Пандемія COVID-19 та економічна криза, загрози інформаційній безпеці й відсутність державної політики підтримки ЗМІ в Україні – це головні виклики, з якими стикалися медіа у 2020 році та які продовжать впливати на їхню роботу й у 2021 році.
Про те, які завдання ставить перед собою НСЖУ на наступний рік та що вдалося реалізувати в році, котрий минає, ішлося під час Пленуму Спілки, який відбувся у онлайн-форматі.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив, що через кризу, викликану епідемією, цьогоріч чимало редакцій закрилися чи опинилися на межі закриття. Посилилося безробіття серед журналістів. І на цьому фоні особливе занепокоєння викликає небажання влади підтримати галузь та спроба посилити цензуру і тиск на медіа. Це й законодавчі ініціативи щодо боротьби із так званою дезінформацією, і наміри протиснути ухвалення законопроєкту «Про медіа», яким узаконюється нагляд і вплив на роботу ЗМІ всіх видів.
«Ми активно воюємо проти законопроєкту «Про медіа», адже в разі його прийняття регулятор суттєво впливатиме на діяльність кожного журналіста. Буде можливість без суду накладати штрафні санкції чи застосовувати репресії», – наголосив Сергій Томіленко.
Ще один виклик – фізична агресія щодо журналістів, рівень якої лишається дуже високим.
Проблемою є також агресивна політика Укрпошти, яка несе загрозу для ЗМІ. А ще – відсутність бажання у влади хоч якось підтримувати медіа в кризові часи.
«Ми об”єднали зусилля для напрацювання антикризової програми підтримки медіа, надавали свої пропозиції народним депутатам, відомствам. Але, на жаль, поки що ми лише на стадії пошуку діалогу з владою», – сказав очільник Спілки.
Багато зусиль НСЖУ було спрямовано також на захист співробітників філій Суспільного мовлення в регіонах та на відстоювання права мешканців на отримання місцевої інформації. Адже через ініціативи менеджменту НСТУ частка регіонального мовлення скоротилася до близько 50 хв на добу.
Водночас, серед позитивних новин і напрацювань НСЖУ, – посилення навчальної діяльності. Попри карантинні обмеження, було організовано й проведено низку вебінарів, навчальних проєктів для колег, які знайшли свій позитивний відгук.
Під час Пленуму про свою роботу прозвітували секретарі НСЖУ. Зокрема, Костянтин Григоренко поділився досвідом роботи редакції в кризові часи та відзначив, що саме зараз – той час, коли редакція може заробляти на цифрових платформах.
Він також зауважив, що на часі – створення Фонду підтримки ЗМІ, як, наприклад, зробила влада Литви. І НСЖУ в наступному році буде ініціювати цю діяльність.
Секретарі Гліб Головченко й Віталій Голубєв розповіли про важливі навчальні проєкти та конкурси, які вдалося реалізувати навіть в умовах карантинних обмежень.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ поінформувала про активізацію роботи з молоддю.
Також учасники обговорили й ухвалили Пріоритети роботи Спілки на 2021 рік. А саме:
- Захист свободи слова і незалежності медіа в умовах важливих суспільно-політичних змін;
- Боротьба з фейками, пропагандою, іншими порушеннями професійних та етичних стандартів;
- Безпечна робота журналістів;
- Вдосконалення медійного законодавства з урахуванням думки журналістської спільноти;
- Захист трудових прав журналістів;
- Створення широких можливостей для отримання нових знань і навичок;
- Залучення до лав Спілки молодих членів і цифрових журналістів;
- Допомога журналістам у складних обставинах;
- Розвиток сучасних форм комунікації між членами Спілки; популяризація діяльності організації.
Крім цього, як наголосив Сергій Томіленко, зараз перед НСЖУ стоїть ще одне завдання – залучати у свої лави представників нових, цифрових медіа.
«Ми об’єднуємо і цінуємо ветеранів, авторитетних діячів, але також маємо бути не консервативною, а відкритою організацією. Наш склад має відображати і долучати тих людей, які в професії. І якщо фрілансери збирають у ТІК ТОК чи Youtube помітну аудиторію, то і ми маємо долучати їх до Спілки та бути для них цікавими і корисними», – зауважив він.