Першого травня, у День праці, під час вебінару «Мультибрендова редакція. Стратегія диверсифікації для редакцій» організованого НСЖУ у партнерстві з Fondation Hirondelle та Інститутом регіональної преси та інформації (IRMI), йшлося про те, як створювати й розвивати якісні успішні медіа, використовуючи нові платформи й можливості, насамперед цифрові.
Особливо це доцільно для локальних українських медіа, які під час повномасштабного вторгнення втратили канали фінансування й доставки газет, та й саму змогу працювати, через бойові дії працівникам редакцій довелось виїжджати в інші регіони Україні, а то й за рубіж, а низка газет закрилась.
«Національній спілці журналістів України, яка з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну допомагає журналістам і редакціям продовжити і відновити роботу, дуже добре відомо, які проблеми виникають, коли редакція втрачає можливість працювати у довоєнному режимі. В умовах браку ресурсів дуже важливо об’єднувати сили і можливості для досягнення масштабного результату. У багатьох районах саме місцеві ЗМІ – єдине джерело достовірної і перевіреної інформації, тож за підтримки партнерів ми прагнемо допомогти місцевим медіа й інструментами і знаннями для підвищення стійкості локальних медіа. Тема диверсифікації актуальна і для редакцій, які опинилися у зоні бойових дій, і для місцевих медіа, котрі з початком повномасштабної війни враз позбулися усіх джерел доходів і можливостей заробітку», – зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
В Україні вже є досвід створення і розвитку медіа на нових майданчиках, яким можуть скористатися локальні медіа, більше того – отримати потужний поштовх на старті і підтримку.
Головна спікерка вебінару – голова ГО “СІД Медіа Груп”, R&D Район.in.ua Наталія Пахайчук поділилась досвідом того, як з регіональної волинської газети «Сім’я і дім», виріс потужний мультибрендовий холдинг, який займає все більше місця на медіа ринку завдяки стратегії диверсифікації.
«СІД медіа груп має своєрідний досвід в розбудові медіа. Можливо, наш шлях надихне ще когось зробити щось подібне, чи придумати власну модель», – зазначила Наталія Пахайчук.
За її словами, все почалося з приватної газети «Сім’я і дім», заснованої у 1996 році Іваном Корсаком, яка швидко розвинулася у велике тиражне видання, і через кілька років стала холдингом, у складі якого з’явилися FM-радіо, та журнал «Сімений порадник». Згодом було вирішено провести реорганізацію шляхом цифровізації й вибудувати мультибрендову компанію для забезпечення аудиторії якісним контентом, яку назвали “СІД Медіа Груп”. Це – національна мережа гіперлокальних медіа під брендом Район.in.ua, яка діє у Волинській, Рівненській, Львівській, Закарпатській ообластях, а нещодавно до цього списку додалася Херсонщина. Титульний сайт функціонує як агрегатор, де у стрічці новин – найважливіші події з кожного регіону.
«Диверсифікуйся і ставай монополістом» – таке гасло не раз повторювала під час вебінару Наталія Пахайчук, зазначивши, що успішність обраної компанією моделі доведена практикою. Зокрема, торік аудиторія Район.in.ua склала понад 12 мільйонів користувачів.
Зараз Район.in.ua має 6 сайтів на франшизі, і 10 тематичних сайтів, які складають окрему лінійку. За словами Наталії Пахайчук, парасольковий принцип, який застосувала компанія, виявився дуже вдалим.
«Ця модель не є ресурсозатратною, адже відповідний контент з новинного сайту з відповідним допрацюванням переходить на тематичний ресурс – бізнесовий, історичний, екологічний тощо. Для створення окремого видання потрібні додаткові кошти, працівники, тощо. А в нас лише додається аудиторія» – зазначає Наталія Пахайчук.
Вона радить усім, хто хоче використати у своїй роботі кейси “СІД Медіа Груп” найперше – не боятися впроваджувати щось нове, не боятися помилитися.
«Ми постійно працюємо над питаннями стійкості. Маємо загальну стратегію мережі, стараємось під кожен наш проєкт написати міні-стратегію, маркетингову, фандрейзингову, і поступово рухаємось далі. Медіа – це не тільки про журналістику. Медіа – це дуже широка галузь,де можуть себе знайти люди з різними вміннями і навичками. У мене на навчання проектній і управлінській роботі пішло три роки мого життя. І тільки зараз я вже можу поділитися своїм досвідом. Ми досі вчимося, шукаємо різні інструменти, експериментуємо», – зазначає пані Наталя.
За її словами, якщо друковане видання має хоч 500 передплатників, не варто його закривати, оскільки нині передплата – єдина модель, яка дозволяє газетам вижити.
«Є редакції, які мають 500 підписників, своїх фанатів і думають, що це малий тираж, чи не закритися їм. Але зібрати 500 людей, які регулярно дають гроші редакції, – це фантастика», – зауважила експертка.
Разом з тим, редакціям друкованих ЗМІ варто диверсифікувати роботу, розвивати одночасно дві аудиторії – газетну та онлайнову, використовуючи сайти та соцмережі, адаптуючи для різних майданчиків.
Розширюючи вплив свого медіа в онлайні Наталія Пахайчук рекомендує:
- сформувати ідею нового чи оновленого медіа.
- Розробити стратегію і правила роботи
- Уявити запити своєї аудиторії та можливості її розширення
- Не затягувати із її впровадженням: найкращий час від ідеї до її реалізації – 48 годин.
- Знаходити різні шляхи фінансування: реклама, грантові, стипендіальні, краудфандингові кошти.
Розповідаючи про перспективи подальшого географічного розвитку Район.in.ua, Наталія Пахайчук звернула увагу на розширення платформи на деокуповані території, на яких ЗМІ потрібна підтримка. І запропонувала медійникам з деокупованих територій використати майданчик компанії на безоплатній основі.
Зокрема, у Херсоні уже створено відповідний сайт, притому не за традиційні 48 годин, а за 24. Щоправда, поки що він працює майже на волонтерських засадах, але з травня передбачене фінансування херсонської мережі, і далі справа за побудовою бізнес-моделі для забезпечення стійкості.
«Роль медіа у час після деокупації дуже значна, адже ми маємо бути в авангарді, маємо сприяти розвитку громад, бізнесу, відбудові України. Розглядаючи перспективу розширення на деокуповані території, ми розуміємо, що там є свої видання, але чимало їх і зникне – йдеться про проросійські ресурси. Тож всім вистачить читачів, усім вистачить роботи. Наше завдання – зробити інформаційну деокупацію, побудувати новий здоровий медіа ринок – конкурентний, прибутковий, де змагатимуться сильні медіа компанії», – підкреслила спікера.
Після обговорення проблеми диверсифікації учасниками вебінару, Ліна Кущ, підбиваючи підсумки заходу, звернула увагу керівників ЗМІ на низку нюансів, які вони мають врахувати, якщо вирішать диверсифікувати роботу свого медіа:
«Насамперед – розумійте, для кого працюєте. Сегментуйте аудиторію якомога ретельніше, якомога вужче, визначивши потреби для кожного сегменту і під кожен сегмент створюючи свій продукт. Ідея створення нового продукту не відкладайте її надовго, намагайтесь реалізувати упродовж двох днів. Тримайте зв’язок із вашою аудиторією. Старайтесь визначити моменти, коли можна попросити підтримки у ваших читачів, або передплатників. Не бійтеся цифрових платформ. Ретельно прописуйте стратегії і повсякденні правила роботи – це важливо особливо під час зростання медіа, запуску нових проєктів і збільшення штату працівників», – зауважила Ліна Кущ.
Вебінар проведено НСЖУ за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в рамках проекту “Підвищення стійкості українських медіа”, що фінансується Swiss Solidarity.
Інна Косянчук