У Великобританії опублікували перший національний план дій захисту журналістів від знущань та переслідувань. Відповідна новина з’явилася на офіційному порталі британського уряду. Один з ключових партнерів британської влади у питанні захисту журналістів – Національна спілка журналістів.
- План встановлює методи захисту журналістів від погроз та залякувань;
- Включає нові заходи щодо дослідження проблеми та навчання поліцейських та журналістів;
- Охоплює всіх – мовників, видавців, соціальні мережі, правоохоронні органи, галузеві органи, профспілки та уряд.
Це стало реакцією уряду на звернення від журналістів, які зазнали знущань та нападів під час виконання своїх професійних обов’язків, включаючи побиття, погрози, примусові затримання та погрози зґвалтуванням і смертю.
Згідно з даними опитування членів Національної спілки журналістів Великої Британії та Ірландії (NUJ) було встановлено, що більше половини респондентів зазнали знущань в Інтернеті, тоді як майже чверть стали жертвами фізичних нападів.
Передбачається, що цей план підвищить рівень обізнаності щодо небезпек, з якими стикаються журналісти у Великобританії, та запровадить спільні механізми правоохоронних органів, мовників, видавців, галузевих органів, профспілок та уряду для їх вирішення.
Заходи включають нові методи підготовки поліцейських, а також журналістів, а також зобов’язання соціальних мереж та прокуратури вживати жорстких заходів проти зловмисників – включаючи оперативне реагування на скарги про погрози журналістам.
План схвалений Національним комітетом з безпеки журналістів, до складу якого входять представники галузі, зокрема Національна спілка журналістів та Об’єднання редакторів.
За необхідності він буде переглядатися для того, щоб на постійній основі забезпечувати масштабну роботу уряду, спрямовану на підтримку свободи слова, зокрема, захисту журналістського контенту від цензури, в тому числі в онлайні. Уряд також опублікував розгорнутий звіт про свою постійну роботу у сфері боротьби з погрозами у суспільстві.
Прем’єр-міністр Борис Джонсон сказав: «Свобода слова та вільна преса є основоположними стовпами нашої демократії, і журналісти повинні мати змогу безпечно здійснювати свою діяльність. Боягузливі знущання та напади на журналістів просто за те, що вони виконують свою роботу, повинні припинитися. Цей план дій – це лише початок нашої роботи з захисту тих, хто інформує громадськість та забезпечує підзвітність уряду».
Міністр культури Олівер Доуден заявив: «Напади на журналістів це не просто проблеми окремих людей, а посягання на нашу демократію. Сьогоднішній план дій забезпечить, щоб журналісти без остраху могли займатися своєю життєво важливою роботою. Але так само, як ми захищаємо фізичну безпеку журналістів, ми повинні захищати і їхню свободу писати та публікувати. Вирішуючи тривожні тенденції щодо онлайн-цензури журналістського контенту та суперечливих поглядів, ми забезпечимо, щоб наші закони про безпеку в Інтернеті надавали надійний захист журналістиці».
Міністр з питань медіа та інформації, голова Національного комітету з безпеки журналістів Джон Віттінгдейл сказав: «Ми не будемо толерантні до світу, де журналісти мовчать через страх або цензуру, і хочемо, щоб Великобританія стала міжнародним прикладом поваги, шанобливого ставлення та захисту тих, хто працює в цій галузі. Цей план є першим кроком до досягнення цих цілей».
План визначає низку зобов’язань відповідних британських установ, спрямованих на захист безпеки журналістів.
Уряд
Департамент з питань цифрових технологій, засобів масової інформації, культури та спорту та Міністерство внутрішніх справ незабаром почнуть збирати інформацію для кращого розуміння обсягів та типів загроз та знущань над журналістами. До уваги будуть прийняті і вже наявні повідомлення від журналістів – наприклад, про госпіталізацію після нападів та погрози в Інтернеті. Це необхідно для розробки цілеспрямованого підходу до вирішення цієї проблеми.
Міністерство закордонних справ і міжнародного розвитку буде використовувати свою глобальну мережу, включаючи співголовування в Коаліції за свободу ЗМІ, для обміну думками та стратегіями щодо захисту журналістів з метою посилення цієї концепції в інших країнах.
Соціальні мережі
Facebook та Twitter зобов’язуються оперативно реагувати на скарги про погрози журналістам, оскільки образи в Інтернеті є однією з найбільших проблем, з якими сьогодні стикаються журналісти, особливо гостро це відчувають жінки та представники етнічних меншин.
Уряд вже вирішує питання булінгу в кіберпросторі за допомогою майбутнього законопроекту про безпеку в Інтернеті. Усі користувачі соціальних мереж, включаючи журналістів, зможуть повідомляти про такі факти та отримувати підтримку у вирішенні цього питання від платформ.
Інтернет-платформи будуть зобов’язані захищати користувачів та слідкувати за дотриманням правил. В іншому випадку до них зможуть застосовувати санкції – штрафи у розмірі до 10 відсотків річного обороту або навіть блокування їх сервісів. Законопроект також передбачає закріплення положень щодо журналістського контенту та вільних обговорень в Інтернеті.
Поліція
Національна рада з підготовки журналістів співпрацюватиме з поліцією. Для початку, вони забезпечать навчання журналістів, які висвітлюють поліцейські операції, у форматі семінарів в Університеті Портсмута.
Поліція спільно з Національною спілкою журналістів, Об’єднанням редакторів та іншими організаціями, спільно оновлять навчальні програми для співробітників правоохоронних органів, які працюють з журналістами під час демонстрацій та розслідують злочини проти журналістів.
Кожен поліцейський відділок повинен призначити співробітника, відповідального за сферу безпеки журналістів. Рада керівників Національної поліції призначила старшого офіцера, констебля Гевіна Стефенса – відповідальним за злочини проти журналістів на національному рівні.
Медіа організації
Такі організації, як Асоціація медіа-юристів, розроблять рекомендації для журналістів, як розпізнати та зрозуміти чи порушується закон, і що вони можуть з цим зробити. Національна рада з питань підготовки журналістів забезпечить навчання студентів-журналістів з питань безпеки, тоді як Національна спілка журналістів та Об’єднання редакторів сформують та розмістять безкоштовний онлайн-пакет підтримки для журналістів.
Видавці та мовники взяли на себе зобов’язання забезпечити нове навчання для персоналу та фрілансерів щодо подолання загроз. Вони співпрацюватимуть та доповідатимуть у сфері стратегій в області безпеки, забезпечуватимуть їх поширення, а також призначать відповідальних з питань безпеки у своїх організаціях.
Прокуратура
Свобода вираження поглядів та право отримувати та передавати інформацію визнаються та охороняються законом. Кримінальні правопорушення вчинені проти журналістів ставлять під загрозу як право на свободу слова, так і державний лад. Тож, прокурори повинні сприймати такі правопорушення вкрай серйозно.
За планом, органи прокуратури Англії та Уельсу, Північної Ірландії та Шотландії знов підтверджують свою готовність ефективно підходити до злочинів проти журналістів та притягненню винних до відповідальності.
Виконавчий директор Об’єднання редакторів Ян Мюррей сказав: «План дій визнає актуальність захисту журналістів, підтверджуючи їх життєво важливу роль у захисті демократії. Журналісти перебувають «під прицілом» через свої можливості контролювати підзвітність можновладців. Але це не повинно становити небезпеку для медіа працівників та членів їх сімей. Цей план дій це чітко пояснює».
Генеральний секретар Національної спілки журналістів Мішель Станістріт заявила: «Напади на журналістів покликані заглушити та залякати тих, хто працює для забезпечення права громадян на інформацію. Члени NUJ повідомляли нам про жахливі напади, знущання та погрози, як у кіберпросторі, так і в реальному житті, просто за те, що вони виконують свою роботу. Зрозуміло, що зареєстровані випадки є вершиною айсберга і що переслідування та зловживання стали нормою. Цей план дій із різноманітними практичними заходами та механізмами є важливим кроком на шляху до змін та забезпечення безпечної журналістської діяльності».
Виконавчий директор News Media Association Девід Ньюелл зазначив: «Криза коронавірусу звернула увагу на важливість надійних джерел новин та інформації. Проте в той же період помітно зріс рівень булінгу журналістів у соціальних мережах. У нашому демократичному суспільстві не може бути місця для переслідувань та нападів на журналістів. Це становить загрозу для свободи слова, і національний план дій допоможе вирішити цю проблему».
Голова дорадчої групи з питань комунікацій Ради керівників національної поліції, констебль Гевін Стефенс проголосив: «Журналісти є життєво важливим гвинтиком у функціонуючому суспільстві і заслуговують на те, щоб їх поважали за роль, яку вони відіграють у наданні публічної інформації та забезпеченні підзвітності влади. Будь-які обмеження цих цінностей суттєво впливають на довіру населення, що є основоположним принципом поліцейської діяльності та сприяють тому, щоб громади, яким ми служимо, були в безпеці та почувались у безпеці. Я прагну до підвищення рівня обізнаності поліцейських про довгостроковий згубний вплив, який можуть мати атаки на журналістів. І буду працювати над цим у новій ролі. Ці злочини впливають не лише на людей та їх добробут, а й безпосередньо на свободу преси, яку слід підтримувати та захищати».