Сертифікати про успішне завершення навчального онлайн-курсу отримали більше 120 учасників проєкту «У фокусі – КРИМ», який провела Національна спілка журналістів України за підтримки Європейської федерації журналістів у жовтні – грудні 2021 р. Курс складався з 10 вебінарів, слухачами яких стали регіональні та національні журналісти і студенти факультетів журналістики 26 українських вишів. НСЖУ як організатор навчального курсу особливу увагу приділяла методиці роботи журналістів з інформацією про ситуацію в Криму.
Протягом двох місяців спікерами онлайн-заходів були відомі журналісти, які висвітлюють кримську тематику (Микола Семена, Володимир Притула, Севгіль Мусаєва, Валентина Самар, Антон Наумлюк, Андрій Клименко, Тетяна Гучакова, Анастасія Магазова, Тетяна Пасова, Михайло Батрак, Юрій Луканов), кримськотатарські громадянські журналісти і правозахисники (Лутфіє Зудієва, Муміне Салієва, Ліля Гемеджі, Наріман Мемедемінов), громадські діячі та експерти (Тетяна Печончик, Ольга Скрипник, Сергій Мокренюк, Юлія Тищенко, Ліна Кущ, Сергій Томіленко, Гаяна Юксель, Катерина Єсипенко).
Цикл вебінарів завершився фотовиставкою «Громадянські журналісти важливі», на якій було представлено більше 45 фотографій про життя та роботу ув’язнених громадянських журналістів. Відкриття виставки відбулося 28 грудня в виставковому залі НСЖУ. На зібранні виступили дружини поневолених журналістів Муміне Салієва, Халіде Бекірова, Майє Мустафаєва, Ліля Люманова, які розповіли про життя в окупованому Криму. Всі бажаючі можуть відвідати виставку та познайомитися з її матеріалами протягом січня 2022 року в приміщенні НСЖУ.
За умовами навчання для отримання сертифікату необхідно було виконати фінальне тестування та надати посилання на опублікований матеріал або допис у соціальній мережі.
Як показує аналіз анкет учасників вебінарів, переважна більшість із 247 учасників фінального тестування зазначили, що в результаті участі в проєкті рівень їхньої обізнаності в кримській тематиці підвищився в цілому (55% учасників) або в окремих темах (43% учасників). А кожен п’ятий учасник циклу вебінарів уже використовує отримані знання і навички, а чотири з п’яти планують користуватися цією методикою у нинішній і майбутній своїй журналістській роботі.
Майже 95% учасників відзначили, що онлайн-курс повністю виправдав їхні очікування. Серед переваг проєкту, на думку опитаних, доступ до широкого кола експертів, досвід і поради провідних журналістів, добре структурована інформація, яка подавалася в доступній формі. Слухачі зазначали, що проєкт дав змогу подолати стереотипні уявлення про окупований Крим, а також можливість виявити солідарність із кримськими журналістами, яких переслідує російська влада. Щонайменше половина учасників обговорювала інформацію курсу зі своїми однокурсниками, викладачами або з колегами.
«Вашій команді вдалося залучити багатьох учасників, які зачіпали важливі теми кримської тематики. Рекомендую вам і надалі нести цю важливу місію в українське медіасередовище, сприяючи тим самим колегіальному спілкуванню для опрацювання професійних підходів до висвітлення цієї важливої теми», – такий відгук залишила Ольга Пелешок (Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка).
«Якби не ви, я б не дізналася стільки корисної інформації про Крим», – зізналася Маргарита Вовденко (Таврійський національний університет ім. В. Вернадського).
«Ви робите важливу і потрібну справу!» – переконаний Віталій Жугай (Київська обл.)
За матеріалами циклу вебінарів секретар НСЖУ Микола Семена готує методичний посібник з опрацювання тем, які порушувались спікерами, та Рекомендації. Докладніше про проєкт: https://nsju.org/tema/u-fokusi-krym/