Понад 40 учасників та учасниць зібрав 1 жовтня 2020 року вебінар, присвячений темі ринку газу для населення – перший із серії вебінарів освітньої ініціативи «Прозорість та технічна грамотність в енергетичній журналістиці».
Редактори, фрілансери, журналісти національних та регіональних медіа отримали можливість в прямому ефірі поспілкуватися з експертами газового ринку міжнародного рівня та поставити питання, які цікавлять аудиторію медіа.
Організувала захід Національна спілка журналістів України за підтримки USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ). Модерував зустріч голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
З 1 серпня скасoвано ПСО (спеціальних обов’язків із продажу населенню “блакитного палива” за визначеною Кабінетом Міністрів ціною), а відтак майбутнє постачання палива стає предметом змагань постачальників за надання послуг та постачання газу споживачам.
Aлі Ал-Аукаті, керівник напрямку газу USAID Проєкту енергетичної безпеки пояснює, що з відкриттям ринків, спостерігається тенденція до зростання конкуренції. Із зростанням конкуренції, у змаганні за споживача, постачальники пропонуватимуть кращі ціни та послуги. Однак експерт також підкреслює важливість платіжної дисципліни та її вплив на поведінку постачальників, оскільки неплатежі або ж несвоєчасні платежі можуть спонукати постачальників до підвищення націнки, аби покрити операційні витрати.
«Це можливість для нових компаній вести свій бізнес у цій сфері, і одразу після відкриття ринку кількість постачальників газу може досягнути високого рівня. Це підвищить конкуренцію, а що більша конкуренція, то кращі послуги пропонуватимуть споживачам. Досвід інших країн свідчить, що згодом компанії укрупнюються, це в кінцевому підсумку призводить до зменшення націнки, оскільки постачальники розподіляють свої витрати на більшу клієнтську базу», – прогнозує Aлі Ал-Аукаті.
Сьогодні в Україні на ринку газу для населення загалом працює близько 30 постачальників, ще низка готується до роботи в цій сфері. Журналісти дізналися, на що варто звернути увагу, обираючи постачальника газу.
Олександр Овдієнко, старший експерт з газових питань USAID Проєкту енергетичної безпеки пояснив, на які ключові фактори слід звернути увагу при виборі споживача. Вочевидь в першу чергу на ціну, далі на інші важливі елементи, такі як дійсна ліцензія, попередній досвід, які легко можна перевірити в реєстрі ліцензіатів на сайті НКРЕКП. Важливо, щоб споживачі мали змогу ознайомитись із переліком послуг та проаналізувати їх, а також щоб могли б вільно cспілкуватись із постачальником.
«На перше місце варто ставити навіть не ціну, а наявність ліцензії – особливо якщо цінова пропозиція у цього постачальника набагато привабливіша за інших. Перевірити чинність ліцензії можна в реєстрі ліцензіатів на сайті НКРЕКП. Варто вивчити і які послуги пропонує компанія: у постачальників з’являються програми, завдяки яким споживач, приміром, може зафіксувати вартість газу на термін до одного року», – підкреслив Олександр Овдієнко.
Консультант із питань реформи сфери централізованого теплопостачання Євген Червяченко розповів українським журналістам про процедуру зміни споживачем одного постачальника на іншого.
“Споживач сам ініціює заяву про зміну постачальника. Але постачальник також має оцінити, чи потрібен йому такий споживач”, – уточнив Євген Червяченко.
Експерт газового ринку наголосив, що спрощена та зручна для споживача процедура зміни постачальника – одна з основних передумов конкуренції за постачання газу побутовим споживачам та відповідає Директивам ЄС.
Прогнозами зміни тарифів на газ і тепло в новому опалювальному сезоні 2020-2021 рр. поділився Джордж Карагутофф, старший економіст з енергетики, USAID Проєкт енергетичної безпеки.
Експерт уточнив, що основні складові формування ціни – оптова ціна на газ та націнка.
“Ринкова ціна залежить від ситуації на ринку та від статусу постачальника. Наразі розглядаємо три сценарії по націнках постачальників: базова – 2,5%, середня – 10% та вища – до 20%. Припущення щодо оптової ціни газу: базовий сценарій – без змін, помірний – повернення до рівня грудня 2019 року (зростання на 20%), вищий – 40% зростання від рівня січня-березня 2020 року”.
Наприкінці семінару журналістам презентували онлайн-платформу “Газотека”. Вікторія Ткачук, менеджерка продуктів для споживачів аналітичного центру DiXi Group, представила мобільний додаток, який дозволяє порівняти цінові пропозиції постачальників газу.
Розроблена веб-версія допомагає користувачам обрати нового постачальника, подати заявку на приєднання онлайн та відстежити її розгляд. Це дозволяє споживачеві швидко змінити постачальника та заощадити час.
Як наразі висвітлюється реформа ринку газу в українських медіа, розповіла медіатренерка Лариса Білозерова. Вона порадила стежити за темою, використовувати перевірені джерела інформації, робити більше унікального контенту з регіонів, враховувати потреби аудиторії конкретних медіаресурсів, за коментарями на запити читачів, слухачів і глядачів звертатися до фахових експертів.
Сесії “питання-відповіді” та підбиття підсумків пройшли дуже активно. Журналісти змогли поставити питання експертам та подякувати організаторам за висвітлення актуальної теми, надані джерела інформації, контакти фахових експертів.
Вебінар проведено в рамках освітньої
ініціативи «Прозорість та технічна грамотність в енергетичній журналістиці»,
який Національна спілка журналістів України виконує в рамках грантової
діяльності USAID Проєкту енергетичної безпеки. Метою ініціативи є об’єктивне
висвітленні в медіа енергетичних реформ та покращення розуміння змін, що
відбуваються, шляхом ефективної комунікації.