24 лютого 2025 року минає три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Оскільки війна триває, Міжнародна федерація журналістів оголосила про своє зобов’язання продовжувати роботу з українськими партнерами – Національною спілкою журналістів України та Незалежною медіа-профспілкою України.
МФЖ також закликала ЮНЕСКО продовжити фінансування Центрів журналістської солідарності, які утворюють мережу, що забезпечує життєво важливу підтримку українським та іноземним журналістам, які працюють на місцях.
У сумну третю річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну МФЖ зробила два термінових звернення:
Підтримка ЮНЕСКО Центрів журналістської солідарності має тривати
ЮНЕСКО, яка була ключовим партнером у підтримці Центрів журналістської солідарності упродовж трьох років, оголосила, що припинить фінансування 15 березня через брак ресурсів. Хоча МФЖ визнає складний контекст цієї ситуації, вона прохає ЮНЕСКО зберегти фінансування, яке є життєво важливим для підтримки роботи мережі Центрів журналістської солідарності в Україні у 2025 році.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року МФЖ та Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) негайно закликали підтримати атаковану країну. Реагування на цей заклик продемонструвало неабиякий прояв міжнародної солідарності з боку партнерських організацій по всьому світу. Завдяки коштам, зібраним через спеціальний Фонд безпеки та підтримки ЮНЕСКО, в Україні було створено мережу Центрів журналістської солідарності (ЦЖС) для надання необхідної підтримки журналістам у країні. Мережа, яку адмініструє НСЖУ, складається з п’яти офісів: у Львові (з присутністю в Чернівцях), Івано-Франківську, Запоріжжі, Дніпрі та Харкові, а також штаб-квартири в Києві.
Після початку війни Центри журналістської солідарності забезпечували журналістів захисними пресжилетами, шоломами та аптечками. Вони також надавали журналістам поради щодо безпеки, а також доступ до психологічної та юридичної підтримки, щоб працівники медіа могли безпечно працювати на місцях. З продовженням конфлікту змінювалися і потреби журналістів, а також послуги, що надаються мережею. Сьогодні Центри журналістської солідарності надають безпечні робочі місця для українських та іноземних журналістів, які висвітлюють війну. Вони також надають екстрену допомогу, особливо в прифронтових регіонах, таких як Харківщина, Запоріжжя та Дніпропетровщина, де тривають бої. Крім того, Центри надають журналістам широкий спектр послуг: від доступу до психологічної підтримки до можливості користування захисним спорядженням, комп’ютерами, професійними камерами тощо.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив: «Створення та робота наших Центрів солідарності стали можливими завдяки неймовірній міжнародній підтримці журналістів після вторгнення. Ця єдність у нашій професійній спільноті допомогла врятувати життя та підтримати потік правдивої інформації з України. Тепер нам потрібно забезпечити, щоб Центри продовжували працювати у 2025 році».
МФЖ визнає важливість послуг, які Центри журналістської солідарності надають українським та іноземним журналістам, а також підтримують інформування світу про події в Україні. Федерація повністю підтримує кампанію НСЖУ щодо забезпечення роботи Центрів у 2025 році.
Журналісти в російському полоні мають бути звільнені
27-річна українська журналістка Вікторія Рощина померла в російському полоні 19 вересня 2024 року під час переведення з Таганрозького слідчого ізолятора до Москви в рамках обміну полоненими. Журналістка-розслідувачка зникла в серпні 2023 року під час репортажу на окупованій Росією території. На сьогодні обставини її смерті залишаються невідомими, а її тіло ще не передано рідним.
Рощина була однією з майже 30 українських журналістів, які, за даними НСЖУ, зникли після незаконної анексії Криму Росією у 2014 році. Місця перебування частини цих журналістів залишаються невідомими, а їхні сім’ї не отримують жодної інформації про їхній стан. У більшості випадків обставини затримання журналістів незрозумілі, як і перспективи їхнього звільнення.
Щоб пролити світло на долю зниклих журналістів, НСЖУ започаткувала кампанію, яку повністю підтримує МФЖ через свій спільний з ЮНЕСКО проєкт задля підвищення обізнаності про українських журналістів, яких незаконно утримує Росія, та їхнього негайного звільнення. З нагоди третьої річниці війни в Україні МФЖ поновлює свій заклик до російської влади негайно та безумовно звільнити всіх несправедливо ув’язнених українських журналістів.
Заклик до солідарності щодо наповнення Фонду безпеки МФЖ для українських журналістів
У 2024 році під час виконання своєї роботи внаслідок війни в Україні загинули четверо журналістів, троє в Україні та один у Росії, порівняно з 13 у 2022 році та чотирма у 2023 році.
Хоча кількість загиблих журналістів в Україні зменшилася, війна все ще впливає на всі аспекти життя журналістів – від зростання небезпеки до потреби в захисному спорядженні та навчанні з питань безпеки, а також гуманітарної допомоги для тих, хто був змушений тікати.
Оскільки війна входить у четвертий рік, МФЖ закликає свої членські організації по всьому світу жертвувати до спеціального Фонду безпеки МФЖ, запущеного в березні 2022 року, як відповідь на надзвичайну ситуацію в Україні. Зобов’язання МФЖ перед своїми українськими членами та її рішучість допомагати журналістам у країні залишаються непохитними.
Генеральний секретар МФЖ Ентоні Белланже заявив: «Ми задоволені і особливо пишаємося мережею Центрів солідарності журналістів, яку ми створили в Україні завдяки нашій роботі з ЮНЕСКО та НСЖУ. Оголошення ЮНЕСКО про припинення фінансування Центрів солідарності журналістів викликає велике занепокоєння, оскільки це може підірвати цінну роботу українських журналістів і призвести до зменшення інформації, яку громадськість отримує про війну. Оскільки війна в Україні входить у четвертий рік, я щиро прошу ЮНЕСКО зберегти своє критично важливе фінансування для Центрів і продовжувати підтримувати українських журналістів, які ризикують своїм життям, щоб забезпечити незалежне висвітлення подій на місцях. До наших партнерських організацій по всьому світу: якщо ви хочете допомогти журналістам в Україні, будь ласка, розгляньте можливість зробити пожертву до нашого Спеціального фонду безпеки. Кожна пожертва має значення, навіть невелика».
МФЖ представляє понад 600 000 журналістів у 146 країнах світу.
Дискусія з цього приводу: