Як медійникам убезпечити себе в зоні бойових дій та під час бомбувань і обстрілів – про це йшлося на тренінгу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Це важлива тема, адже Запорізькі журналісти періодично виїжджають для виконання редакційних завдань на прифронтові та деокуповані території, на об’єкти, що зазнали ворожих обстрілів. Загалом у Запорізькій області з початку року пролунало вже 6,5 тисяч тривог.
Провели безпековий тренінг полковник служби цивільного захисту, начальник відділу зв`язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Запорізькій області Юлія Баришева та голова Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України Оксана Бекетова.
Юлія Баришева розповіла про механізм акредитації медійників для роботи у прифронтових районах Запорізької області, співпрацю з військовою адміністрацією та комендатурою, отримання дозволів та дотримання журналістами норм персонального захисту: використання бронежилетів, шоломів, відключення мобільного зв`язку, тощо. До речі, все необхідне спорядження за необхідності можна отримати в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Окрему увагу було приділено мінно-вибуховій небезпеці, правилам поведінки з незнайомими предметами, залишками снарядів, ракет та інших боєприпасів. Про все це журналісти повинні не тільки самі добре знати і дотримуватись правил безпеки, але й розповідати про них пересічним громадянам.
Обговорили на тренінгу і питання побутової безпеки. Адже в холодну пору року під час користування електроприладами та відключення електроенергії зростає небезпека виникнення пожеж чи травмувань. Журналісти також переглянули кілька тематичних відеороликів, підготовлених рятувальниками спеціально для тренінгу.
Оксана Бекетова розповіла про роботу загону швидкого реагування, зупинилася на прийомах першої медичної допомоги, яку в разі необхідності повинні вміти надати журналісти собі чи колегам. Принагідно повідомила про організацію у Запоріжжі курсів надання першої медичної допомоги. Вони розпочнуть роботу з середини січня наступного року за підтримки Норвезького Червоного Хреста. Пройти навчання на цих курсах можуть всі бажаючі, включаючи інклюзивні категорії громадян. Також будуть організовані курси з мінної безпеки, вивчення міжнародного гуманітарного права і психосоціальної підтримки.
– Я вже не раз їздила на прифронтові території для підготовки матеріалів, – говорить учасниця тренінгу Дар’я Зирянова. – Нібито і знаю загальні правила безпеки, але і сьогодні на тренінгу дізналася чимало цікавих моментів. Знання ніколи не бувають зайвими, тим більше, якщо йдеться про безпеку. Недарма ж говорять: навчений – значить озброєний, – підкреслила медійниця.
– А для мене все на тренінгу було нове, дуже потрібне і корисне. Я нещодавно отримав акредитацію, і все, чому нас навчили на тренінгу, стане мені у пригоді під час виїздів у зону бойових дій та на прифронтові території. Безпекові тренінги вже не вперше проводяться в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ, і це дуже правильно. Бо такі знання дозволяють журналістам працювати оперативно і безпечно, – підтримав колегу фронтовий фотокореспондент Ігор Лавров.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової та Ніни Деркач