Включити питання підтримки і відновлення місцевих медіа в Україні до програми Ukraine Recovery Conference, яка відбудеться у Берліні 11-12 червня 2024, закликають українські журналісти та медіаорганізації, які підписали відкрите звернення «Відновлення медіа – невід’ємна частина відновлення України».
Наразі звернення підтримали близько 130 підписантів, серед яких і Національна спілка журналістів України (НСЖУ).
«На програми відновлення України залучаються ресурси багатьох країн та донорів, разом з тим, в цих програмах відновлення самих медіа відсутнє, – наголошено у зверненні. – Міжнародні донори здебільшого розглядають медіа як інструмент, через який можливо доносити інформацію про відбудову, а не як сектор, який сам терміново потребує допомоги. Якщо така небезпечна тенденція продовжиться, за декілька років регіональні медіа опиняться під загрозою зникнення».
На важливості збереження місцевих медіа постійно наголошує і Національна спілка журналістів України. Зокрема, цій темі присвячено круглий стіл «Стала підтримка українських ЗМІ: чому це важливо під час війни?», який 12 червня в Брюсселі провели Європейська федерація журналістів (ЄФЖ), НСЖУ та Міжнародна навчальна програма. Цей захід відбувся в розвиток ініціативи Щорічних зборів Європейської федерації журналістів, котрі в травні цього року прийняли звернення, в якому зазначалося, що відновлення медіа має бути частиною всіх програм відновлення України. Участь у круглому столі в Брюсселі взяла перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
На важливості підтримки українських місцевих медіа, які змушені працювати в умовах постійної небезпеки, редакції і домівки яких піддаються постійним обстрілам, а видання змушені закриватися не лише через ці небезпеки, а й через економічну кризу, викликану війною, наголошують і національні журналістські спіли Європи.
Зокрема, президентка Данської асоціації журналістів Тіне Йогансен і її заступник Аллан Бойє Тулструп під час нещодавньої зустрічі із головою НСЖУ Сергієм Томіленком висловили гарячу підтримку заклику ЄФЖ щодо важливості відновлення локальних медіа України.
– Ми вітаємо рішення зробити підшефним регіоном нашої країни Миколаївську область. Данія створює програми підтримки, відбудови цього регіону, – наголосила Тіне Йогансен. – Ми з розумінням і підтримкою ставимося до позиції НСЖУ, яка наголошує на важливості відновлення місцевих медіа. Найближчим часом ми також проведемо обговорення цієї теми з представниками уряду Данії, щоб включити підтримку медіа в програму відродження Миколаївського регіону.
У свою чергу Сергій Томіленко розповів про підтримку, яку надає НСЖУ журналістам із Миколаївщини. Зокрема, сприяючи відродженню медіа у прифронтових та деокупованих регіонах, НСЖУ за підтримки міжнародних партнерів профінансувала вихід перших номерів газет «Вісті Снігурівщини» (листопад 2022 року) і «Вечірній Миколаїв» (травень 2024 року).
Данська асоціація журналістів від початку повномасштабного вторгнення активно підтримує зусилля з допомоги українським журналістам. Зокрема, зробила вагомий внесок у Фонд безпеки Міжнародної федерації журналістів, який фінансує мережу Центрів журналістської солідарності НСЖУ. Наприкінці 2023 року Данська асоціація надала грошову допомогу й фонду екстреної допомоги журналістам, які постраждали внаслідок російської агресії, з якого Національна спілка журналістів України надає допомогу медійникам, що потрапили в надзвичайні обставини.
Під час зустрічі голова НСЖУ Сергій Томіленко подякував данським друзям за велику і щиру підтримку й презентував їм пам’ятні сувеніри – футболки з написом «Україна – столиця величних людей». Тіне Йогансен і Аллан Бойє Тулструп наголосили, що пишатимуться цими подарунками. На другий день засідання Щорічних зборів ЄФЖ вони вдягли ці футболки в солідарність з українськими журналістами.
Інформаційна служба НСЖУ