Що то за професія – тренд-редактор? Не знаєте? І не всі учасники проведеного в Національній спілці журналістів України тренінгу знали, поки не послухали розповідь тренд-редактора, журналістки видання «ФАКТИ» Ольги Сметанської (Лісничої).
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, відкриваючи зустріч, сказала:
– Коли міркуємо про сучасну журналістику, зазначаємо, що цікаво читати не те, про що написали і сказали численні ЗМІ, а про те, про що або нічого не сказано взагалі, або сказано дуже мало. Ольга Сметанська з тих журналістів, чиї ексклюзивні публікації цікаво читати, але й не менш цікаво дізнаватись про те, що залишається за рядками. У її доробку — інтерв’ю з такими визначними особистостями, як легенда моди П’єр Карден, кінозірки П’єр Рішар та Камерон Діас, режисер Френсіс Коппола, глава коньячного Дому Моріс Хеннессі…
Колеги по цеху беруть з неї приклад уміння йти в ногу з часом. Адже Ольга Сметанська, фахівець з написання текстів, сміливо поринула у вивчення діджитал й кілька років тому успішно опанувала курс з контент-маркетингу, отримавши кваліфікаційний сертифікат Google Digital. Щодня вона шукає нові можливості, щоб запропонувати читачам щось нове, неординарне, цікаве.
Про досвід зустрічей, відряджень, інтерв’ю з визначними особистостями Ольга Сметанська спілкувалася з колегами у стінах НСЖУ. Вона розповіла, як їй працюється в одній з найцікавіших ніш журналістики, як брати інтерв’ю у всесвітнього відомих людей, як подати матеріал так, щоб людям було цікаво, щоб була своя родзинка в розповіді про відому людину.
СЕКРЕТИ ЗІРКОВИХ ІНТЕРВ’Ю — ЦЕ ЗАВЖДИ ЦІКАВО
Ольга Сметанська розповідає, що працює у розділі «Стиль» , бере інтерв’ю у співаків, режисерів, спортсменів, дизайнерів, відомих майстрів високої кухні, гостями яких були всесвітньо відомі люди. Зрозуміло, що добитися інтерв’ю у відомої особи – завдання не з простих, але цілеспрямований пошук дав свої результати. Ольга створила унікальні серії інтерв’ю з творцями всевітньо відомих брендів —й зокрема, з мішленівськими кухарями (мішленівська нагорода — свого роду кулінарний “Оскар”.) Своїми професійними секретами Ольга ділиться з колегами охоче. Головне у спілкуванні журналіста зі співрозмовником, на її думку, — нестандартні запитання, а також щирий інтерес до того, чим займається візаві.
Про рівень інтерв’ю Ольги Сметанської може засвідчити факт, що один з мішленівських кухарів, телеведучий програми “Капелюх кухаря” Жані Глейз – запросив її до себе в гості у Францію, де з гордістю показував свій прованський сад, яким милувалися перші особи європейських держав, голлівудські зірки, ділився секретами вишуканої кухні.
ПЕРСПЕКТИВНА НІША В ЖУРНАЛІСТИЦІ. ЯКА ВОНА?
Сьогодні творча стезя Ольги Сметанської – тренд- редактор. Вона зазначає:
– В США та Європі тренд-редактори дуже затребувані, й ця робота високо оплачується. В українській журналістиці тренд-редактор – нова і дуже перспективна ніша. Думаю, що згодом тренд-редактори з’являтимуться в багатьох виданнях. Робота непроста, але надзвичайно цікава, адже ти знаєш і розумієш тенденції з перших вуст творців брендів та тренд-аналітиків, які створюють майбутнє, акумулюєш ексклюзивну інформацію про вектори розвитку сфер, що пов’язані зі стилем життя.
У нас в Україні багато прогресивних людей як на рівні експертів, так і на рівні споживачів. Вони прагнуть отримувати інформацію про нове. Один з моїх співрозмовників, успішний ресторатор, що живе у Швейцарії, відзначив саме таку тенденцію: «В Україні люди надзвичайно схильні до сприймання нового. Наприклад, у Швейцарії ремонт у ресторані робиться раз на тридцять років, а в Україні такі заклади оновлюються кожні п’ять років, бо гостям постійно хочеться свіжих вражень та емоцій».
Ніша тренд-редактора в Україні дуже перспективна, бо інформація про тренди дуже цінна.
Ольга Сметанська ділиться своїм досвідом з колегами залюбки.
– Роблю інтерв’ю з людьми з різних сфер. Перед зустріччю намагаюся не просто розібратися в нюансах цієї сфери, а й дізнатися про останні новинки, які можуть бути цікаві для обговорення.
Топові особистості – це, як правило, творці флагманських брендів, вони не тільки слідують тенденціям, а самі створюють тренди. Дізнатися про нові вектори та тенденції у таких людей – це і є робота тренд-редактора. Скажімо, усі знають П’єра Рішара як прекрасного актора, а я робила з ним інтерв’ю як з виноробом.
Беручи інтерв’ю, завжди стараюся поставити запитання, яке допомогло б розкрити людину не зі стандартного боку. Часто мої знамениті співрозмовники зауважують, що таких запитань, як поставила я, їм ще ніхто не пропонував.
Так, коли вдалося домовитися про інтерв’ю з П’єром Карденом, мені виділяли двадцять хвилин, а проговорили ми з ним майже годину. Я розмовляла з живою легендою моди, людиною, яка створила спідницю-олівець, жакет без коміра, міні-сарафан та безліч інших трендів — і відчувала, що Кардену також цікаво спілкуватися зі мною. Ми говорили про актуальне. Зокрема, я поділилася враженнями від численних дефіле, які мені доводилося бачити. На жаль, багато нинішніх дизайнерів часом не можуть похвалитися навіть одним ноу-хау і демонструють одяг, дуже схожий на той, що вже давно є у магазинах. Карден відповів: “Справжній модельєр зобов’язаний провокувати публіку і дивувати тим, чого раніше не робив ніхто. Тільки тоді у нього є шанс увійти в історію моди. Винаходити не кожному дано, це дійсно непросто.”
Мій вектор журналістського інтересу завжди йшов у тренди. Розумію, що в основі трендів – споживацький інтерес і попит, отже завжди запитую, що нового у цій сфері, яким мій співрозмовник бачить її майбутнє, і часто отримую досить несподівані відповіді. Наприклад, коли розмовляла з Морісом Хеннессі, він раптом поділився, що, хоча найкраще смак напою розкривається, коли вживаєш його соло, особисто він любить пити коньяк з… льодом. Також розповів, що все частіше дуже дорогі коньяки міксуються з соками. Ставиться він до цього нормально: мовляв, якщо людям це подобається, то чому б і ні?
Відповідаючи на запитання, де вона черпає інформацію для своєї роботи, щоб бути в курсі важливих подій, Ольга Сметанська каже:
– На сьогодні інформація про тренди – важкодоступна, вона найдорожча і не лежить на поверхні, отже потрібна постійна пошукова робота. Якщо говорити про тренди в стилі життя, у кожній зі сфер є свої флагмани, за діяльністю яких треба слідкувати. Щоб писати про тренди, треба бути флагманом у своїй професії.
Присутні запитували під час зустрічі і про те, як отримати доступ до визначних особистостей?
– Єдиного рецепту тут немає і бути не може, іноді доводиться розробляти цілі стратегії, – зазначає наша колега – тренд- редактор. – Наприклад, коли в Україну приїжджав відомий французький музикант Дідьє Маруані, я дізналася про це, коли він уже був у Києві. Домовлятися через прес-служби було вже пізно. Тоді я згадала, що в мене є знайомий композитор, котрий дружить з людиною, яка добре знає легендарного французького музиканта. Цей зв’язок спрацював, і через кілька годин я вже зустрілася з Маруані та взяла інтерв’ю.
Якщо говорити про вплив пандемії на щоденну журналістську працю, наша колега каже, що на її роботі жорсткі локдауни не дуже позначилися, бо й раніше вона часто брала інтерв’ю онлайн.
До речі, коли почалася пандемія, Ольга Сметанська ініціювала у “ФАКТАХ” проєкт «Світ після пандемії» — серію інтерв’ю з відомими людьми та лідерами галузей. Цей проєкт був відзначений серед кращих в конкурсі НСЖУ «Журналісти проти пандемії».
ПРО НОВІ ТРЕНДИ У ЗМІ
Предмет особливого інтересу для Ольги Сметанської – нові тренди у ЗМІ. Вона каже, що наразі цим мало хто займається, а тим часом формати медіа дуже швидко змінюються. Нині, наприклад, зовсім інша оптимальна кількість знаків у тексті, ніж була раніше, змінюються стилі подачі контенту, також задля комфорту читача треба дотримуватися балансу позитивних та негативних новин. В американських та європейських ЗМІ схиляються до того, що забагато новин знесилює читача і відвертає його від видання.
Колаборація – ще один тренд нинішнього часу на медійному полі. ЗМІ створюють успішні спільні проекти, щоб вистояти у наш непростий час.
ТРЕНДФОРКАСТИНГ І ТРЕНДВОТЧИНГ
Вже маючи серію інтерв’ю з творцями трендів, журналістка зробила інтерв’ю з дуже відомими тренд-форкастерами Гертом ван де Кеукеном та Стефаном Нільсоном – фахівцями, які професійно передбачають тренди на кілька років вперед. Тренд-форкастери вже сьогодні знають, про що ми, споживачі, мріятимемо завтра.
Розповіла журналістка і про популярний нині за кордоном напрям трендвотчинг. Флагманські бренди купують у трендвотчингових агенціях інноваційну інформацію за шалені гроші, щоб тримати руку на пульсі трендів. Варто знати заздалегідь, що люди захочуть купувати наступного року, які послуги будуть популярні, а що стане антитрендом.
– Робота тренд-редактора — погляд у майбутнє. Це дуже цікава ніша у журналістиці. Сподіваюсь, що коло тренд- редакторів у нас в Україні розшириться, – каже Ольга Сметанська.
НЕ ХОЧЕ «ЇХАТИ» НА ВЛАСНОМУ ДОСВІДІ
Здавалося б, досягнуто певних вершин, можна «їхати» на власному досвіді.
Але ні! Цього сьогодні замало, якщо хочеш рухатися вперед. Треба бути у тренді та намагатися впливати на тренди й створювати їх. Ольга Сметанська каже:
– Серед моїх колег є багато прогресивних в нашій професії, таких, що є для мене взірцем. Це люди, спілкуючись з якими, я завжди дізнаюся про щось нове, про те, куди рухається світ. Це дуже підтримує, допомагає і надихає в щоденній праці.
А ще вона вдячна Національній спілці журналістів України, її очільникам за підтримку журналістів і цікавих журналістських ініціатив:
– Слідкую за всіма кроками НСЖУ, за підтримкою якісної журналістики і роблю висновок, що ніколи раніше Спілка не була такою прогресивною і відкритою до інновацій, як тепер. Кращого журналістського осередку, який у складні нинішні часи об’єднує журналістів, в Україні немає.
Автор Ольга Войцехівська
Фото з альбому Ольги Сметанської