Гостем Центру журналістської солідарності в Запоріжжі став німецький журналіст-фрілансер Бернгард Класен. Він вже дев’ятий рік активно працює в Україні, приїхав сюди у 2014 році, і вже досконало володіє українською мовою. За рік повномасштабної російської агресії Бернгард побував майже в усіх гарячих точках: Бучі, Ізюмі, Херсоні, Харкові, Запоріжжі, а також в Одесі, Ужгороді, Полтаві, Чернівцях. Звідусіль пише статті та репортажі у газету «TAZ» та для декількох сайтів.
А ще пан Класен пише пісні, які називає «снами» або «фотографіями», і сам виконує їх під гітару.
– Мої пісні про те, що я бачу навкруги. У професійних подорожах трапляються незабутні зустрічі, у результаті яких народжуються балади, – говорить Бернгард. – Так трапилося у Ізюмі, де я познайомився з Мартою. Жінка, здавалося, нічого не бачить перед собою, настільки війна випалила її з середини, але вона намагається жити, бо потрібна своїм рідним.
У Запорізькій області Бернгард побував у населених пунктах, що найбільше постраждали від ворожих обстрілів, багато спілкувався з людьми. Враженнями від побаченого і почутого він ділиться з німецькими читачами.
У самому Запоріжжі німецький репортер разом з членом секретаріату Запорізької обласної організації НСЖУ, керівником прес-служби ГУ ДСНС полковником цивільного захисту Юлією Баришевою побував на місті «прильоту» ворожої ракети в дім, де свого часу знімався фільм «Весна на Зарічній вулиці», і навіть пригадав шлягер з цього кіна.
– Просто у мене вперше не вистачило слів від побаченого, – говорить відомий репортер.
У Центрі журналістської солідарності він поспілкувався з координаторкою Центру, головою Запорізької облорганізації НСЖУ Наталією Кузьменко та з журналістами-переселенцями. До речі, у спілкуванні з ними Бернгард Класен виступив у не зовсім звичній для себе ролі – сам давав інтерв’ю. Розповів про рідну домівку у місті Меншенглатбах, де його сім’я надала прихисток трьом українцям, а всього за рік війни Класени допомогли 15 родинам з України отримати тимчасове житло та оформити відповідні документи.
На запитання Алли Шамрай з Енергодара, що найбільше вразило його в українцях, Бернгард відповів так:
– Українці можуть щиро радіти життю, але, коли приходить біда, стають згуртованими, мужніми, енергійними, тримаються разом у спільній боротьбі з ворогом. Дев’ять років тому я вибрав для себе місію – через людські долі висвітлювати всі події, які трапилися в Україні в зв’язку з російським нападом, показати всьому світу, як українці відстоюють свою свободу та незалежність. І виконую цю місію з гордістю та повагою до вашого народу.
На згадку про зустріч запорізькі журналісти подарували Бернгарду Класену блокнот з логотипом Центру журналістської солідарності та сфотографувалися на згадку.
Запорізький Центр журналістської солідарності став осередком для журналістів-фрілансерів та блогерів з різних міст та країн. Тут вони можуть отримати напрокат захисне спорядження – бронежилети та каски, скористатися ноутбуком, фотоапаратом, сканером чи принтером. Окрім того, в ЦЖС завдяки старлінку, завжди стабільно працює Інтернет.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова, фото Дар’ї Зирянової