Основні норми журналістської етики, яких потрібно дотримуватися в умовах воєнного стану, обговорили у Запорізькому Центрі журналістської солідарності. Тренінг для медійників з деокупованих територій провів член правління обласної організації НСЖУ та член комісії з етики Микола Бордюжа.
За його словами, дотримання цих норм є обов’язковим під час підготовки репортажів з місць масової загибелі людей, інтерв’ювання поранених або колишніх полонених. Зокрема, каже він, не варто плутати:
– «окупований» і «тимчасово захоплений». Окупованими можна називати лише АР Крим, Донецьку й Луганську області;
– «військовий» та «воєнний»: перше стосується війська як силової структури, а другий прикметник описує все, що безпосередньо пов’язане з війною: воєнний закон, воєнний стан.
Учасники тренінгу обговорили й інші правила і норми журналістської етики, ознайомилися з усіма розділами «Словника воєнного часу», що допоможе у підготовці матеріалів.
– Багато хто з нас не має досвіду висвітлення тем, пов’язаних з війною, адже наші газети не виходили цілий рік з початку війни, – каже редактор газети «Трудова слава» з Оріхова Світлана Карпенко. – Тепер, коли районні газети почали відновлювати вихід, з’явилася нагальна потреба у володінні оновленою лексикою. Практичні рекомендації, які ми отримали на тренінгу, дозволяють коректно використовувати термінологію.
Як відомо, комісія з журналістської етики Спілки розробила рекомендації щодо «Словника воєнного часу для журналістів», за допомогою якого потрібно висвітлювати події в умовах широкомасштабного воєнного вторгнення рф в Україну.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Наталія Вадимова, фото Сергія Біжка