розміщувалося ще три організації, їхні працівники теж мали світло завдяки редакційному обладнанню. Адже НСЖУ з партнерами надали нам потужний генератор, і він був у числі перших, які з’явилися у Краснопіллі. Таким чином, проблему з електропостачанням розв’язали завдяки спілці, працювати стали більш продуктивно. Ми не втратили довіру читачів, що й підтвердили результати передплатної кампанії.
– Бухгалтерія у редакції комп’ютеризована, всі звіти, платежі йдуть в електронному вигляді, – доповнює розповідь керівника головна бухгалтерка редакції Оксана Шевель. – Пам’ятаю, як доводилося ловити короткі проміжки подачі світла, аби все встигнути. Але часто не вкладалася у ті години, коли вмикали електрику. Справи накопичувалися, дуже гнітили і думки про нестабільність. Отримавши генератор, ми повернулися до звичного режиму роботи, стало спокійніше на душі.
Ринок обладнання альтернативних джерел енергії протягом останніх двох років дуже розширився, з’явилося обладнання різного штибу – інвертори, павербанки, зарядні станції. Зараз редакція газети має зарядну станцію «ЕкоФлоу», яка здатна забезпечити кількагодинну роботу комп’ютерів і всіх редакційних гаджетів. Відповідно до урядового переліку об’єктів, де не застосовуються графіки погодинних відключень світла, входять прикордонні та прифронтові території. Але люди там потерпають від обстрілів і влучань у об’єкти інфраструктури, підстанції, через пошкодження електромереж. Наприкінці листопада ворожий каб потрапив у один з освітніх закладів у центрі Краснопілля. Сильна ударна хвиля поблизу понівечила майже всі будівлі. Сталося це неподалік редакції, у їхньому приміщенні по стінах пішли тріщини. На щастя, ніхто не постраждав. А світло тоді зникло майже на півтори доби. Для таких випадків і потрібний генератор, завдяки якому можна не лише працювати над випуском газети, а і заряджати «ЕкоФлоу».
Маючи ресурси – генератор та запас пального, підзарядну станцію, колектив редакції забезпечив собі певну енергетичну стійкість. Важливим є відчуття, як зазначали медійники, що у складний період вони не лишилися наодинці зі своїми проблемами.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Людмила Мазнова, інформаційна служба НСЖУ
фото надала редакція “Перемоги”