МОЛОДА ГАЗЕТА МОЛОДОГО МІСТА.
Першотравенськ –одне з наймолодших міст Дніпропетровщини, що зароджувалося як шахтарське у 50-х роках минулого століття, вмістилося на площі чотири квадратних кілометри, має на сьогодні близько 28000 жителів.
Ще п’ять років тому на його медійному полі культивувалися до дванадцяти регіональних видань. Тепер на постійній основі залишилися дві: колишня комунальна – «Першотравенські новини», що наступного року відзначатиме своє 30-річчя, та газета ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» «Вісник шахтаря». Працюють дві невеликі телекомпанії. Отже, конкуренція на медійному полі не можна сказати, що велика. Але…
«Вісник шахтаря» – відомча газета підприємств, де працює переважна більшість містян. Яку газету вони мають передплатити насамперед? Правильно: відомчу. А мати дві газети в одній хаті готові не всі. Тут і ховається головна конкуренція – взяти потенційного передплатника цікавим змістом і вартістю передплати.
На сьогодні газета «Першотравенські новини. Регіон» – редакція вирішила розширити географію та вийти за межі міста – має наклад 2000 примірників. Обсяг залежно від кількості реклами та платних матеріалів коливається від восьми до шістнадцяти шпальт. На кольорі вирішили економити, тож виходять у чорно-білому варіанті. Друкуються в друкарнях Вінниці і Херсона.
У штаті редакції, крім редакторки Людмили Маслової, є кореспондент, дизайнер, бухгалтер. Кореспондентка і редакторка добре знаються на верстці, тому на час відсутності дизайнерки не тільки пишуть, а й верстають газету.
Мають усталене коло рекламодавців, співпрацюють з рекламними агенціями, а також співпрацюють з містянами, які на договірних засадах за десять відсотків від принесеної суми залучають нових рекламодавців.
Заробляють кошти і на тому, що час від часу (все залежить від того, коли в одній з ОТГ району співпадають потреба і можливість) випускають газету цієї ОТГ.
УКРПОШТА ЗМУСИЛА ШУКАТИ ВИХІД.
Коли Укрпошта почала все більше піднімати тарифи на доставку газет, вимагати двічі на рік платити солідні суми за включення до каталогів, одночасно скорочуючи поштові відділення і листонош, коли побільшало скарг на невчасну доставку, в 2020 році в редакції стали шукати з проблеми вихід.
– У нас, як і у всіх газетярів, виникла ситуація, коли пошта від нас багато хотіла, та мало для нас робила. Якось під час однієї з розмов з колегами пригадали, як колись хлопчаки продавали свіжі газети на вулицях. Тоді й вирішили адаптувати досвід на сучасний лад: від послуг Укрпошти відмовитися, а організувати власну службу доставки. Сміливості додавало компактне розташування Першотравенська, що складається з двох невеликих за площею мікрорайонів (у нас навіть маршрутного міського транспорту немає), – розповідає редакторка «Першотравенських новин» Людмила МАСЛОВА.
ПОРЯД З ДОРОСЛИМИ ШКОЛЯРІ І СТУДЕНТИ.
Спочатку в редакції покладали надії на те, що можна буде залучити на договірних засадах листонош, щоб ті за певну винагороду поряд з іншими газетами та журналами розносили б і «Першотравенські новини. Регіон». А коли з тією задумкою не склалося, вирішили організувати свою доставку.
Перше, що зробили, – уклали угоди з кількома мешканцями Першотравенська, серед яких поряд з дорослими виявили бажання працювати студенти і навіть школярі. Батьки школярів були не проти того, щоб їхні діти зайнялися доброю справою.
Редакторка розповіла, як до редакції прийшла мама школярика і попросила, щоб хлопця на літні канікули взяли на роботу. «Він сам каже, що хоче гасати на велосипеді по місту з толком – заробити собі свіжу копійку», – пояснила мама свій прихід в редакцію. І треба сказати, що на роботу хлопця практично не було нарікань, люди були ним задоволені.
– Як не дивно, але студенти і школярі виявилися дисциплінованішими і організованішими за дорослих, – каже пані Людмила. – Вони доставляють газети вчасно, не пропускають зазначених у списках адрес, швидко налагодили комунікацію з жителями під’їздів, де стоять кодові замки та домофони.
Працюють на доставці газет кілька людей, одні з яких працюють постійно, інші – епізодично, коли є вільний час. Зараз платять за доставку однієї газети за певною адресою півтори гривні. Але ще є варіанти, коли люди воліють отримувати газету не на домашню адресу, а за місцем роботи. Отже на одну адресу (наприклад, дитсадок, школа, ще якась установа) можуть бути виписані і доставлятися по кілька газет, і тоді за кожну платять по одній гривні.
Можливо, заробіток не дуже великий, але 400 – 500 зароблених за тиждень гривень для школяра, студента або пенсіонера не зайві. До того ж, у «Першотравенських новинах» думають, щоб з весни підвищити своїм кур’єрам плату за доставку.
ТАК СКЛАДАЛОСЯ В МІСТІ. А РАЙОН?
Тут на допомогу прийшли два скутери, придбані за 57000 грантових коштів, отриманих від Української асоціації медіабізнесу.
– Хотіли спочатку купити електроскутери, – розповідають в редакції. – Але поки що заряджати їх по району складно, отже нам порадили поки що придбати звичайні, на бензині.
На цих скутерах і розвозять газету по району у межах тридцяти кілометрів двоє кур’єрів, які працюють на твердій ставці. Щоправда, по району газета поки що більше реалізується в роздріб, тож доставляють її більше по точках продажу. І по адресах передплатників також розвозять.
А коли нинішня зима ударила морозами і засипала снігом, змушені були поставити скутери на прикол, і кілька номерів по району один з кур’єрів за відповідну доплату доставляв власним автомобілем.
Звичайно, аби пошта не підводила, і про власну службу доставки газети ніхто не думав би. Але поморочились поки все організовували, витрачають час на сортування тощо, але й зиск мають. Як з’ясувалося, за підсумками минулого року, редакція завдяки власній службі доставки зекономила майже 27000 гривень.
ПЛАНУЮТЬ І РОЗРАХОВУЮТЬ
До «Першотравенських новин» звернулися з проханням допомогти в одній з ОТГ району. Її керівництво хотіло б, щоб редакція взяла на себе доставку їхньої газети, а ще підвозила б у віддалені села соціальних працівників та волонтерів, які доставляють самітнім стареньким медикаменти, продукти, ще якісь потрібні товари. Планується, що доставлятимуть у віддалені села ОТГ і замовлені в бібліотеці на центральній садибі книжки.
Зараз вирішується фінансовий бік, і якщо дійдуть згоди, думається, це буде обопільна вигода і для редакції, і для ОТГ. І це буде перший приклад, коли газета співпрацює з ОТГ не тільки за угодою на висвітлення діяльності.
Кожної суботи доставщики «Першотравеньких новин» отримують примірники газети в бухгалтерії редакції і тут же розвозять передплатникам на скутерах і автомобілем. Часто з ними виїжджають журналісти, щоб поспілкуватися з читачами, з перших вуст знати, про що варто розповісти в найближчих номерах. Цього разу з читачами спілкувалася редакторка Людмила Маслова.