Війна – травмуюча подія для всіх українців. Чимало з нас переживає психологічний дискомфорт через втрату роботи й можливе зниження статусу на новому місці. Як пройти цей етап у житті легко – розповіла під час вебінару коуч, консультант, яка практикує метод позитивної психотерапії, експертка МГО «Міжнародний центр розвитку і лідерства» Ольга Щербакова.
«Усі ми переживаємо втрати. Ці втрати не тільки незворотні – людей, а й контактів, стосунків, домівок, звичайного способу життя і врешті решт роботи, статусу», – каже Ольга.
Пережити їх складно через неможливість планувати на тривалу перспективу.
«Зараз перспектива планування трохи побільшала, порівняно з тим, що було рік тому, до 2 – 3 місяців. Але ж ми звикли мати плани на рік, організовувати відпустки. Це, на жаль, втрачено», – зауважила психологиня.
Ці виклики, каже вона, перевертають багато наших уявлень і вимагають переосмислення – себе, своїх можливостей, ресурсів, цінностей і пошуку нових сенсів.
Чому ми так сильно переживаємо втрату роботи?
Згідно з вченням нейробіології, коли зміни у нашому житті відбуваються раптово, у мозку не встигають сформуватися нові нейронні мапи, які б «обслуговували» наш новий досвід.
«Чим важливіший для нас реальний об’єкт чи суб’єкт, в тому числі робота, якій ми віддали багато років, тим більш об’ємна його нейронна мапа в нашому мозку», – пояснює фахівець.
Простіше кажучи, надто багато у нашому життя важила робота і на те, щоб мозок пристосувався до її втрати, потрібен час.
Однак людина може собі в цьому допомогти, каже Ольга. Для цього треба:
– «Відключити» внутрішнього критика.
– Не применшувати емоції – як тільки ми визнаємо свій стан, починаємо ним керувати.
– Усвідомлювати й проговорювати, що є речі, які вам більше не доступні.
– Намагатися осмислити нові обставини та вписати їх у своє життя.
– Відмовитися від фантазій на тему «що було б, якби» – такі думки нас виснажують.
– Переусвідомити себе, своє місце в житті.
Разом з тим, людина здатна розвинути психологічну пружність, щоб швидше оговтуватися після потрясінь. Для цього психологиня радить:
– Ставитися серйозно до свого психічного здоров’я і своєчасно звертатися по допомогу.
– Помічати емоційні сигнали.
– Усвідомити, що помилки – це частина життя.
– Визначати пріоритети.
– Знайти та використовувати свої переваги.
– Просити про допомогу та делегувати.
Підсумовуючи, Ольга Щербакова наголосила, що війна – це колективна травмувальна подія. Тому і пережити, і вийти з неї оновленим можна тільки як частина спільноти. Тож нині українцям особливо важливо відчувати причетність до спільноти.
Організатор заходу – мережа центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО.
Вебінар є складовою частиною співпраці Національної спілки журналістів України з IN-Person Corporate – провайдером програми «Служба Підтримки Співробітників» (EAP) в Україні.
Нагадаємо, Національна спілка журналістів України за підтримки ЮНЕСКО запустила програму із психологічної підтримки журналістів і членів їхніх родин. В рамках програми працює перша в Україні цілодобова «гаряча лінія» для медійників і відбуваються вебінари з психологами. Звернутися на «гарячу лінію» в режимі 24/7 та отримати допомогу від професійних психологів може будь-який журналіст або журналістка, а також їхні рідні. Сервіс є безкоштовним, конфіденційним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Зв’язатися з психологом можна телефоном 0800 501 594 або через Viber/Whatsapp +38067 861 97 92.
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
ЖУРНАЛІСТИ ВАЖЛИВІ!
Євгенія Давиденко, інформаційна служба НСЖУ