Днями у Дніпровському Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбувся круглий стіл, де експерти обговорили низку важливих питань. Зокрема, йшлося про відрядження жінок-журналісток до зони конфлікту.
До уваги журналісток та журналістів – рекомендації від військових, психологів, а також колег, які вже мають досвід відряджень до району ведення бойових дій. Дослухайтесь до порад і запам’ятайте головне: жоден журналістський матеріал не вартує вашого життя та здоров’я.
• В першу чергу дайте відповідь на запитання: чи готові ви психологічно до відрядження в зону конфлікту. Для цього поспілкуйтеся з колегами, які вже мають подібний досвід. Зрозумійте, що ви можете побачити кров, смерть, потрапити під обстріл та інше.
• Постійно будьте на зв’язку з прес-офіцером або людиною, яка відповідає за комунікацію зі ЗМІ. Не соромтесь завчасно уточнити деталі, поставити запитання.
• Готуйтесь фізично. Візьміть участь у страйкбольних або пейнтбольних змаганнях .
• Підбирайте засоби захисту за розміром. Бронежилет, каска не лише захищають вас, а й впливають на організм, можуть спричинити травми хребта та інше. Подбайте про аптечку, ознайомтесь з азами домедичної допомоги.
• Одяг та взуття мають бути зручними, без блискіток та прикрас.
• Особлива увага – військовій термінології. Зважте, у військових є свої забобони, перестороги. Ви маєте знати різницю в основних військових поняттях. Зокрема, чим відрізняється ЗСУ від Національної Гвардії та подібне.
• Готуйте запитання завчасно, вони мають бути компетентними, чіткими, зрозумілими як вам, так і людині, з якою ви ведете діалог. Якщо ви ставите недоречні питання – таку відповідь ви і отримаєте або ж залишите питання відкритим. Своєю некомпетентністю ви лише втратите приязне ставлення військових.
• Робіть ставку на кілька матеріалів (фоторепортаж, інтерв’ю та інше). Одну з публікацій можуть не допустити до аудиторії через ряд причин: зміна ситуації на фронті, загибель героїв публікації та інше .
• Зважайте, що військові витрачають свій час на спілкування зі ЗМІ. Тому підготуйтесь відповідально, не запитуйте інформацію, яка всім відома і яку легко знайти в мережі Інтернет.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності в Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності НСЖУ в Дніпрі