У конференції з людського виміру Української формули миру, яка відбулася в канадському Монреалі, країни-учасниці конференції взяли на себе зобов’язання щодо повернення всіх полонених і депортованих українців. Їх заява про це опублікована на сайті Президента України.
«Один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українських військових, цивільних і дітей додому. Також із допомогою посередників запропоновано створити механізми, які дадуть українцям у Росії змогу отримувати консульські послуги», – йдеться в заяві.
Як зазначається, Катар, Ватикан і ПАР стануть посередниками в переговорах щодо повернення викрадених росіянами українських дітей. Литва й Катар стануть транзитними країнами для їхнього повернення. ОАЕ будуть слугувати посередниками в переговорах про обміни військовополоненими.
У майбутньому планується сформувати групу країн, яка співпрацюватиме з Україною для пошуку інформації про полонених українців, зокрема дітей, жінок і журналістів, і надасть підтримку у зборі та верифікації даних.
Крім того, учасники конференції також зобов’язалися забезпечити підтримку України в реінтеграції повернених. Також країни поширюватимуть інформацію про те, що українські цивільні та військовополонені зазнають з боку РФ жорсткого ставлення. Йдеться і про депортацію та примусове переміщення дітей.
Загалом учасники конференції погодилися посилити співпрацю України з партнерами та міжнародними організаціями, щоб розв’язати гуманітарні питання та забезпечити дотримання Женевських конвенцій. Україна запропонувала державам-партнерам взяти патронат над українськими цивільними, яких Росія незаконно позбавила волі. Також ці країни можуть посприяти встановленню контактів з бранцями та домогтися їхнього звільнення.
Як наголосив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде, важливо, щоб представники міжнародних гуманітарних організацій мали доступ до військовополонених українців та брали участь у поверненні депортованих дітей. «Ми повинні показати нашу рішучість у цій роботі. Це буде великим внеском у реалізацію десяти пунктів Формули миру», – сказав Ейде.
Нагадаємо, що конференція в Монреалі стала останньою тематичною зустріччю на основі окремих пунктів Формули миру – у ній взяли участь понад 70 держав і міжнародних організацій. Загалом із серпня й до листопада 2024 року відбулося дев’ять таких конференцій, після кожної з яких ухвалювали спільне комюніке. На основі цих напрацювань розпочалася робота над формуванням пропозицій до другого Саміту миру.
Інформаційна служба НСЖУ