«Підтримка газети сьогодні – це найменше, що можна зробити, щоб Україна не тільки перемогла у цій війні, а й вийшла з неї з тими демократичними цінностями, які ми всі зараз відстоюємо», – так вважає головна редакторка газети «Вільний голос» із Коломиї Валентина Близнюк. Війна дуже вплинула на роботу редакції, але з перших годин повномасштабного вторгнення видання – на інформаційному фронті. Завдяки участі у проєктах Національної спілки журналістів України та підтримці Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation «Вільний голос» зміг ефективно працювати.
«Наша редакція газети «Вільний голос» і раніше не особливо розкошувала: тираж щороку зменшувався, рекламу знайти ставало все важче. Ми працюємо у Коломиї – місті, де давно і потужно функціонують офіси двох телеканалів: місцевого і обласного, є суто рекламна газета, кілька інтернет-видань. Тобто, конкурентне середовище добряче. Звісно, в оперативності газета поступається телевізійникам й інтернет-виданням. Тож ми обрали свою нішу з допомогою аудиторії. Нашим читачам подобаються не блискавичні новини, а їхній аналіз, препарування, роздуми, коментарі. Особливість нашого контенту – історії краян, дорослих і юних, які тут живуть, працюють, роблять кращим цей світ і наближають нашу перемогу. «Вільний голос» щотижня публікує історії про наших Героїв-захисників, волонтерів, лікарів, переселенців, про дітей – маленьких ангелів Великої Перемоги, скромних працівників тилу, аграріїв. Люди, їхні вчинки, думки, мрії – це маленькі пазли, з яких складається наша новітня історія, і яку газета ретельно фіксує – щоб ніхто і ніколи більше не посмів переписувати нашу історію», – ділиться Валентина Близнюк.
Як наголошує редакторка, війна ще більше загострила не тільки відповідальність за кожне слово, але й за те, щоб зберегти друковане видання – єдине на Коломийщині. Друк, доставка, розповсюдження, дохід від реклами, передплата – за все це «Вільному голосу» тепер доводиться боротися. Ціна на папір, який тепер везуть із Польщі, Німеччини, Бельгії та Фінляндії, зросла удвічі. Відповідно, зросла вартість друку, яка для редакції є основною статтею витрат.
«Влітку стало особливо сутужно, постала реальна перспектива припинення виходу газети – через неспроможність оплатити послуги друку. Накопичувати борги перед друкарнею – теж не вихід. Тож участь у творчих проєктах Національної спілки журналістів України «Ми з України!» і «Журналісти важливі» стала для нас світлом у кінці тунелю. Надана нашій редакції безповоротна фінансова допомога підтримує газету у найважчий час. А тематика проєктів підняла на якісно вищий рівень не тільки унікальне явище волонтерства, а й самих українських журналістів. Увесь світ дізнався про те, що наші колеги уміють не тільки відповідально виконувати свою роботу, але й здатні активно волонтерити, боронити рідну землю зі зброєю в руках, допомагати переселенцям, вирішувати, дбати, підкладати плече. Знаєте, бути журналістом сьогодні – ще ніколи не було так почесно».
Редакторка зазначає: видавати газету друком сьогодні – це теж справжнє волонтерство.
418-1_compressed«Працюємо на оплату послуг друкарні і на податки, у приміщенні редакції нема опалення, набираю тексти при свічці вдома, верстаємо теж у коротких «світлових» паузах, навіть вночі, інтернет роздаємо з мобільника, поки працює ноутбук. Тож спільні з НСЖУ проєкти – свідчення того, що ми не самі у цій страшній війні. Так, ми працюємо, стараємося, але відчуття партнерства, вчасна підтримка допомагають не зламатися, вистояти. Ця війна принесла багато горя, але й вигранила нас, з’єднала усіх у потужну силу. Ці труднощі відкривають нові горизонти співпраці, пошуку універсальних методів роботи, самовдосконалення», – додає пані Валентина.
Завдяки проєктам НСЖУ і міжнародним партнерам Спілки – Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation газета змогла оплатити друк газети і продовжити вихід.
«Впевнені: підтримка газети сьогодні – це найменше, що можна зробити, щоб Україна не тільки перемогла у цій війні, а й вийшла з неї з тими демократичними цінностями, які ми всі зараз відстоюємо», – підсумовує пані Валентина.
***
За час дії програми допомоги українським медіа у 2022 році Національна спілка журналістів України, за вагомої підтримки партнерів Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, надала фінансову допомогу 43 редакціям.
У контентних проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!», ініційованих НСЖУ, на постійній основі взяло участь 36 медіа. Вони отримували фінансову допомогу від партнерів терміном два місяці і більше. Зокрема, серед учасників проєктів – 29 регіональних та місцевих редакцій. Допомогу від НСЖУ та Ukrainian Media Fund отримало й 7 всеукраїнських медіа, загальна аудиторія яких становить понад 3,5 мільйона читачів. 25 українських медіа – учасників проєктів НСЖУ – завдяки допомозі змогли оплачувати друк своїх газет.
За час дії проєкту «Ми з України!», ініційованого НСЖУ за підтримки Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, у місцевих та національних медіа вийшли друком чи в ефір понад 480 авторських матеріалів про сильних духом українців, які допомагають співвітчизникам під час війни. За два місяці впровадження ініціативи «Журналісти важливі!» медіа-учасники проекту опублікували понад 80 матеріалів про роботу своїх колег. Проєкт ще триває.
Ініціативу Ukrainian Media Fund започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн. Фонд був заснований на знак солідарності з журналістами та фотографами, які щодня ведуть репортажі з передової в Україні. Його головною метою є мобілізація міжнародної підтримки – як фінансової, так і матеріальної – для місцевих засобів масової інформації в Україні. Так через Ukrainian Media Fund для українських журналістів було передано захисне спорядження і обладнання для роботи: ноутбуки, павербанки, фото- та відеокамери, штативи, смартфони.